Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 marca 1973 r.
w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje zasady zapewnienia niezbędnych zasobów wody do celów przeciwpożarowych.
2.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie przy budowie, rozbudowie, modernizacji i remontach kapitalnych obiektów budowlanych oraz urządzeń służących do zaopatrywania ludności w wodę w jednostkach osadniczych i zakładach pracy.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy inwestycji, których założenia techniczno-ekonomiczne lub dokumentacja uproszczona (jednostadiowa) zostały zatwierdzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  3.
W wypadkach uzasadnionych szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi lub mienia właściwy organ ochrony przeciwpożarowej może ustalić dodatkowe warunki zaopatrzenia wodnego.

Rozdział  2

Zaopatrzenie w wodę do celów przeciwpożarowych w jednostkach osadniczych.

§  4.
1.
Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne w jednostkach osadniczych powinno być zapewnione przez urządzenia służące do zaopatrywania ludności w wodę.
2.
W jednostkach osadniczych, w których istniejące urządzenia do zaopatrywania ludności w wodę nie pokrywają zapotrzebowania na wodę do celów przeciwpożarowych, a wskaźniki ekonomiczne nie uzasadniają ich rozbudowy bądź budowy nowych urządzeń, oraz w jednostkach osadniczych, w których wykorzystanie wszystkich zasobów wody nie zaspokaja potrzeb ochrony przeciwpożarowej, powinny być wybudowane studnie o wydajności co najmniej 15 l/s lub zbiorniki przeciwpożarowe.
3.
Rowy i kanały melioracyjne oraz rzeczki i strumyki o stałym przepływie wody mniejszym niż 20 l/s przy najniższym stanie wód, znajdujące się w odległości nie przekraczającej 500 m od skrajnej zabudowy jednostki osadniczej, powinny posiadać zastawki umożliwiające częściowe spiętrzenie wody oraz dojazdy i stanowiska do czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

Rozdział  3

Zaopatrzenie w wodę do celów przeciwpożarowych w zakładach pracy.

§  5.
1.
Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne w zakładach pracy powinno być zapewnione przez urządzenia do dostarczania wody do celów pitnych, gospodarczych lub przemysłowych.
2.
Jeżeli na terenie zakładu pracy nie ma urządzeń wymienionych w ust. 1 lub jeżeli urządzenia istniejące nie zaspokajają potrzeb ochrony przeciwpożarowej, a ze względów ekonomicznych i technicznych nie jest wskazana ich budowa lub rozbudowa, do celów przeciwpożarowych powinny być przystosowane inne zasoby wodne, położone w odległości nie przekraczającej 500 m od obiektów zakładu pracy.
3.
Jeżeli potrzeby przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego zakładu pracy nie mogą być zaspokojone zgodnie z przepisami ust. 1 i 2, brakującą ilość wody należy zapewnić przez budowę przeciwpożarowych zbiorników wodnych.
4.
Zakłady pracy położone w granicach jednostek osadniczych powinny być zaopatrywane w wodę do celów przeciwpożarowych z urządzeń do dostarczania wody dla tych jednostek osadniczych. Brakująca ilość wody do celów przeciwpożarowych powinna być uzupełniona przez rozwiązania techniczne, o których mowa w ust. 2 lub 3.
5.
W zakładach pracy, w których zastosowane zostały urządzenia gaśnicze pianowe, tryskaczowe i zraszaczowe, stałe działka gaśnicze i zasłony wodne o wydajności przekraczającej 100 l/s, powinny być budowane odrębne sieci wodociągowe zasilające te urządzenia, jeżeli istniejące urządzenia do dostarczania wody nie mają odpowiedniej wydajności.

Rozdział  4

Przystosowanie do celów przeciwpożarowych istniejących lub projektowanych zasobów wody.

§  6.
Wszystkie zasoby wody znajdujące się w obrębie jednostki osadniczej oraz w odległości nie przekraczającej 500 m od skrajnej zabudowy tej jednostki powinny być przystosowane do poboru wody do celów przeciwpożarowych.
§  7.
1.
Przystosowanie do celów przeciwpożarowych istniejących lub projektowanych zasobów wody i sztucznych zbiorników wodnych powinno polegać na:
1)
utwardzeniu dojazdu dla samochodów pożarniczych; dojazd powinien mieć nawierzchnię odwodnioną i wytrzymującą obciążenie 10 t, promień wewnętrzny łuku na drogach dojazdowych nie powinien być mniejszy niż 11 m, dojazd powinien mieć stanowisko o wymiarach 12 m x 12 m dla autopompy,
2)
wykonaniu studzienek ssawnych lub innych urządzeń umożliwiających pobór wody, zabezpieczonych przed zamuleniem lub zamarzaniem,
3)
zapewnieniu możliwości ssania (pobierania wody) z głębokości nie większej niż 6 m licząc od osi pompy.
2.
W razie braku możliwości utwardzenia dojazdu zgodnie z przepisem ust. 1 pkt 1, należy zapewnić budowę stanowisk dla motopomp o wymiarach 3 m x 3 m z zachowaniem przepisu ust. 1 pkt 2 i 3.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  8.
Odrębne przepisy regulują:
1)
zasady finansowania budowy i konserwacji urządzeń do dostarczania wody do celów przeciwpożarowych,
2)
warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać komunalne urządzenia służące do zaopatrywania ludności w wodę.
§  9.
Zakres i wskaźniki techniczne stosowania urządzeń do dostarczania wody do celów przeciwpożarowych i urządzeń gaśniczych określają Polskie Normy.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1964 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego (Dz. U. Nr 25, poz. 163).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024