Zasady tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1973 r.
w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

Na podstawie art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314) zarządza się, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Wydziały, jako terenowe organy administracji państwowej, powołane są do kierowania poszczególnymi dziedzinami spraw, należących do właściwości rad narodowych.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych tworzą wydziały, biorąc za podstawę wykaz wydziałów zawarty w załączniku do rozporządzenia.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych mogą zaniechać utworzenia wydziału bądź łączyć wydziały.
3.
W sprawach, o których mowa w ust. 2, prezydia rad narodowych decydują po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rady narodowej, a w odniesieniu do wydziałów prezydium powiatowej rady narodowej i rad narodowych niższych stopni - nadto za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą być tworzone przez prezydia rad narodowych po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rad narodowych wydziały (referaty) nie przewidziane w wykazie (ust. 1):
1)
w odniesieniu do referatów prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i wydziałów prezydiów powiatowych rad narodowych - za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, wyrażoną na wniosek prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
w odniesieniu do wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wyrażoną na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
1.
Szczegółowy zakres działania wydziałów określa prezydium właściwej rady narodowej na podstawie wytycznych prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
2.
Szczegółowy zakres działania wydziałów prezydium wojewódzkiej rady narodowej określa prezydium na podstawie wytycznych właściwych ministrów, a jeżeli wydział jest nadzorowany przez kilku ministrów - na podstawie ich wspólnych wytycznych.
§  4.
1.
W wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą być tworzone oddziały (działy), jeśli waga zagadnień i nasilenie wykonywania pokrewnych zadań uzasadnia utworzenie oddziału (działu) i w związku z tym zachodzi potrzeba stałego zatrudnienia w tej komórce co najmniej 8 pracowników.
2.
W wydziałach prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, oraz w wydziałach prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw mogą być tworzone oddziały, a w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych - referaty, jeśli waga zagadnień i nasilenie wykonywania pokrewnych zadań uzasadnia utworzenie oddziału lub referatu i w związku z tym zachodzi potrzeba stałego zatrudnienia co najmniej 5 pracowników.
3.
Utworzenie oddziału (działu) lub referatu z pominięciem ustalonych w ust. 1 i 2 kryteriów zatrudnienia może nastąpić tylko wyjątkowo, jeżeli zakres działania wydziału obejmuje sprawy należące do dwu lub więcej ministrów.
4.
W razie braku warunków do utworzenia oddziału (działu) lub referatu w wydziałach prezydiów rad narodowych tworzy się określone stanowiska pracy (jedno- lub wieloosobowe), podporządkowane bezpośrednio kierownikowi wydziału lub jego zastępcy.
§  5.
Organizację wewnętrzną wydziałów, o których mowa w § 4, określają prezydia właściwych rad narodowych.
§  6.
1.
Zamiast referatów wymienionych w części III wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia może nastąpić utworzenie biura miejskiego na zasadach określonych w art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314).
2.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, a liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji miejskiej rady narodowej oraz za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej, mogą tworzyć zamiast poszczególnych referatów wydziały; w wydziałach tych tworzy się określone stanowiska pracy jedno- lub wieloosobowe podporządkowane bezpośrednio kierownikowi wydziału.
§  7.
1.
O utworzeniu wydziałów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
2.
O utworzeniu referatów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium miejskiej rady narodowej. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Prezydia dzielnicowych rad narodowych decydują w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji dzielnicowych rad narodowych.

Wspólne wydziały prezydiów rad narodowych.

