Organizacja ochrony zdrowia studentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 grudnia 1965 r.
w sprawie organizacji ochrony zdrowia studentów.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114) oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studenci szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych, osoby pobierające stypendia doktoranckie i habilitacyjne oraz osoby odbywające asystenckie studia przygotowawcze, zwani dalej "studentami", uprawnieni są do korzystania ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia na zasadach ustalonych dla pracowników.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również pozostających na wyłącznym utrzymaniu studenta: małżonka oraz dzieci własnych, przysposobionych oraz przyjętych na wychowanie w wieku do lat 16, a jeżeli uczą się w szkołach do lat 24.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają również zastosowanie do słuchaczy studiów nauczycielskich, studiów kulturalno-oświatowych i studiów bibliotekarskich.
§  2.
1.
W miejscowości będącej siedzibą szkoły wyższej (wyższej szkoły zawodowej) świadczeń zapobiegawczo-leczniczych udziela osobom określonym w § 1 przychodnia dla studentów zorganizowana przy szkole wyższej (wyższej szkole zawodowej).
2.
Przychodnia dla studentów stanowi placówkę terenową właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) przychodni obwodowej.
3.
W miejscowości, w której liczba studentów, osób określonych w § 1 ust. 3 oraz innych osób uprawnionych do świadczeń przychodni dla studentów wynosi co najmniej 15.000 osób, może być zorganizowana obwodowa przychodnia dla studentów, stanowiąca samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową, w której skład wchodzą jako jej placówki terenowe przychodnie dla studentów zorganizowane w tej miejscowości.
4.
W miejscowości, w której liczba studentów, osób określonych w § 1 ust. 3 oraz innych osób uprawnionych do świadczeń przychodni dla studentów wynosi co najmniej 10.000 osób, może być zorganizowana obwodowa przychodnia dla studentów, jeżeli w skład tej przychodni wchodzą - izba chorych lub oddział szpitalny, poradnie specjalistyczne i pracownie oraz jeżeli przychodnia ta zapewnia opiekę lekarską i pielęgniarską nad chorymi przebywającymi w półsanatoriach dla studentów.
5.
W razie gdy rodzaj lub zakres świadczeń przekracza możliwości przychodni dla studentów albo gdy w miejscu zamieszkania lub pobytu studenta lub osoby określonej w § 1 ust. 3 nie ma takiej przychodni, potrzebnych świadczeń udzielają właściwe zakłady społeczne służby zdrowia przeznaczone dla ogółu ludności.
§  3.
Ze świadczeń przychodni dla studentów mogą również korzystać:
1)
pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni w szkołach wyższych i wyższych szkołach zawodowych oraz pracownicy pedagogiczni studiów (§ 1 ust. 3),
2)
osoby, które w okresie zatrudnienia w szkołach wyższych, wyższych szkołach zawodowych lub studiach korzystały w myśl pkt 1 ze świadczeń przychodni dla studentów, a następnie nabyły uprawnienia do pobierania renty.
§  4.
1.
Do zadań przychodni dla studentów należy zapobieganie chorobom oraz ich leczenie, a w szczególności:
1)
przeprowadzanie badań stanu zdrowia:
a)
okresowych,
b)
mających na celu wczesne wykrywanie i zapobieganie niektórym chorobom,
c)
kontrolnych, przed podjęciem nauki lub pracy po 30-dniowym okresie niezdolności do nauki lub pracy z powodu choroby,
2)
przeprowadzanie wstępnych badań stanu zdrowia niektórych grup kandydatów do szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych oraz studiów,
3)
poradnictwo sportowo-lekarskie oraz w zakresie wychowania fizycznego,
4)
udzielanie ambulatoryjnych świadczeń leczniczych,
5)
udzielanie świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej zamkniętej, jeżeli w skład przychodni wchodzi oddział szpitalny lub izba chorych,
6)
udzielanie pomocy leczniczej obłożnie chorym przebywającym w domach studentów, a także w domu chorego, jeżeli odległość od siedziby przychodni nie przekracza 2 km,
7)
wykonywanie opieki lekarskiej i pielęgniarskiej nad chorymi przebywającymi w półsanatorium dla studentów,
8)
orzekanie o czasowej niezdolności do zajęć związanych ze studiami lub do pracy,
9)
wydawanie, na wniosek kierownika studium wojskowego lub w wyniku obserwacji stanu zdrowia studenta albo osoby określonej w § 1 ust. 3, opinii o stanie zdrowia w związku z ustaleniem przydatności do szkolenia w ramach studium wojskowego, zgodnie z przepisami o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej,
10)
wydawanie orzeczeń lekarskich o potrzebie leczenia uzdrowiskowego,
11)
współdziałanie z kierownictwem szkoły wyższej, wyższej szkoły zawodowej, studium, Zrzeszeniem Studentów Polskich, właściwą terenowo stacją sanitarno-epidemiologiczną i zakładami służby zdrowia, udzielającymi świadczeń określonych w § 2 ust. 5, w zakresie spraw mających wpływ na stan zdrowia,
12)
systematyczna obserwacja i analiza stanu zdrowotnego oraz absencji chorobowej,
13)
bieżący nadzór nad stanem sanitarno-higienicznym szkoły i urządzeń socjalnych przeznaczonych dla słuchaczy,
14)
zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych,
15)
szerzenie oświaty sanitarnej,
16)
wykonywanie zadań zleconych przez organy zwierzchnie.
