Wyłączanie gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączanie gruntów do tego gospodarstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 27 stycznia 1972 r.
w sprawie wyłączania gruntów z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania gruntów do tego gospodarstwa.

Na podstawie art. 7 ust. 3, art. 15 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyłączenie gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego na cele nierolnicze lub nieleśne połączone ze zmianą uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntów następuje odpłatnie. Szczegółowe zasady odpłatności regulują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w wypadkach wyłączania gruntów leśnych i przekazywania ich pod zarząd innych ministrów w trybie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249), jeżeli nie następuje zmiana dotychczasowego ich przeznaczenia. W razie wyłączenia gruntów połączonego ze zmianą przeznaczenia części przekazywanego gruntu odpłatność ma zastosowanie do tej części.
3.
Wyłączenia gruntów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego bez zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania dokonuje się na zasadach przewidzianych w przepisach o przekazywaniu w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych.
§  2.
1.
Grunty rolne wchodzące w skład państwowego gospodarstwa leśnego mogą być wyłączone z tego gospodarstwa, jeżeli są przeznaczone na cele nierolnicze lub nieleśne oraz w razie gdy wśród gruntów leśnych podlegających wyłączeniu stanowią enklawę lub półenklawę.
2.
Wyłączenia gruntów rolnych z państwowego gospodarstwa leśnego dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o przekazywaniu nieruchomości rolnych i niektórych innych nieruchomości położonych na terenie gromad pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Włączeniu do państwowego gospodarstwa leśnego podlegają państwowe grunty leśne graniczące z państwowym gospodarstwem leśnym bądź położone w odległości nie przekraczającej 0,5 km od gruntów tego gospodarstwa niezależnie od ich powierzchni, a poza tą odległością - kompleksy leśne przekraczające 5 ha.
2.
Ograniczenia określone w ust. 1 nie mają zastosowania do gruntów mających szczególne znaczenie dla prowadzenia gospodarstwa leśnego ze względu na wartości hodowlane lub ochronne.
8.
Włączanie gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego następuje nieodpłatnie.
§  4.
Zasady oraz tryb przekazywania gruntów leśnych i nieleśnych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi resortów rolnictwa, gospodarki komunalnej oraz leśnictwa i przemysłu drzewnego ustalają Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Rolnictwa oraz Gospodarki Komunalnej.
§  5.
1.
Zezwolenie na zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania w odniesieniu do gruntów państwowego gospodarstwa leśnego oraz na wyłączenie gruntów z tego gospodarstwa bądź na korzystanie z takich gruntów bez ich wyłączania wydają:
1)
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - w odniesieniu do gruntów o obszarze przekraczającym 25 ha,
2)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni od 5 do 25 ha,
3)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych - w odniesieniu do gruntów o powierzchni do 5 ha.
2.
Zezwolenie określone w ust. 1 bez względu na powierzchnię gruntu wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w odniesieniu do:
1)
lasów ochronnych,
2)
gruntów położonych na terenie kilku województw, przeznaczonych na ten sam cel.
§  6.
O włączaniu gruntów do państwowego gospodarstwa leśnego decydują na uzasadniony i udokumentowany planem sytuacyjnym wniosek:
1)
Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi ponad 100 ha,
2)
dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych, jeżeli włączany obszar wynosi do 100 ha.
§  7.
1.
Ubiegający się o zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania oraz o wyłączenie gruntu z państwowego gospodarstwa leśnego i jego przekazanie bądź o korzystanie z gruntu bez wyłączenia z tego gospodarstwa - składa uzasadniony wniosek do właściwego organu za pośrednictwem jednostki nadrzędnej. Wniosek do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego kieruje zainteresowany minister (kierownik urzędu centralnego) bądź przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Wniosek powinien określać:
1)
cel wyłączenia gruntu,
2)
okres wykorzystania gruntu z podaniem ewentualnych etapów stopniowej zmiany uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania

oraz zawierać:

3)
plan sytuacyjny wyłączonego gruntu, sporządzony w skali 1 : 5.000 lub 1 : 2.0000 na odrysie mapy państwowego gospodarstwa leśnego,
4)
opinię właściwego przedsiębiorstwa lasów państwowych, w wypadku gdy zezwolenie ma wydać Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wniosków składanych przez organy wojskowe.
3.
Jeżeli grunt wchodzący w skład państwowego gospodarstwa leśnego ma być przekazany na własność lub w użytkowanie osobie fizycznej, przekazania takiego gruntu dokonuje się za pośrednictwem właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa).
§  8.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do wyłączania z państwowego gospodarstwa leśnego i włączania do tego gospodarstwa gruntów nieleśnych położonych na terenie miast i osiedli.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024