§  8.
1.
Tworzenie wspólnych wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw następuje na podstawie porozumienia tych prezydiów.
2.
Jako wspólne wydziały prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw utworzą:
1)
wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu,
2)
wydział do spraw wyznań,
3)
wydział zatrudnienia,
4)
kuratorium okręgu szkolnego,
5)
komitet kultury fizycznej i turystyki,
6)
wydział geologii,
7)
komisję cen.
3.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 2) może nastąpić za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)
prezydiów powiatowych rad narodowych i prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych sąsiednich powiatów,
3)
prezydiów miejskich rad narodowych sąsiednich miast stanowiących powiaty.
5.
Jako wspólne wydziały prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty i prezydia powiatowych rad narodowych mające siedzibę w tych miastach utworzą:
1)
wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu,
2)
wydział oświaty i wychowania oraz kultury,
3)
wydział zatrudnienia,
4)
wydział zdrowia i opieki społecznej,
5)
komitet kultury fizycznej i turystyki.
6.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 5) może nastąpić za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
7.
O utworzeniu wspólnego wydziału (referatu) dla dzielnic w miastach podzielonych na dzielnice decyduje prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych komisji miejskiej rady narodowej i prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  9.
1.
W wypadkach określonych w § 8 ust. 1 i 2 wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w wypadkach określonych w § 8 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 - prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych, które utworzą wspólne wydziały wymienione w § 8 ust. 1 i 2 oraz w ust. 5 pkt 2-5, mogą zadecydować, iż wydziały te pod względem organizacyjnym i osobowym będą podlegały prezydium właściwej miejskiej rady narodowej.
3.
W razie nieosiągnięcia porozumienia co do podległości wspólnego wydziału (ust. 2) odpowiednie rozstrzygnięcia podejmują:
1)
w stosunku do wspólnych wydziałów stopnia wojewódzkiego - Prezes Rady Ministrów,
2)
w stosunku do wspólnych wydziałów stopnia powiatowego - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W wypadkach określonych w § 8 ust. 7 prezydium miejskiej rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice określa, któremu prezydium dzielnicowej rady narodowej wspólny wydział (referat) podlega pod względem organizacyjnym i osobowym.
5.
O tym, któremu prezydium rady narodowej wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym w razie jego utworzenia przez prezydia rad narodowych określone w § 8 ust. 4 pkt 2 i 3, decydują prezydia rad narodowych na podstawie wzajemnego porozumienia.
6.
W zakresie załatwianych spraw wspólny wydział podlega prezydium rady narodowej właściwej do tych spraw.
§  10.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po porozumieniu z zainteresowanymi prezydiami powiatowych rad narodowych, może zlecić odpowiedniemu wydziałowi prezydium powiatowej rady narodowej załatwianie spraw należących do właściwości innych powiatowych rad narodowych.
2.
Przepis ust. 1 z uwzględnieniem przepisu § 12 ust. 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio do prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
3.
W razie zlecenia dokonanego na podstawie ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio § 9 ust. 6.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
1.
Utrzymuje się w mocy organizację wydziałów utworzonych na zasadach przepisów dotychczasowych - do czasu wprowadzenia w tym zakresie zmian wynikających z rozporządzenia.
2.
Zmiany w organizacji wydziałów wprowadzone rozporządzeniem powinny być dokonane w terminie do dnia 31 sierpnia 1973 r.
§  12.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również tworzone według zasad niniejszego rozporządzenia równorzędne jednostki organizacyjne o innej nazwie (np. biura, urzędy, kuratoria, inspektoraty, komisje, komitety) oraz:
1)
samodzielne oddziały tworzone zamiast wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców,
2)
samodzielne referaty tworzone zamiast wydziałów przez prezydia powiatowych rad narodowych,
3)
referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 7, poz. 56).
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYDZIAŁÓW PREZYDIÓW RAD NARODOWYCH

I.

Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

1. Biuro prezydialne

2. Wojewódzka komisja planowania gospodarczego

3. Wydział finansowy

4. Kuratorium okręgu szkolnego

5. Urząd spraw wewnętrznych

6. Wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu

7. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej

8. Wydział gospodarki przestrzennej, geologii i ochrony środowiska

9. Wydział zdrowia i opieki społecznej

10. Wydział handlu, przemysłu i usług

11. Wydział komunikacji

12. Wydział kultury i sztuki

13. Wydział zatrudnienia

14. Wydział do spraw wyznań

15. Wydział budżetowo-gospodarczy

16. Komitet kultury fizycznej i turystyki

17. Komisja cen

a ponadto

w prezydiach wojewódzkich rad narodowych mających siedzibę w miastach wyłączonych z województw - wydział geologii, jako wspólny dla tego województwa i miasta, w prezydiach rad narodowych miast wyłączonych z województw - wydział spraw lokalowych.

II.

Wydziały prezydiów powiatowych rad narodowych.

1. Wydział prezydialny

2. Powiatowa komisja planowania gospodarczego

3. Wydział finansowy

4. Wydział oświaty i wychowania oraz kultury

5. Wydział spraw wewnętrznych

6. Wydział rolnictwa, leśnictwa i skupu

7. Wydział gospodarki komunalnej, przestrzennej, ochrony środowiska i komunikacji

8. Wydział handlu, przemysłu i usług

9. Wydział zdrowia i opieki społecznej

10. Komitet kultury fizycznej i turystyki

a ponadto

w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców - wydział spraw lokalowych,

w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty nie podzielonych na dzielnice - urząd stanu cywilnego,

w prezydiach powiatowych rad narodowych powiatów o szczególnym nasileniu problematyki zatrudnienia może być utworzony wydział zatrudnienia, w pozostałych powiatach - referat zatrudnienia w wydziale prezydialnym.

III.

Referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.

1. Referat finansowy

2. Referat oświaty, kultury i spraw socjalnych

3. Referat spraw wewnętrznych

4. Referat gospodarki komunalnej i mieszkaniowej

5. Referat handlu, przemysłu i usług

6. Referat ogólno-administracyjny

7. Urząd stanu cywilnego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024