Numeracja nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 25 czerwca 1968 r.
w sprawie numeracji nieruchomości.

Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia z dnia 24 października 1934 r. o ustaleniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1948 r. Nr 36, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nieruchomości zabudowane, jak i przeznaczone zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę budynkami lub innymi urządzeniami powinny być oznaczone numerami porządkowymi według zasad ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1.
W miastach i osiedlach każda ulica (plac) powinna mieć odrębną porządkową numerację nieruchomości.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w gromadach w odniesieniu do miejscowości, w których ulice (place) są oznaczone nazwami.
3.
W gromadach dla miejscowości nie posiadających ulic lub posiadających ulice bez nazw powinna być prowadzona jedna kolejna porządkowa numeracja nieruchomości.
4.
Jeżeli w miejscowości wchodzącej w skład gromady tylko część nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę przylega do ulic z nazwami, należy do tych ulic stosować przepis ust. 1, dla wszystkich zaś nieruchomości przylegających do ulic bez nazw lub nie przylegających do ulic wprowadzić odrębną numerację.
§  3.
1.
Każda nieruchomość z wyjątkami przewidzianymi w dalszych przepisach powinna mieć jeden numer porządkowy. Tym samym numerem są oznaczone również budynki położone na nieruchomości.
2.
Domy i części domów (lokale mieszkalne) stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności oznaczone są numerem porządkowym, który ma nieruchomość gruntową.
§  4.
1.
Nieruchomość o znacznej długości frontu wzdłuż ulicy należy oznaczyć numerem złożonym z kilku kolejnych numerów porządkowych stosownie do ilości istniejących na tej nieruchomości budynków położonych od frontu ulicy.
2.
Jeżeli budynek został wybudowany na gruntach wchodzących w skład dwóch lub więcej nieruchomości, budynek ten oznacza się numerem złożonym z kilku kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.
3.
Dwie lub większą ilość nieruchomości przylegających do siebie i wykorzystywanych jako jedna całość gospodarcza przez uspołeczniony zakład przemysłowy lub usługowy, uspołecznione gospodarstwo rolne lub leśne albo stanowiących pracownicze ogrody działkowe lub teren zabudowany domami campingowymi pod wspólnym zarządem oznacza się jednym numerem złożonym z kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.
§  5.
1.
Jeżeli na nieruchomości poza budynkiem położonym bezpośrednio przy ulicy znajduje się jeden lub większa ilość budynków, położonych w głębi nieruchomości, wówczas budynki te oznacza się numerem porządkowym, który posiada cała nieruchomość, z dodatkowym oznaczeniem kolejnymi dużymi literami alfabetu.
2.
W razie podziału nieruchomości na dwie lub więcej nieruchomości przylegających do ulicy dopuszcza się wprowadzenie do istniejącej już numeracji dodatkowych oznaczeń małymi literami alfabetu dla poszczególnych nowo utworzonych nieruchomości.
§  6.
1.
W razie podziału znacznej ilości nieruchomości położonych przy danej ulicy należy dla ulicy tej przeprowadzić nową numerację.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie innych poważnych zmian w stanie nieruchomości, uzasadniających potrzebę przeprowadzenia nowej numeracji.
§  7.
Nieruchomości przy ulicach i placach należy oznaczać kolejnymi numerami według stosowanych już w danej miejscowości zasad. W braku takich zasad należy stosować zasady następujące:
1)
numery nieruchomości wzdłuż ulic głównych powinny wzrastać w kierunku od centrum miasta ku jego granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód,
2)
numery nieruchomości wzdłuż ulic bocznych powinny wzrastać, poczynając od głównej ulicy w kierunku granic miasta,
3)
nieruchomości po lewej stronie ulicy w kierunku zwiększających się numerów oznacza się numerami nieparzystymi, a po prawej stronie ulicy numerami parzystymi,
4)
nieruchomości przylegające do placów powinny mieć numerację ciągłą, która powinna wzrastać, poczynając od naroża placu przy głównej ulicy, zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara,
5)
jeżeli plac (rondo uliczne) powstaje z rozszerzenia lub skrzyżowania ulic, nieruchomości położone przy placu należy oznaczać kolejno numerami jednej z ulic przechodzącej przez plac (rondo uliczne).
§  8.
1.
Nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic (placów) powinny być oznaczone numerami porządkowymi następująco:
1)
nieruchomości zabudowane - numerem od każdej przylegającej ulicy, od której prowadzi wejście do budynku,
2)
nieruchomości nie zabudowane - numerem porządkowym od przylegającej ulicy, od której znajduje się wjazd na nieruchomość.
2.
Jeżeli w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 poza budynkiem przylegającym bezpośrednio do ulicy znajduje się budynek lub budynki w głębi nieruchomości, wówczas budynki oznacza się numerami porządkowymi budynku położonego przy ulicy, od której jest główne wejście lub główny wjazd - z dodatkowymi oznaczeniami kolejnymi dużymi literami alfabetu.
§  9.
1.
Oznaczanie nieruchomości numerami porządkowymi należy:
1)
na terenie miast i osiedli - do zadań właściwych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organów prezydiów miejskich (dzielnicowych, osiedlowych) rad narodowych,
2)
na terenie gromad - do zadań biur prezydiów gromadzkich rad narodowych pod nadzorem wyznaczonych przez przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych organów tych prezydiów.
2.
Organy wymienione w ust. 1 prowadzą również i utrzymują w stanie aktualności ewidencję numeracji porządkowej nieruchomości.
§  10.
1.
Oznaczenie nieruchomości numerem porządkowym następuje z urzędu lub na wniosek właściciela (zarządcy) nieruchomości.
2.
Oznaczania numerami porządkowymi nieruchomości zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, jak również nieruchomości kolejowych i portowych lub wykorzystywanych na cele lotnisk cywilnych, należy dokonywać w porozumieniu z tymi jednostkami.
§  11.
O oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym organ wymieniony w § 9 ust. 1 zawiadamia na piśmie właściciela nieruchomości.
§  12.
1.
Właściciele i zarządcy nieruchomości zabudowanych i nieruchomości ogrodzonych, przeznaczonych pod zabudowę, obowiązani są w terminie do dwóch tygodni od dnia otrzymania zawiadomienia o oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym umieścić w miejscu widocznym na budynkach położonych na nieruchomości lub na ogrodzeniach tabliczki z wyraźnymi numerami porządkowymi nieruchomości (budynku). W miejscowościach posiadających ulice z nazwami na tabliczce, powinna być podana ponadto nazwa ulicy, a w miejscowościach bez ulic lub posiadających ulice nie oznaczone nazwami - nazwa miejscowości.
2.
Jeżeli budynek jest położony w głębi nieruchomości, która jest ogrodzona od ulicy (drogi), wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić również tabliczkę na ogrodzeniu.
3.
Tabliczki z numerami porządkowymi powinny być utrzymywane stale w należytym stanie. W miastach i osiedlach tabliczki z numerami porządkowymi umieszczone na budynkach powinny być od zmroku do świtu oświetlone.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 3, poz. 28).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024