Dania-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego przyznania praw do połowów w odpowiednich strefach rybołówstwa morskiego. Kopenhaga.1971.06.01.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Danii w sprawie wzajemnego przyznania praw do połowów w ich odpowiednich strefach rybołówstwa morskiego,
podpisana w Kopenhadze dnia 1 czerwca 1971 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 1 czerwca 1971 r. sporządzona została w Kopenhadze Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Danii w sprawie wzajemnego przyznania praw do połowów w ich odpowiednich strefach rybołówstwa morskiego o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Danii w sprawie wzajemnego przyznania praw do połowów w ich odpowiednich strefach rybołówstwa morskiego.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Danii,

zważywszy, że zgodnie z ustawą z dnia 12 lutego 1970 roku ustanowiona została z dniem 1 stycznia 1971 roku polska strefa rybołówstwa morskiego,

zważywszy, że zgodnie z ustawą nr 195 z dnia 26 maja 1965 roku ustanowiona została z dniem 1 lipca 1967 roku duńska strefa rybołówstwa morskiego,

biorąc pod uwagę połowy, które były od lat prowadzone przez polskich i duńskich rybaków w duńskiej i polskiej strefie rybołówstwa morskiego,

kierując się dążeniem do dalszego rozwijania i umacniania wzajemnej przyjaźni i współpracy

postanowiły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Polskie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa w duńskiej strefie rybołówstwa morskiego na wodach Skagerraku określonych liniami biegnącymi w kierunku zachodnim od latarni Hanstholm do latarni Kap Lindesnes w Norwegii, w kierunku wschodnim od latarni Skagen do latarni Paternoster w Szwecji - w następującym zakresie:
a)
w granicach od 3 do 6 mil morskich, licząc od linii podstawowej duńskiego morza terytorialnego, w okresie do 1 lipca 1972 roku,
b)
w granicach od 6 do 12 mil morskich, licząc od linii podstawowej duńskiego morza terytorialnego, na czas nieograniczony.
2.
Obszary, o których mowa w ustępie 1, oznaczone są na załączonej duńskiej mapie numer 92 stanowiącej integralną część niniejszej Umowy.
Artykuł  2
1.
Duńskie statki rybackie mają prawo uprawiania rybołówstwa w polskiej strefie rybołówstwa morskiego przylegającej do granicy polskiego morza terytorialnego i sięgającej do 12 mili morskiej licząc od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego, określonej współrzędnymi: 54°27'33'' szerokości geograficznej północnej i 19°38'34'' długości geograficznej wschodniej oraz 54°35'36'' szerokości geograficznej północnej i 18°48'36'' długości geograficznej wschodniej i dalej na zachód wzdłuż polskiego wybrzeża do punktu o współrzędnych 53°55'45'' szerokości geograficznej północnej i 14°13'41'' długości geograficznej wschodniej, w granicach określonych w ustępie 2.
2.
Prawo przewidziane w ustępie 1 rozciąga się na część polskiej strefy rybołówstwa morskiego licząc od jej wschodniej granicy w Zatoce Gdańskiej do linii od Stilo (54°47'54'' szerokości geograficznej północnej i 17°43'54" długości geograficznej wschodniej) do pozycji 54°59'12'' szerokości geograficznej północnej i 17°36'54'' długości geograficznej wschodniej - w następującym zakresie:
a)
w granicach od 3 do 6 mil morskich, licząc od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego, w okresie do 1 lipca 1972 roku,
b)
w granicach od 6 do 12 mil morskich, licząc od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego, na czas nieograniczony.
3.
Obszary, o których mowa w ustępie 2, oznaczone są na załączonej polskiej mapie numer 501 stanowiącej integralną część niniejszej Umowy.
Artykuł  3

Statki rybackie każdej z Umawiających się Stron nie będą nastawiały się w swoich połowach na obszarze strefy rybołówstwa morskiego drugiej Umawiającej się Strony na gatunki ryb istotnie różne od tych, które zwyczajowo dotychczas poławiały.

Artykuł  4

Przepisy wydawane przez każdą z Umawiających się Stron dotyczące rybołówstwa morskiego oraz ochrony granic państwowych będą podawane do publicznej wiadomości dostatecznie wcześnie, aby umożliwić rybakom drugiej Umawiającej się Strony ich przestrzeganie.

Artykuł  5

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Warszawie.

Umowa niniejsza wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych z mocą od dnia 1 stycznia 1971 roku.

Artykuł  6

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieograniczony. Może ona jednak być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 12 miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Umowę niniejszą sporządzono w Kopenhadze w dniu 1 czerwca 1971 r. w dwóch egzemplarzach każdy w językach polskim i duńskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód czego Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 23 września 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024