Uznanie części obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu za obszar urbanizacyjny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1968 r.
w sprawie uznania części obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu za obszar urbanizacyjny.

Na podstawie art. 23 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94 oraz Nr 43, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Część obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu o powierzchni 218,47 ha uznaje się za obszar urbanizacyjny.
2.
Granicę obszaru urbanizacyjnego (ust. 1) oznacza się według określeń zawartych w arkuszach mapy ewidencji gruntów miasta Poznania; granica ta biegnie:
a)
w obrębie Rataj:

od północnego załamania działki 26, położonej nad rzeką Wartą, w kierunku południowo-wschodnim do ul. Wioślarskiej – działką 2 (arkusz 4), dalej w kierunku południowym wzdłuż działki 12 do ul. Obrzyca (arkusz 10); od ul. Obrzyca granicą działki 7 w kierunku południowo-zachodnim do działki 1 i granicami działki 1 w kierunku wschodnim do działki 4 (arkusz 11), dalej granicami działek 1 i 2 w kierunku południowo-wschodnim, następnie ul. Szczytnicką do ul. Zamenhofa – działki 17 (arkusz 12); ulicą Zamenhofa w kierunku południowo-zachodnim (arkusz 14); od ul. Zamenhofa w kierunku południowym (dawną trasą ul. Rataje), następnie w kierunku południowo-wschodnim do granicy działki 49, dalej w kierunku wschodnim do narożnika działki 2 oraz granicą działki 2 i ul. Zamenhofa w kierunku północnym, następnie granicą działki 2 w kierunku wschodnim do rowu Obrzyca (arkusz 17);

b)
w obrębie Żegrza:

od rowu Obrzyca wzdłuż granicy działki 2/1 w kierunku wschodnio-południowym do ul. Wagrowskiej, dalej ul. Wagrowską w kierunku północno-wschodnim (arkusz 12), następnie ul. Wagrowską w kierunku północno-wschodnim (arkusz 11), dalej środkiem ul. Wagrowskiej w kierunku północno-wschodnim do ul. Byteńskiej (arkusz 10), następnie ul. Byteńską w kierunku wschodnio-południowym, potem w kierunku północnym granicą działki 32 do granicy działki 27 i granicą tej działki w kierunku południowo-wschodnim do jej narożnika, dalej granicą działek 30 i 27 w kierunku wschodnio-północnym do ul. Ostrowskiej, następnie ul. Ostrowską w kierunku północno-zachodnim do rowu Obrzyca (arkusz 6);

c)
w obrębie Rataj:

od rowu Obrzyca ulicą Ostrowską w kierunku północno-zachodnim do zbiegu ulic Katowickiej i Wioślarskiej (arkusz 8); od ul. Wioślarskiej ulicą Ostrowską w kierunku północnym do ul. Krzywoustego granicami działek 35, 33, 31 w kierunku zachodnio-północnym, następnie granicami działek 23, 21, 20 do ulicy Pleszewskiej, ul. Pleszewską i dalej w kierunku południowym granicami działek 3, 2, 9 i 12 do ul. Rataje (arkusz 5); od ul. Rataje w kierunku zachodnim ulicą Krzywoustego do ulicy Serafitek (arkusz 3); od ul. Serafitek w kierunku zachodnim ulicą Krzywoustego do granicy działki 26, dalej w kierunku północnym granicą działki 26 do narożnika działki 27 i granicą działki 27 do północnego załamania działki 26 (arkusz 4).

3.
Plan sytuacyjny obszaru urbanizacyjnego (ust. 1 i 2) zawarty jest w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Położone na obszarze urbanizacyjnym tereny wymienione w art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297), zwanej dalej ustawą, zostaną oddane dotychczasowym ich właścicielom w wieczyste użytkowanie.
2.
Jeżeli oddanie terenu w wieczyste użytkowanie byłoby niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego albo jeżeli niezgodność ta okazałaby się w okresie trwania wieczystego użytkowania, będzie dotychczasowym właścicielom przyznane odszkodowanie na podstawie przepisów o wywłaszczeniu nieruchomości.
3.
Odmowa oddania w wieczyste użytkowanie terenu wymienionego w art. 23 ust. 3 ustawy nie stoi na przeszkodzie pozostawieniu byłemu właścicielowi na jego wniosek tego terenu do bezpłatnego korzystania wraz z położonymi na nim budynkami i urządzeniami do czasu przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie; odszkodowanie staje się w tym wypadku wymagalne od dnia utraty możności korzystania z terenu.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 3, właściwy organ do spraw gospodarki terenami (§ 5 ust. 1) zawiadomi byłego właściciela gospodarstwa rolnego, sadowniczego lub warzywniczego o terminie przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na terenie danego gospodarstwa. Zawiadomienie powinno nastąpić w zasadzie na jeden rok przed tym terminem, a w razie konieczności wcześniejszego objęcia terenu przez inwestora powinno nastąpić w takim czasie, aby właściciel miał zapewnioną możność zebrania plonów.
§  3.
Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio do osób określonych w art. 45 ust. 2 ustawy po uregulowaniu ich tytułów własności stosownie do przepisów wymienionych w tym artykule.
§  4.
Nieruchomości, które przed ustanowieniem obszaru urbanizacyjnego stanowiły własność osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zabudowane budynkami i urządzeniami niezbędnymi do wykonywania ich ustawowych lub statutowych zadań, mogą być pozostawione tym osobom do bezpłatnego korzystania do czasu realizacji planu zagospodarowania przestrzennego terenu.
§  5.
1.
Decyzje o oddaniu lub odmowie oddania terenu w wieczyste użytkowanie oraz o ustaleniu odszkodowania w razie odmowy oddania terenu w wieczyste użytkowanie (§ 2 ust. 2) wydaje organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowe Miasto w Poznaniu.
2.
Nadzór nad orzecznictwem określonym w ust. 1 sprawuje Minister Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Sprawiedliwości oraz Prezydium Rady Narodowej m. Poznania.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PLAN SYTUACYJNY OBSZARU URBANIZACYJNEGO

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024