Rumunia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1964.11.26.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ I NAUKOWEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM RUMUŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ
podpisana w Warszawie dnia 26 listopada 1964 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 26 listopada 1964 roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Rumuńskiej Republiki Ludowej o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ I NAUKOWEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM RUMUŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Rumuńskiej Republiki Ludowej dążąc do pogłębienia przyjaźni między obu krajami drogą zacieśnienia i rozszerzenia stosunków kulturalnych i naukowych postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Obie Umawiające się Strony będą rozwijać i pogłębiać wszechstronną współpracę między instytucjami kulturalnymi i naukowymi obu krajów, w szczególności przez wymianę pracowników naukowych, studentów, artystów i zespołów artsytycznych, jak również przez wymianę książek, publikacji i prac naukowych, przez rozpowszechnianie dzieł artystycznych i innych osiągnięć w dziedzinie kulturalnej.

Artykuł  2

Obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę między Akademiami Nauk oraz innymi instytucjami naukowo-badawczymi i placówkami szkolnictwa wyższego obu krajów drogą wymiany doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wymiany materiałów dokumentacyjnych, książek i innych wydawnictw naukowych, wymiany pracowników naukowych oraz ułatwiania im studiów i badań w instytucjach szkolnictwa wyższego i naukowo-badawczych, jak również przez wzajemne wysyłanie delegatów na konferencje naukowe, zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami.

Artykuł  3

Obie Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie szkolnictwa wszystkich stopni przez:

a) wymianę pracowników szkolnictwa;

b) wymianę absolwentów dla odbycia specjalizacji w szkołach wyższych i przyjmowanie studentów oraz doktorantów na studia;

c) udzielanie poparcia dla katedr i lektoratów języka i literatury Umawiającej się Strony oraz dla wymiany lektorów;

d) wzajemne oddawanie do dyspozycji materiałów dokumentacyjnych dotyczących podstawowych zagadnień z dziedziny historii, geografii, literatury, kultury, życia politycznego i ekonomicznego drugiego kraju, które mogłyby być wykorzystane w podręcznikach dla szkół wszystkich stopni;

e) wymnianę materiałów specjalistycznych, czasopism i prac z zakresu pedagogiki.

Artykuł  4

Każda z Umawiających się Stron będzie popierać uznawanie, zgodnie z własnym ustawodawstwem, dyplomów i świadectw szkół wszystkich stopni Strony drugiej.

Artykuł  5

Obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie literatury, teatru, muzyki, sztuk plastycznych, filmu, twórczości ludowej, masowej pracy kulturalnej, a to przez wymianę delegacji działaczy kulturalnych, przez występy artystyczne, wymianę wystaw, włączanie do własnych repertuarów teatralnych i muzycznych niektórych utworów autorów drugiego kraju, jak również przez wyświetlanie filmów.

Popierać będą również współpracę w dziedzinie twórczości pomiędzy placówkami artystycznymi i placówkami szkolnictwa artystycznego oraz związkami twórczymi, łącznie z przyjmowaniem osób dla specjalizacji, na żądanie Strony drugiej.

Artykuł  6

Obie Umawiające się Strony ułatwią naukowcom i działaczom kulturalnym drugiego kraju dostęp do bibliotek, muzeów i archiwów dla prowadzenia badań naukowych, zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju przyjmującym.

Artykuł  7

Każda z Umawiających się Stron popierać będzie współpracę między instytucjami wydawniczymi w celu wzajemnego informowania się i zachęcać do tłumaczenia i wydawania utworów z zakresu literatury naukowej, literatury pięknej i politycznej drugiego kraju.

Artykuł  8

Każda z Umawiających się Stron będzie popierać współpracę w dziedzinie radia, telewizji oraz prasy przez wymianę techników, redaktorów i innych specjalistów, przez wymianę materiałów informacyjnych i dokumentacyjnych, jak również przez wzajemne rozpowszechnianie pism codziennych wydawanych w drugim kraju.

Artykuł  9

Obie Umawiające się Strony będą popierać i ułatwiać współpracę placówek oraz organizacji sportowych i turystycznych.

Artykuł  10

Dla realizacji postanowień niniejszej Umowy będzie powołana Polsko-Rumuńska Komisja Mieszana, do której każda z Umawiających się Stron wyznaczy po trzech członków. W obradach Komisji uczestniczyć mogą eksperci obu krajów.

Komisja Mieszana opracuje plany współpracy kulturalnej, roczne lub dwuletnie, w których między innymi ustalone zostaną warunki finansowe związane z realizacją imprez przewidzianych w tych planach.

Komisja Mieszana zbierać się będzie przynajmniej raz na dwa lata, kolejno w Warszawie i Bukareszcie. Jej pracom przewodniczyć będzie przedstawiciel kraju, w którym odbywać się będzie dane posiedzenie.

Artykuł  11

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Bukareszcie.

Artykuł  12

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona przedłużeniu każdorazowo na dalszy pięcioletni okres, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Artykuł  13

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa o Współpracy Kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Rumuńską Republiką Ludową, podpisana w Warszawie dnia 27 lutego 1948 roku.

Wszelkie porozumienia dotyczące współpracy kulturalnej i naukowej, zawarte dotychczas przez różne instytucje i organizacje, pozostają w mocy, o ile nie są sprzeczne z niniejszą Umową.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie dnia 26 listopada 1964 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i rumuńskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód czego Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 14 kwietnia 1965 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024