Zasady i tryb postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie art. 4a ust. 2 i art. 9 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 35, poz. 154, z 1959 r. Nr 27, poz. 170 i z 1968 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia otwartej opieki zdrowotnej, nie wyłączając przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych, wystawiają pracownikom zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, zwane dalej zaświadczeniami, z zastrzeżeniem ust. 3, jednorazowo na okres nie dłuższy niż trzy dni, a łącznie nie więcej niż na dziewięć dni.
2.
W razie dalszej niezdolności do pracy po upływie okresu wymienionego w ust. 1 zaświadczenia wystawia się według zasad określonych w przepisach o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.
3.
Zakłady otwartej opieki zdrowotnej przeznaczone dla ogółu ludności mogą wystawiać zaświadczenia pracownikom nieobłożnie chorym, objętym opieką zdrowotną przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych, tylko na jeden dzień. Na dalsze okresy niezdolności do pracy zaświadczenia wystawia właściwa przychodnia przyzakładowa lub międzyzakładowa, w granicach określonych w ust. 1.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa w drodze rozporządzenia przypadki szczególne, w których zaświadczenia mogą być wystawiane na okresy dłuższe niż wymienione w ust. 1 i 3.
§  2.
1.
Każde zaświadczenie, wystawione z powodu choroby pracownika lub dla zapewnienia przez pracownika opieki w domu choremu członkowi rodziny, powinno być doręczone zakładowi pracy nie później niż następnego dnia po dniu wystawienia, a w ciągu dwóch dni po dniu wystawienia, jeżeli pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i w miejscu zamieszkania pracownika nie ma placówki pocztowej.
2.
Zaświadczenie doręcza pracownik osobiście, przez inne osoby lub pocztą. W razie doręczenia przez pocztę za datę doręczenia uważa się datę stempla pocztowego.
3.
O przyjęciu pracownika na leczenie do zakładu zamkniętej opieki zdrowotnej zakład ten zawiadamia niezwłocznie zakład pracy telefonicznie, pocztą lub w inny sposób.
4.
W razie odsunięcia pracownika od wykonywania pracy albo poddania przymusowej hospitalizacji lub izolacji z powodu podejrzenia o chorobę zakaźną lub o zakażenie, decyzję o tym przesyła niezwłocznie zakładowi pracy osoba, która wydała taką decyzję.
§  3.
1.
Pracownikowi, który nie doręczył zakładowi pracy zaświadczenia w terminie określonym w § 2 ust. 1, obniża się o 25% kwotę zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy do dnia doręczenia zaświadczenia.
2.
Kierownik zakładu pracy może uznać za usprawiedliwione i nie powodujące skutków wymienionych w ust. 1 doręczenie zaświadczenia po terminie określonym w § 2 ust. 1, nie później jednak niż w ciągu 2 dni po tym terminie, jeżeli pracownik był obłożnie chory i w tym czasie nie było domowników lub brak było innej osoby, która mogłaby doręczyć zaświadczenie zakładowi pracy lub przesłać je pocztą.
§  4.
1.
Sprawy dotyczące nieobecności w pracy na podstawie zaświadczeń prowadzi w zakładzie pracy komórka spraw osobowych lub inna komórka (stanowisko pracy) wyznaczona przez kierownika zakładu pracy.
2.
Do zadań komórki (stanowiska pracy), o której mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1)
przyjmowanie zaświadczeń (§ 2 ust. 1 i 2) oraz zawiadomień, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4,
2)
niezwłoczne zawiadamianie kierowników właściwych komórek organizacyjnych o nieobecności pracownika w pracy na podstawie zaświadczenia,
3)
przekazywanie przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej do zarejestrowania zaświadczeń, wystawianych przez inne zakłady opieki zdrowotnej,
4)
występowanie z wnioskami do kierownika zakładu pracy w sprawie sankcji wymienionych w § 3 w stosunku do pracowników, którzy nie doręczyli zaświadczeń w ustalonych terminach,
5)
prowadzenie analizy nieobecności w pracy i ich przyczyn oraz przedkładanie wniosków co najmniej raz w miesiącu kierownikowi zakładu pracy,
6)
systematyczne organizowanie kontroli pracowników nieobecnych w pracy na podstawie zaświadczeń oraz w wyniku przeprowadzonych kontroli występowanie z odpowiednimi wnioskami do kierownika zakładu pracy,
7)
ustalanie przyczyn nieobecności w pracy pracownika, który nie powiadomił zakładu pracy o powodach niestawienia się do pracy.
