Rejestracja orzeczeń o ukaraniu i nakazów karnych za niektóre wykroczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 grudnia 1971 r.
w sprawie rejestracji orzeczeń o ukaraniu i nakazów karnych za niektóre wykroczenia.

Na podstawie art. XIV Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 117) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr osób prawomocnie ukaranych za wykroczenia prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie kart karnych i zawiadomień sporządzonych przez sądy i kolegia do spraw wykroczeń oraz na podstawie zawiadomień sporządzonych przez inne organy uprawnione do wykonywania orzeczeń.
§  2. 1
Rejestracji podlegają prawomocne wyroki sądów o ukaraniu, prawomocne orzeczenia kolegiów do spraw wykroczeń o ukaraniu oraz prawomocne nakazy karne w sprawach o wykroczenia określone w art. 119, 120, 122, 124, 132 i 134 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114 i z 1982 r. Nr 16, poz. 125) oraz wykroczenia określone w art. 1 ust. 6 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o zwalczaniu spekulacji (Dz. U. z 1982 r. Nr 36, poz. 243), zwane dalej "orzeczeniami".
§  3.
1.
Rejestracja orzeczeń następuje na podstawie karty karnej sporządzonej przez organ, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji.
2.
Kartę karną, zawierającą nazwisko, imię oraz inne dane określające tożsamość osoby, której karta dotyczy, a także dane o orzeczeniu, w szczególności datę jego wydania i datę uprawomocnienia się oraz określenie popełnionego wykroczenia i kary, jaką osoba ta została ukarana, sporządza się niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia i przesyła do rejestru.
§  4.
1.
Poza danymi, o których mowa w § 3 ust. 2, rejestracji podlegają informacje o:
1)
zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary aresztu,
2)
zamianie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub zastępczą karę aresztu (art. 23 Kodeksu wykroczeń),
3) 2
odstąpieniu od wykonania zastępczej kary aresztu (art. 104 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia - Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 116 z 1972 r. Nr 49, poz. 312, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i Nr 45, poz. 234 oraz z 1982 r. Nr 16, poz. 125),
4)
wykonaniu kary lub środka poprawczego,
5)
darowaniu kary.
2.
Dane odnotowuje się w karcie karnej na podstawie zawiadomień nadsyłanych odpowiednio przez sądy, kolegia do spraw wykroczeń oraz inne organy uprawnione do wykonywania orzeczeń.
§  5.
1.
Karty karne usuwa się z rejestru po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.
2.
Ponadto usuwa się karty karne z rejestru, gdy otrzymano zawiadomienie o:
1)
zatarciu ukarania w drodze łaski lub na podstawie amnestii,
2)
przywróceniu terminu do zaskarżenia orzeczenia stanowiącego podstawę rejestracji albo o uchyleniu takiego orzeczenia w trybie rewizji nadzwyczajnej na skutek wznowienia postępowania albo w trybie nadzoru,
3)
odstąpieniu od wykonania kary w wypadkach, gdy czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa i zaliczono kary na podstawie art. 10 Kodeksu wykroczeń (art. 104 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia),
4)
śmierci ukaranego.
3.
W razie ukarania karą aresztu z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, kartę karną usuwa się z rejestru, jeżeli w ciągu 2 miesięcy od zakończenia okresu próby nie wpłynęło zawiadomienie o zarządzeniu jej wykonania, a w wypadku, gdy obok tej kary orzeczono karę dodatkową lub grzywnę - nie wcześniej niż po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu tych kar.
4.
Kartę karną dotyczącą osoby ukaranej za dwa lub więcej wykroczeń (art. 46 § 2 Kodeksu wykroczeń) usuwa się z rejestru po upływie okresów przewidzianych do zatarcia wszystkich zarejestrowanych ukarań.
5.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 2 i 3, sporządzają odpowiednio sądy, kolegia do spraw wykroczeń lub inne organy uprawnione do wykonywania orzeczeń i przesyłają niezwłocznie do rejestru.
§  6.
1.
Informacji z rejestru udziela się:
1)
sądom, kolegiom do spraw wykroczeń, organom prokuratury oraz innym organom powołanym do ścigania przestępstw i wykroczeń,
2)
instytucjom państwowym i społecznym w wypadkach, gdy jest to uzasadnione ze względu na ich działalność.
2.
Zapytanie o karalność nadesłane do rejestru powinno zawierać nazwisko i imię oraz inne dane określające tożsamość osoby, której informacja ma dotyczyć; zapytanie powinno być sporządzone co do każdej osoby na oddzielnym formularzu, a dane określające tożsamość powinny być ustalone na podstawie właściwych w tej mierze dokumentów.
§  7.
Karty karne i zawiadomienia oraz zapytania o karalność należy sporządzić na formularzach według wzorów ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości.
§  8.
1.
Do czasu odrębnego ustawowego uregulowania sprawy zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich rejestracji podlegają również prawomocne wyroki, którymi na podstawie art. V Przepisów wprowadzających Kodeks wykroczeń orzeczono wobec nieletnich lub młodocianych środek poprawczy za wykroczenie wymienione w § 2.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia, z tym że karty karne usuwa się z rejestru, jeżeli:
1)
w okresie próby lub warunkowego zwolnienia nieletniego lub młodocianego nie wpłynęło zawiadomienie o odwołaniu zawieszenia umieszczenia w zakładzie poprawczym lub o odwołaniu warunkowego zwolnienia z zakładu poprawczego,
2)
nieletni lub młodociany nie zostanie ukarany za nowe wykroczenie podlegające rejestracji.
§  9.
1.
Jeżeli w sprawie o czyn, który na podstawie dotychczasowych przepisów stanowił występek, a zgodnie z nową ustawą jest wykroczeniem wymienionym w § 2, zapadł przed dniem 1 stycznia 1972 r. prawomocny wyrok skazujący, sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, po dokonaniu złagodzenia kary w myśl art. XIV § 1 pkt 1 Przepisów wprowadzających Kodeks wykroczeń, sporządza nową kartę karną i przesyła ją do rejestru ukaranych ze wzmianką o dokonanym złagodzeniu kary, zawiadamiając o tym jednocześnie rejestr osób prawomocnie skazanych w celu usunięcia karty karnej z tego rejestru.
2.
Karty karne usuwa się z rejestru, jeżeli dotyczą ukarania za czyn, który według nowej ustawy nie podlega obowiązkowi rejestracji.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 listopada 1966 r. o rejestrze ukaranych za niektóre wykroczenia (Dz. U. Nr 50, poz. 306).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1982 r. (Dz.U.82.43.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1982 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1982 r. (Dz.U.82.43.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1982 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024