Egzekucja sądowa grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania sądowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 grudnia 1965 r.
w sprawie egzekucji sądowej grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania sądowego.

Na podstawie art. 1080 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zarządza się, co następuje:
§  1.
W sprawach dotyczących egzekucji sądowej grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania sądowego stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
§  2.
Prawomocne orzeczenie nakładające obowiązek uiszczenia grzywny, kary pieniężnej, opłat sądowych i kosztów postępowania sądowego podlega egzekucji bez opatrywania go klauzulą wykonalności.
§  3.
Jeżeli po wydaniu orzeczenia obowiązek uiszczenia należności przeszedł na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko tej osobie.
§  4.
Polecenie wszczęcia egzekucji wydaje sąd lub prokurator. Do polecenia dołącza się odpis orzeczenia.
§  5.
W sprawie, w której dokonano zabezpieczenia roszczeń Skarbu Państwa, w poleceniu wszczęcia egzekucji należy wskazać organ egzekucyjny, który wykonał postanowienie o zabezpieczeniu.
§  6.
Komornik obowiązany jest dokonać z urzędu wszelkich czynności zmierzających do wyegzekwowania dochodzonej należności, choćby przepis szczególny uzależniał podjęcie czynności od wniosku wierzyciela. Jednakże egzekucja z nieruchomości oraz zastosowanie wobec dłużnika środków przymusu wymagają wyraźnego polecenia sądu lub prokuratora.
§  7.
W razie potrzeby komornik przeprowadzi z urzędu dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika, a także miejsca zamieszkania dłużnika. Może on również wystąpić do sądu o wyjawienie majątku dłużnika.
§  8.
Przepisów o umorzeniu egzekucji na skutek bezczynności wierzyciela oraz o przekazaniu przez zakład pracy zajętego wynagrodzenia za pracę bezpośrednio wierzycielowi nie stosuje się.
§  9. 1
1.
Przejęcie zajętych ruchomości na własność Skarbu Państwa może nastąpić, jeżeli:
1)
druga licytacja nie doszła do skutku,
2)
nie ma innych wierzycieli egzekwujących,
3)
przejęcie jest uzasadnione potrzebami: jednostek organizacyjnych sądownictwa lub prokuratury, państwowych biur notarialnych, zakładów karnych lub zakładów dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
2.
Przejęcie następuje w cenie odpowiadającej 1/3 wartości szacunkowej przejętych przedmiotów. Cenę tę po pokryciu z niej kosztów egzekucyjnych zalicza się na poczet dochodzonej należności.
§  10. 2
1.
Zajęte ruchomości, które nie zostały przejęte stosownie do przepisu § 9, komornik sprzeda z wolnej ręki po cenie przez siebie określonej, jednakże nie niższej od 1/3 ich wartości szacunkowej.
2.
Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie nastąpi, komornik sprzeda zajęte ruchomości po cenie przez siebie ustalonej organizacji opieki społecznej lub innej organizacji ludu pracującego, prowadzącej działalność oświatową, kulturalną, dobroczynną lub samopomocową.
3.
Ruchomości, które nie zostały sprzedane stosownie do przepisów ust. 1 i 2, komornik sprzeda przedsiębiorstwu prowadzącemu skup przedmiotów używanych, a gdy nie posiadają one wartości użytkowej - uspołecznionemu przedsiębiorstwu skupu surowców wtórnych.
§  11. 3
W postępowaniu sądowym wszczętym na skutek powództwa przeciwegzekucyjnego, skargi na czynności komornika albo wniesionego w toku egzekucji środka odwoławczego za Skarb Państwa podejmuje czynności procesowe sąd, a jeżeli polecenie wszczęcia egzekucji wydane zostało przez prokuratora - prokurator.
§  12. 4
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1969 r.
2 § 10 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1969 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1969 r.
4 § 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.4.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024