Określenie niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 października 1968 r.
w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i 5 oraz art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za okresy pracy pod ziemią w przodkach bezpośrednio przy urabianiu lub ładowaniu urobku albo przy głębieniu szybów, które w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19), zwanej dalej ustawą, zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, uważa się okresy zatrudnienia po Wyzwoleniu na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Za zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w pkt 1-9 wykazu, o którym mowa w ust. 1, uważa się za pracę w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, uzasadniającą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zaliczenie okresu zatrudnienia po Wyzwoleniu w wymiarze półtorakrotnym.
§  3.
Za pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń i przedsiębiorstw, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy, uważa się pracowników wykonujących czynności dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu, którzy w myśl przepisów dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) podlegają zatwierdzeniu przez urząd górniczy, z tym że w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących prace montażowe dla kopalń uważa się za pracowników:
1)
dozoru ruchu - tylko te osoby, które bezpośrednio kierują robotami prowadzonymi przez te przedsiębiorstwa na terenie kopalń pod ziemią,
2)
kierownictwa ruchu - osoby zatrudnione na stanowiskach:
a)
dyrektora,
b)
naczelnego inżyniera,
c)
zastępcy naczelnego inżyniera.
§  4.
Za pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w jednostkach organizacyjnych określonych w art. 2 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy uważa się pracowników, którzy:
1)
posiadają tytuł inżyniera lub technika i są zatrudnieni zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w zakresie górnictwa albo
2)
nie posiadają tytułu inżyniera lub technika, ale spełniają łącznie następujące warunki:
a)
posiadają praktyczne przygotowanie nabyte w czasie co najmniej 5-letniej pracy w dozorze ruchu lub w innej pracy pod ziemią oraz
b)
wykonują czynności, które wymagają kwalifikacji inżyniera lub technika i które normalnie są powierzane inżynierom lub technikom.
§  5.
Zakłady pracy obowiązane są prowadzić dokładną ewidencję okresów zatrudnienia na stanowiskach objętych rozporządzeniem według szczegółowych zasad ustalonych przez właściwych ministrów w uzgodnieniu z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1957 r. w sprawie określenia pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa (Dz. U. z 1957 r. Nr 41, poz. 188 i z 1966 r. Nr 16, poz. 103),
2)
rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 12 stycznia 1966 r. w sprawie określenia stanowisk pracy, na których zatrudnienie w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się za zatrudnienie na odkrywce (Dz. U. Nr 5, poz. 30).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 1

WYKAZ STANOWISK PRACY POD ZIEMIĄ, NA KTÓRYCH OKRESY PRACY ZALICZA SIĘ W WYMIARZE POŁTORAKROTNYM

1)
górnik kombajnista,
2)
monitorzysta w komorze w oddziale hydraulicznym albo górnik ługownik, wodziarz i rurarz zatrudniony w kopalni soli przy urabianiu natryskowym,
3)
operator urządzeń energo-mechanicznych bezpośredniego napędu urządzeń eksploatacyjnych w przodkach,
4)
górnik na ścianie, w komorze, zabierce, chodniku lub przekopie przy ładowaniu lub urabianiu ręcznym i mechanicznym oraz murarz, betoniarz i zbrojarz na ścianie, w komorze, zabierce lub chodniku,
5)
górnik-ładowacz, -wiertacz, -murarz, -betoniarz, -zbrojarz, -cieśla zatrudnieni przy głębieniu szybów i szybików,
6)
górnik-budowacz,
7)
górnik-wiertacz,
8)
górnik-strzałowy i instruktor strzałowy,
9)
górnik-rabunkarz,
10)
górnik-cieśla i ładowacz na ścianie i zabierce, przy przekładce i podsadzce suchej, hydraulicznej i pneumatycznej,
11)
wrębiarz,
12)
rzemieślnicy stale zatrudnieni pod ziemią w przodkach przy obsłudze i konserwacji sprzętu mechanicznego i elektrycznego,
13)
ratownicy zawodowi zatrudnieni w centralnej lub okręgowych stacjach ratownictwa górniczego.

Uwagi:

1)
W wymiarze półtorakrotnym zalicza się także okresy pracy na stanowiskach wymienionych w wykazie przy robotach górniczych, polegających na przebudowie chodników głównych i pomocniczych z równoczesną przybierką i nową obudową oraz na przebudowie szybów i szybików.
2)
Na równi z pracą na stanowiskach wymienionych w wykazie traktuje się pracę w charakterze młodszego górnika lub pomocnika.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ STANOWISK PRACY, NA KTÓRYCH ZATRUDNIENIE W KOPALNIACH SIARKI ORAZ W PRZEDSIĘBIORSTWACH ROBÓT GÓRNICZYCH WYKONUJĄCYCH ROBOTY DLA KOPALŃ SIARKI UWAŻA SIĘ ZA ZATRUDNIENIE NA ODKRYWCE.

1)
górnik odkrywkowy przodkowy - górnik strzałowy,
2)
górnik odkrywkowy - wiertacz,
3)
górnik odkrywkowy - przodkowy,
4)
mechanik hydraulicznego urabiania nadkładu i złóż,
5)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki jednonaczyniowej,
6)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator spychacza,
7)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator urządzeń wieloczynnościowych,
8)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparek i zwałowarek wielonaczyniowych,
9)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki łyżkowej o napędzie spalinowym,
10)
górnik odkrywkowy - wydawca materiałów wybuchowych,
11)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator taśmociągów wielkogabarytowych,
12)
taśmowy urządzeń transportowych górnictwa odkrywkowego,
13)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator maszyn i urządzeń specjalnych dla taśmociągów oraz maszyn pomocniczych,
14)
budowacz drenu górnictwa odkrywkowego,
15)
budowacz i konserwator kolektora górnictwa odkrywkowego,
16)
maszynista pomp górnictwa odkrywkowego - pompiarz,
17)
oczyszczacz ścieków przemysłowych,
18)
cieśla górniczy odkrywkowy,
19)
czyściciel transporterów taśmowych górnictwa odkrywkowego,
20)
sprężarkowy,
21)
przeróbkarz kopalin - sortowniczy,
22)
pomiarowy,
23)
zwałowacz nadkładu,
24)
rzemieślnicy i inni robotnicy zatrudnieni stale na odkrywce przy wykonywaniu konserwacji i remontów maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego: konserwator pomp, elektryk, mechanik, smarowniczy, wulkanizator oraz konserwator transporterów taśmowych.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez obwieszczenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 11 marca 1969 r. o sprostowaniu błędu w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 22 października 1968 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty (Dz.U.69.7.61).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024