§  5.
1.
Kierownicy zakładów pracy przeprowadzają raz na pół roku szczegółową analizę absencji chorobowej i w wyniku tej analizy podejmują właściwe środki zmierzające do usuwania przyczyn powodujących zachorowania pracowników.
2.
Analizę, o której mowa w ust. 1, kierownik zakładu pracy przeprowadza wspólnie z kierownikiem przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, jeżeli pracownicy tego zakładu objęci są opieką zdrowotną takiej przychodni.
§  6.
Jeżeli z powodu warunków pracy nieodpowiednich dla pracownika ze względu na jego stan zdrowia pracownik ten często zapada na zdrowiu i opuszcza pracę, kierownik zakładu pracy ma obowiązek z zachowaniem obowiązujących przepisów:
1)
przesunąć pracownika do innej pracy stosownej do jego stanu zdrowia, a w razie braku takiej pracy
2)
poczynić starania o zapewnienie pracownikowi odpowiedniej pracy w innym zakładzie pracy.
§  7.
1.
W razie uzasadnionego podejrzenia co do zasadności zaświadczenia kierownik zakładu pracy przedkłada to zaświadczenie kierownikowi przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej, a jeżeli przy zakładzie pracy nie działa taka przychodnia - kierownikowi przychodni, w której zaświadczenie zostało wystawione, i występuje o zbadanie pracownika przez innego lekarza i ustalenie, czy zaświadczenie zgodne jest ze stanem zdrowia pracownika.
2.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonego badania (ust. 1) lekarz uznał, że okres niezdolności do pracy podany w zaświadczeniu nie znajduje uzasadnienia w stanie zdrowia pracownika, powinien zmienić orzeczenie, skracając odpowiednio do stanu zdrowia uprzednio orzeczony okres niezdolności do pracy, o czym należy zawiadomić kierownika przychodni, w której zaświadczenie zostało wystawione, i kierownika zakładu pracy.
§  8.
1.
Kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy należy do podstawowych obowiązków kierowników komórek organizacyjnych wszystkich szczebli resortu zdrowia i kierowników zakładów społecznych służby zdrowia, które wystawiają zaświadczenia. Przy wykonywaniu kontroli współdziałają organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa zasady przeprowadzania kontroli oraz w porozumieniu z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasady współdziałania w tym zakresie organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasady i terminy sprawozdawczości.
§  9.
Jeżeli zostało stwierdzone, że zaświadczenie zostało wystawione niezgodnie z wynikami badania, kierownik przychodni, w której zostało wystawione zaświadczenie, obowiązany jest zastosować odpowiednie środki i zawiadomić o tym kierownika jednostki nadrzędnej.
§  10.
Kierownicy jednostek nadrzędnych czuwają nad prawidłowym załatwieniem w nadzorowanych zakładach pracy i w zakładach społecznych służby zdrowia spraw określonych w rozporządzeniu i w razie niestosowania trybu i zasad ustalonych w tych przepisach wyciągają odpowiednie konsekwencje służbowe w stosunku do kierowników tych zakładów.
§  11.
Zakłady pracy podadzą niezwłocznie do wiadomości pracowników treść przepisów dotyczących doręczania zaświadczeń o ich niezdolności do pracy w sposób przyjęty w zakładzie oraz o środkach stosowanych w razie naruszenia w tych przepisów.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1963 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i trybu przeprowadzania kontroli pracowników zwalnianych od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 58, poz. 312).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z upływem siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024