Powoływanie pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1966 r.
w sprawie powoływania pracowników naukowo-badawczych w instytucjach naukowo-badawczych.

Na podstawie art. 20 oraz art. 36 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych, zwanych dalej "instytutami", działających na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego może być powołana osoba, która:
1)
posiada tytuł naukowy profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego lub
2)
uzyskała stopień lub tytuł naukowy docenta albo
3)
uzyskała stopień naukowy doktora i posiada staż pracy naukowo-badawczej lub zawodowej określony w § 3 ust. 1 pkt 1, a ponadto wykazuje się dorobkiem naukowym potwierdzającym kwalifikacje kandydata do samodzielnej pracy badawczej,
4)
ukończyła studia wyższe i posiada staż pracy naukowo-badawczej lub zawodowej określony w § 3 ust. 1 pkt 2, a ponadto wykazuje się dorobkiem naukowo-badawczym z dziedziny badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej, potwierdzającym jej kwalifikacje do samodzielnej pracy naukowo-badawczej.
§  3.
1.
Staż pracy wymagany do powołania na stanowisko samodzielnego pracownika nankowo-badawczego powinien wynosić, licząc od dnia ukończenia studiów wyższych:
1)
w razie posiadania stopnia naukowego doktora (§ 2 pkt 3):
a)
co najmniej sześć lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej bądź też
b)
co najmniej osiem lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej;
2)
w razie ukończenia jedynie studiów wyższych (§ 2 pkt 4):
a)
co najmniej osiem lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej bądź też
b)
co najmniej dziesięć lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej, w tym 2 lata pracy naukowo-badawczej.
2.
W razie wykazania się poważnym dorobkiem naukowo-badawczym staż pracy określony w ust. 1 może być skrócony, nie więcej jednak niż o 2 lata.
3.
Dorobek naukowy, o którym mowa w § 2 pkt 3, oraz dorobek naukowo-badawczy, o którym mowa w § 2 pkt 4, stanowi całokształt działalności naukowej lub naukowo-badawczej i zawodowej, z tym że do dorobku tego należy przede wszystkim zaliczać:
1)
publikowane i nie publikowane opracowania naukowe i naukowo-badawcze, prace projektowo-konstrukcyjne oraz prace w zakresie popularyzacji nauki i techniki,
2)
osiągnięcia w kierowaniu pracami naukowymi i naukowo-badawczymi,
3)
osiągnięcia w twórczości wynalazczej, udokumentowane posiadaniem świadectw autorskich za opracowanie lub współudział w opracowaniu wynalazków i wzorów użytkowych oraz świadectw racjonalizatorskich za opracowanie projektów racjonalizatorskich.
4.
Za osiągnięcia świadczące o dorobku naukowym lub naukowo-badawczym mogą być uznane również opracowania zespołowe, jeżeli można określić indywidualny wkład osoby, która ma być powołana na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego.
§  4.
1.
Na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego powołuje właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu, zaopiniowany przez radę naukową instytutu.
2.
Dyrektor instytutu przedstawia wniosek, o którym mowa w ust. 1:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
z inicjatywy rady naukowej instytutu,
3)
z inicjatywy przełożonego osoby ubiegającej się,
4)
na prośbę osoby ubiegającej się.
§  5.
1.
Do wniosku dyrektora instytutu o powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby posiadającej tytuł naukowy profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, stopień lub tytuł naukowy docenta dołącza się:
1)
dowód nadania kandydatowi tytułu naukowego profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego albo stopnia lub tytułu naukowego docenta,
2)
charakterystykę działalności naukowej lub naukowo-badawczej oraz zawodowej kandydata, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku i pracy naukowej lub naukowo-badawczej z dziedziny badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
3)
opinię rady naukowej instytutu.
2.
Rada naukowa instytutu opiniuje wniosek dyrektora instytutu w drodze uchwały podjętej w głosowaniu tajnym.
3.
W razie ujemnej opinii rady naukowej, dyrektor instytutu może wniosek swój podtrzymać, przedstawiając go ministrowi wraz z opinią rady naukowej.
§  6.
1.
Do wniosku dyrektora instytutu o powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osób, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, należy dołączyć:
1)
życiorys kandydata z uwzględnieniem działalności naukowej lub naukowo-badawczej oraz zawodowej,
2)
dowód nadania kandydatowi stopnia naukowego doktora lub dowód ukończenia wyższych studiów,
3)
dowody stwierdzające wymagany staż pracy naukowej lub naukowo-badawczej albo zawodowej,
4)
charakterystykę dorobku naukowego lub naukowo-badawczego oraz ocenę kwalifikacji moralnych i postawy społecznej kandydata.
2.
Przewodniczący rady naukowej instytutu w porozumieniu z dyrektorem instytutu wyznacza trzech opiniodawców spośród samodzielnych pracowników naukowo-badawczych, przy czym co najmniej jeden z opiniodawców powinien być spoza grona pracowników instytutu. W skład ich mogą wchodzić również pracownicy naukowo-dydaktyczni szkoły wyższej zajmujący stanowiska profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta etatowego. Opiniodawcy dokonują oceny całokształtu działalności i dorobku naukowego lub naukowo-badawczego kandydata.
