Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie dostosowania organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewodowie podejmą niezwłocznie działania mające na celu zorganizowanie urzędów wojewódzkich i rozpoczęcie przez nie działalności z dniem 1 czerwca 1975 r.
2.
Wojewodowie zapewnią niezwłoczne przekazanie spraw z zakresu administracji państwowej wszczętych przez organy powiatowe przed dniem 1 czerwca 1975 r. oraz spraw, które wpłyną po tym terminie do znoszonych urzędów powiatowych, organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom w celu załatwienia tych spraw stosownie do nowo ustalonego zakresu działania.
§  2.
1.
W celu wykonania prac związanych ze zniesieniem urzędów powiatowych wojewodowie powołają terenowe komisje likwidacyjne z udziałem głównych księgowych urzędów powiatowych oraz określą szczegółowy zakres działania tych komisji, który powinien obejmować zwłaszcza:
1)
zapewnienie sporządzenia spisu akt urzędów powiatowych i protokolarnego przekazania tych akt właściwym organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom, akt zaś kwalifikujących się do archiwum - do właściwych archiwów,
2)
sporządzenie wykazu majątku ruchomego i nieruchomego pozostającego w dyspozycji organów powiatowych i przekazanie składników tego majątku na rzecz jednostek organizacyjnych określonych przez wojewodę na wniosek komisji likwidacyjnej,
3)
koordynację i kontrolę prac pełnomocników terenowych powołanych do likwidacji instytucji i urzędów stopnia powiatowego nie podporządkowanych radom narodowym (§ 7 ust. 1 pkt 2),
4)
bieżące informowanie wojewodów o przebiegu prac związanych z likwidacją jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
2.
Terenowe komisje likwidacyjne zakończą prace najpóźniej do dnia 31 lipca 1975 r.
§  3.
Wojewodowie określą, które przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, podporządkowane dotychczas organom powiatowym, przechodzą pod ich nadzór, a które - pod nadzór organów administracji stopnia podstawowego.
§  4.
Wojewodowie zapewnią - stosownie do dokonanych uprzednio ustaleń - zagospodarowanie lokali będących dotychczas w użytkowaniu jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
§  5.
Wojewodowie koordynują i nadzorują działalność terenowych komisji likwidacyjnych, jak również terenowych pełnomocników powołanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, oraz są odpowiedzialni za całość prac prowadzonych na obszarze województwa, związanych z dostosowaniem organizacji i zakresu działania wszystkich jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  6.
1.
Do czasu wydania nowych przepisów o postępowaniu podatkowym nie powołuje się przewidzianych w dziale XV dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) komisji podatkowych przy terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Uprawnienia komisji podatkowych określone w dziale XV dekretu o postępowaniu podatkowym i w innych aktach prawnych przechodzą z dniem 1 czerwca 1975 r. na terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Działające przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podatkowe komisje odwoławcze w dotychczasowym składzie osobowym zakończą swą działalność. Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego powołają nowe podatkowe komisje odwoławcze w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych:
1)
dostosują do nowego podziału administracyjnego Państwa organizację i zakres działania nadzorowanych przez nich urzędów i instytucji, działających w terenie,
2)
powołają terenowych pełnomocników do zorganizowania wojewódzkich i terenowych urzędów i instytucji oraz do likwidacji znoszonych instytucji i urzędów.
2.
Do terenowych pełnomocników stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4.
§  8.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz prezesi urzędów centralnych związków spółdzielni poinformują w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r. Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz wojewodów o zamierzonej organizacji instytucji, urzędów i jednostek spółdzielczych, o terytorialnym zasięgu ich działania i przewidywanym w nich stanie zatrudnienia oraz podadzą terminy wprowadzenia w życie nowej organizacji.
§  9.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przeniesienia zadań w ramach uchwalonych na 1975 r. planów społeczno-gospodarczego rozwoju województw stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  10.
Minister Finansów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przesunięcia w ramach budżetów terenowych uchwalonych na 1975 r. środków finansowych stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  11.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zobowiąże dyrektorów wojewódzkich archiwów państwowych do:
1)
udzielenia terenowym komisjom likwidacyjnym i terenowym pełnomocnikom wszechstronnej pomocy w kwalifikowaniu akt podlegających przekazaniu do archiwum,
2)
zorganizowania sprawnego przyjęcia przez właściwe archiwa kierowanych do nich akt.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do innych urzędów i jednostek organizacyjnych znoszonych w związku z nowym podziałem administracyjnym.
§  13.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024