Gospodarowanie wyrobami ze złota i platyny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lipca 1972 r.
w sprawie gospodarowania wyrobami ze złota i platyny.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i Nr 58, poz. 270 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) oraz w związku z § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 14 lutego 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu: stalą, metalami nieżelaznymi oraz niektórymi metalami szlachetnymi (Monitor Polski Nr 15, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy obrotu wyrobami ze złota i platyny zdatnymi do użytku, skupu od ludności wyrobów ze złota lub platyny niezdatnych do użytku i części tych wyrobów oraz produkcji, przerobu i napraw wyrobów ze złota i platyny.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy przerobu na cele gospodarki narodowej wyrobów ze złota lub platyny posiadanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Zabrania się prywatnym przedsiębiorstwom handlu detalicznego dokonywania obrotu wyrobami ze złota i platyny.
§  3.
Skupu, przerobu i napraw wyrobów ze złota dokonują:
1)
państwowe przedsiębiorstwa "Jubiler",
2)
placówki handlowe i przemysłowe Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych Sp. z o.o. "Veritas" oraz Centrali Wytwórczości i Handlu Dewocyjnego "Ars Christiana", które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na dokonywanie tych czynności i są wpisane do rejestru organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą.
§  4.
Przerobu i napraw powierzonych wyrobów ze złota, z wyjątkiem przerobu na półfabrykaty używane w protetyce dentystycznej, mogą również dokonywać:
1)
zakłady spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zarejestrowane zgodnie z przepisami prawa probierczego, a zatrudniające w zakładzie co najmniej jednego mistrza złotnictwa ze specjalnością w zakresie wyrobu i naprawy przedmiotów z metali szlachetnych,
2)
rzemieślnicy posiadający uprawnienia do wykonywania złotnictwa ze specjalnością w zakresie wyrobu i naprawy przedmiotów z metali szlachetnych oraz dyplom mistrza w tym rzemiośle.
§  5.
Skupu, przerobu i napraw powierzonych wyrobów z platyny mogą dokonywać wyłącznie państwowe przedsiębiorstwa "Jubiler".
§  6.
Produkcję wyrobów ze złota i platyny na zaopatrzenie rynku mogą prowadzić wyłącznie jednostki, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów.
§  7.
1.
Zawartość czystego kruszcu w wyrobach ze złota i platyny uzyskanych z produkcji lub przerobu nie może przekroczyć 15 g.
2.
Ograniczenie zawarte w ust. 1 nie dotyczy wytwarzania wyrobów na eksport lub eksport wewnętrzny i wyrobów artystycznych. Ograniczenie to nie dotyczy również wyrobów wytwarzanych przez państwowe przedsiębiorstwa "Jubiler" z powierzonego złota.
§  8.
1.
Jednostki uprawnione do przerobu i napraw powierzonych wyrobów ze złota (§ 3 i 4) lub platyny (§ 5) mogą dodawać złoto i platynę nabyte w trybie określonym w § 11.
2.
Ilość złota lub platyny, która może być dodawana przy przerobie i naprawie powierzonych wyrobów, ustala Centrala Jubilerska "Jubiler".
§  9.
Wprowadzenie do obrotu wyrobów ze złota lub platyny i półfabrykatów z tych kruszców używanych w protetyce dentystycznej, jak również wydanie takich wyrobów i półfabrykatów dentystycznych osobie zlecającej ich wykonanie może nastąpić po stwierdzeniu przez urząd probierczy zgodności ich wykonania z przepisami prawa probierczego.
§  10.
1.
Wyroby ze złota lub platyny nabyte w drodze skupu przez przedsiębiorstwa i placówki wymienione w § 3 i 5 podlegają odprzedaży Mennicy Państwowej.
2.
Po dokonanym komisyjnie wyłączeniu wyrobów ze złota lub platyny stanowiących dobra kultury oraz nie uszkodzonych oryginalnych monet złotych - Mennica Państwowa przetapia pozostałe wyroby i monety nabyte od jednostek prowadzących skup.
3.
Wyłączone wyroby i monety, o których mowa w ust. 2, Mennica Państwowa odprzedaje Narodowemu Bankowi Polskiemu.
§  11.
Mennica Państwowa zaopatruje w złoto i platynę jednostki uprawnione do produkcji, przerobu i napraw wyrobów ze złota i platyny oraz jednostki uprawnione do odprzedaży złota w ilościach ustalonych przez Ministra Finansów.
§  12.
Przewidziane w rozporządzeniu transakcje złotem i platyną dokonywane są po cenach ustalonych przez Państwową Komisję Cen.
§  13.
Kontrolę skupu, przerobu i napraw wyrobów ze złota i platyny sprawują organy kontroli finansowej Ministerstwa Finansów.
§  14.
Jednostki uprawnione do skupu wyrobów ze złota i platyny obowiązane są prowadzić rejestr skupu złota i platyny, a jednostki uprawnione do przerobu i napraw wyrobów ze złota, wymienione w § 3 pkt 2 i w § 4 pkt 2, obowiązane są prowadzić rejestr przerobu złota wraz z księgą podatkową - według odrębnie ustalonych wzorów.
§  15.
Traci moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 października 1959 r. w sprawie gospodarowania niektórymi wyrobami użytkowymi ze złota i platyny (Dz. U. z 1960 r. Nr 1, poz. 3, z 1963 r. Nr 34, poz. 200 i z 1966 r. Nr 16, poz. 100), z wyjątkiem przepisów § 11-13, które pozostają w mocy do dnia 31 grudnia 1972 r.,
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie obrotu wyrobami ze złota i platyny zdatnymi do użytku (Monitor Polski Nr 60, poz. 308),
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 16 lutego 1960 r. w sprawie określenia oddziałów Przedsiębiorstwa Produkcji i Handlu Dewocjonaliami "Veritas" oraz oddziałów Centrali Wytwórczości i Handlu Dewocyjnego "Ars Christiana", które są uprawnione do skupu i przerobu wyrobów użytkowych ze złota (Monitor Polski Nr 19, poz. 94),
4)
zarządzenie nr 77 Ministra Finansów z dnia 16 marca 1960 r. w sprawie odprzedaży przez Przedsiębiorstwo Produkcji i Handlu Dewocjonaliami "Veritas" oraz Centralę Wytwórczości i Handlu Dewocyjnego "Ars Christiana" wyrobów użytkowych ze złota.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024