2.
Do zadań przychodni dla studentów należy ponadto:
1)
przeprowadzanie wstępnych badań stanu zdrowia osób przyjmowanych do pracy w szkołach wyższych, wyższych szkołach zawodowych, studiach i prowadzonych przez nie jednostkach organizacyjnych (domy studentów, gospodarstwa pomocnicze i inne),
2)
organizowanie w miarę możliwości okresowych badań radio-fotograficznych płuc pracowników jednostek określonych w pkt 1.
§  5.
1.
W skład przychodni dla studentów wchodzą jako komórki organizacyjne:
1)
poradnia ogólna,
2)
poradnia lekarsko-dentystyczna,
3)
poradnia dla kobiet,
4)
komórka do spraw rejestracji.
2.
Ponadto w skład przychodni dla studentów mogą wchodzić:
1)
izba chorych,
2)
jeden lub więcej oddziałów szpitalnych oraz
3)
poradnie specjalistyczne i pracownie, jeżeli ze względu na liczbę osób uprawnionych do świadczeń uzasadnione jest zatrudnienie lekarza co najmniej w wymiarze 3 1/2 godziny dziennie.
3.
Poradnie rejonowe (ogólne) mogą być zorganizowane jako komórki terenowe przychodni dla studentów przy poszczególnych uczelniach lub nawet przy ich wydziałach, jeżeli znajdują się one w odległości ponad 4 km od głównej siedziby przychodni dla studentów, a liczba osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń poradni uzasadnia zatrudnienie lekarza co najmniej w wymiarze 3 1/2 godziny dziennie.
§  6.
1.
Obwodową przychodnię dla studentów organizuje i prowadzi organ do spraw zdrowia prezydium właściwej miejskiej rady narodowej.
2.
W skład obwodowej przychodni dla studentów wchodzą:
1)
przychodnie dla studentów,
2)
poradnie specjalistyczne,
3)
pracownie: analityczna i diagnostyczno-rentgenowska,
4)
dział fizykoterapii,
5)
lekarz sanitarny,
6)
izba chorych lub oddział szpitalny,
7)
sekcja rejestracji i statystyki,
8)
sekcja budżetowo-administracyjna.
3.
Do zadań obwodowej przychodni dla studentów należy w szczególności:
1)
organizowanie działalności zapobiegawczo-leczniczej przez tworzenie przychodni dla studentów przy szkołach wyższych lub wyższych szkołach zawodowych,
2)
wykonywanie zadań przychodni dla studentów w stosunku do tych szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych, przy których taka przychodnia nie została zorganizowana,
3)
udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w zakresie uzupełniającym świadczenia przychodni dla studentów,
4)
sprawowanie fachowego nadzoru nad działalnością placówek terenowych, wchodzących w jej skład,
5)
systematyczna analiza stanu zdrowotnego i absencji chorobowej oraz opracowywanie wniosków dotyczących poprawy stanu zdrowotnego.
§  7.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po uzgodnieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zlecić określonej obwodowej przychodni dla studentów wykonywanie w stosunku do innych obwodowych i rejonowych przychodni dla studentów następujących zadań:
1)
ustalanie wytycznych w sprawie metodyki pracy,
2)
analizowanie stanu zdrowotnego oraz
3)
sprawowanie nadzoru fachowego nad działalnością przychodni.
2.
W skład obwodowej przychodni dla studentów określonej w ust. 1 wchodzi - oprócz komórek wymienionych w § 6 ust. 2 - ponadto sekcja metodyczno-organizacyjna.
3.
Organem doradczym i opiniodawczym kierownika obwodowej przychodni dla studentów w sprawach określonych w ust. 1 jest rada ochrony zdrowia studentów w składzie pięciu lekarzy, powołana przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  8.
1.
Dowodem uprawniającym studenta lub osobę określoną w § 1 ust. 3 do świadczeń profilaktyczno-leczniczych jest książka zdrowia, wydana przez właściwą szkołę (studium) według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Ważność książki zdrowia stwierdza się na podstawie indeksu, legitymacji szkolnej lub innego właściwego w tym zakresie dokumentu.
2.
Dowodem uprawniającym małżonka lub dzieci studenta oraz osoby określonej w § 1 ust. 3 do świadczeń profilaktyczno-leczniczych jest książka zdrowia (ust. 1) wraz z odpowiednimi dokumentami stwierdzającymi okoliczności wymagane w myśl § 1 ust. 2.
§  9.
Podstawą do wydawania leków przez apteki otwarte jest recepta wystawiona przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do osób odbywających studia systemem wieczorowym lub zaocznym.
§  11.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 1951 r. w sprawie zasad udzielania świadczeń przez zakłady społeczne służby zdrowia studentom szkół wyższych (Dz. U. z 1951 r. Nr 57, poz. 396 i z 1953 r. 12, poz. 48) oraz
2)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad organizacji przychodni dla studentów (Dz. U. Nr 11, poz. 59).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024