3.
Rada naukowa, po wysłuchaniu sprawozdania opiniodawców, podejmuje w głosowaniu tajnym uchwałę w sprawie opinii o wniosku dyrektora.
4.
W posiedzeniu rady naukowej przy podejmowaniu uchwały, o której mowa w ust. 3, udział biorą opiniodawcy z głosem stanowiącym.
5.
W posiedzeniu rady naukowej nie może brać udziału osoba, której wniosek dotyczy. Jeżeli osoba ta wchodzi w skład rady naukowej, podlega ona wyłączeniu.
§  7.
Minister przed powzięciem decyzji o powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby określonej w § 2 pkt 3 i 4 występuje do Głównej Komisji Kwalifikacyjnej działającej przy Polskiej Akademii Nauk bądź odpowiednio do Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego o stwierdzenie, czy kandydat odpowiada warunkom wymaganym przy powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego.
§  8.
1.
Osoba wykazująca się wybitnym dorobkiem naukowo-badawczym, stanowiącym samodzielne osiągnięcia w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu, może być powołana na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, pomimo że nie odpowiada warunkom określonym w § 2.
2.
Przy powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy §§ 6 i 7.
§  9.
Powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego w państwowych, społecznych i spółdzielczych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 39 ustawy, następuje na warunkach i w trybie przewidzianym w §§ 2-8, z tym że:
1)
podstawą wszczęcia postępowania związanego z powołaniem na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego jest wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, złożony do ministra sprawującego nadzór nad tą jednostką,
2)
postępowanie, o którym mowa w § 6 ust. 3-5, przeprowadza rada naukowa instytutu wskazanego przez ministra sprawującego nadzór nad daną jednostką, jeżeli nie powołano przy niej rady naukowej.
§  10.
1.
Na stanowisko asystenta może być powołana osoba, która ukończyła studia wyższe i w czasie studiów lub w pracy zawodowej wykazała uzdolnienie do pracy naukowej.
2.
Na stanowisko starszego asystenta może być powołana osoba, która:
1)
uzyskała stopień naukowy doktora lub
2)
ukończyła studia wyższe, a ponadto:
a)
od czasu ich ukończenia posiada co najmniej dwa lata pracy w instytucie lub innej pokrewnej placówce naukowo-badawczej bądź posiada co najmniej trzy lata pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
b)
wykaże się opanowaniem metod badawczych niezbędnych w danym zakresie pracy,
c)
wykaże się umiejętnością korzystania z literatury naukowej co najmniej w jednym z języków obcych.
3.
Na stanowisko adiunkta może być powołana osoba, która:
1)
uzyskała stopień naukowy doktora albo ukończyła studia wyższe i od czasu ich ukończenia posiada co najmniej pięć lat pracy w instytucie lub innej pokrewnej placówce naukowo-badawczej lub co najmniej osiem lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
2)
wykaże się autorstwem (współautorstwem) prac naukowo-badawczych publikowanych lub nie publikowanych bądź autorstwem (współautorstwem) prac wdrożonych lub będących w toku wdrażania do praktycznego zastosowania albo autorstwem (współautorstwem) wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich,
3)
wykaże się umiejętnością krytycznego wyboru i oceny literatury naukowej, organizowania pracy badawczej, naukowego opisywania doświadczeń i ich interpretacji oraz korzystania z literatury naukowej w dwóch językach obcych.
§  11.
1.
Na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta w instytucie powołuje się po stwierdzeniu przez radę naukową instytutu, że osoba ubiegająca się o stanowisko odpowiada warunkom określonym dla tego stanowiska w § 10.
2.
Na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta powołuje dyrektor instytutu. Na stanowisko adiunkta ze stopniem doktora powołuje w drodze mianowania właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu.
3.
Rada naukowa instytutu podejmuje decyzję po wysłuchaniu opinii zespołu kwalifikacyjnego, powołanego przez radę naukową spośród członków rady i samodzielnych pracowników naukowo-badawczych instytutu.
4.
Szczegółowe zasady dotyczące składu zespołu kwalifikacyjnego i powoływania jego członków oraz zasady i tryb działania zespołu - określa regulamin rady naukowej.
§  12.
Powołanie na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta w państwowych, społecznych i spółdzielczych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 39 ustawy, następuje na warunkach i w trybie przewidzianym w § 10 i § 11, z tym że:
1)
na stanowiska te powołuje kierownik jednostki organizacyjnej,
2)
postępowanie, o którym mowa w § 11, przeprowadza rada naukowa instytutu wskazanego przez ministra sprawującego nadzór nad daną jednostką, jeżeli nie powołano przy niej rady naukowej.
§  13.
Dla rozwiązania stosunku służbowego z samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym w wypadku przewidzianym w art. 26 ust. 1 pkt 4 ustawy wymagana jest opinia rady naukowej instytutu wyrażona w uchwale powziętej zwykłą większością głosów.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie warunków i trybu powoływania pracowników naukowych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 228 i Nr 54, poz. 310).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024