Zasady i tryb zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1969 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnikom objętym ubezpieczeniem społecznym na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zalicza się do okresu ubezpieczenia, wymaganego do uzyskania renty, okresy faktycznego wykonywania w okresie od wyzwolenia do dnia 1 lipca 1965 r. na terenie gromad i miejscowości o liczbie mieszkańców do 10.000 usług dla ludności i rolnictwa, polegających na naprawach, remontach, konserwacji, uszlachetnianiu oraz wytwarzaniu na indywidualne zamówienie przedmiotów z powierzonego materiału lub określonych przedmiotów z materiału własnego, z zakresu następujących rzemiosł:
1)
bednarstwa,
2)
blacharstwa,
3)
ciesielstwa,
4)
dekarstwa,
5)
elektromechaniki,
6)
fotografowania,
7)
fryzjerstwa,
8)
kołodziejstwa,
9)
kowalstwa,
10)
krawiectwa wykonywanego na indywidualne zamówienie,
11)
mechaniki maszyn,
12)
murarstwa,
13)
powroźnictwa,
14)
rymarstwa,
15)
ślusarstwa,
16)
stolarstwa,
17)
studniarstwa,
18)
szklarstwa w zakresie szklenia otworów budowlanych,
19)
szewstwa wykonywanego na indywidualne zamówienia,
20)
zduństwa.
2.
Okresy faktycznego wykonywania usług, o których mowa w ust. 1, zalicza się, jeżeli dochód uzyskiwany z tytułu wykonywania tych usług stanowił główne źródło utrzymania.
3.
Zaliczenie okresów, o których mowa w ust. 1, następuje na wniosek rzemieślnika.
4.
Zaliczenie do okresów ubezpieczenia okresów, o których mowa w ust. 1, następuje w razie zgłoszenia w tej sprawie wniosku w terminie do dnia 31 grudnia 1971 r. oraz pod warunkiem, iż rzemieślnik przed tym terminem objęty był ubezpieczeniem na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1.
§  2.
Przez faktyczne wykonywanie usług w zakresie określonym w § 1 ust. 1 należy rozumieć wykonywanie ich bez posiadania uprawnienia przemysłowego.
§  3.
Za okres faktycznego wykonywania usług może być uznany również okres prowadzenia na podstawie potwierdzenia zgłoszenia działalności objętej lub zbliżonej do zakresu przedmiotowego rzemiosł (podstawowego lub dodatkowego) wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
1.
Środkami dowodowymi stwierdzającymi okres faktycznego świadczenia usług mogą być następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie organu finansowego właściwego prezydium rady narodowej - w razie opłacania podatku od wykonywanej działalności,
2)
zaświadczenie właściwego cechu lub Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług PRL - jeżeli osoba zainteresowana była członkiem cechu lub Zrzeszenia,
3)
potwierdzenie zgłoszenia - jeżeli działalność była prowadzona w oparciu o zgłoszenie.
2.
Za dowody stwierdzające okresy faktycznego świadczenia usług mogą być również uznane inne dokumenty, jak karty podatkowe, rachunki za wykonane świadczenia.
3.
Jeżeli organ finansowy właściwego prezydium rady narodowej, właściwy cech lub Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług PRL nie mogą potwierdzić okresu faktycznego świadczenia usług lub okres ten mogą potwierdzić tylko częściowo, środkiem dowodowym mogą być inne dokumenty, a w razie ich braku - zeznania świadków, które powinny być dołączone do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 3.
§  5.
1.
Zaliczenia okresów, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonują komisje działające przy izbach rzemieślniczych, powołane przez te izby.
2.
W skład komisji, o których mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele właściwych wydziałów przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), izb rzemieślniczych oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
3.
Orzeczenia o zaliczeniu podlegają wpisowi do legitymacji ubezpieczeniowych rzemieślników. Wpisów dokonują właściwe oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.23.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.
Data aktu: 02/08/1969
Data ogłoszenia: 13/08/1969
Data wejścia w życie: 13/08/1969