Sprzedaż nie podjętych ładunków w przewozie morskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 grudnia 1963 r.
w sprawie sprzedaży nie podjętych ładunków w przewozie morskim.

Na podstawie art. 142 § 3 i art. 174 Kodeksu morskiego (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do sprzedaży ładunków przewiezionych drogą morską na podstawie umowy przewozu:
1)
złożonych na przechowanie i nie podjętych w ciągu dwóch miesięcy od dnia przybycia statku do portu wyładowania, jeżeli przewoźnikowi nie zapłacono wszystkich należności przypadających mu od odbiorcy w związku z danym przewozem lub
2)
nie podjętych po przybyciu statku do portu wyładowania, jeżeli są one narażone na zepsucie lub jeżeli ich przechowywanie wymaga kosztów, których wysokość przekracza wartość ładunku.
§  2.
Nie podjęty ładunek sprzedaje komornik sądowy na wniosek przewoźnika.
§  3.
1.
Wniosek o dokonanie sprzedaży nie podjętego ładunku powinien zawierać istotne dane dotyczące ładunku, a w szczególności:
1)
oznaczenie przewoźnika,
2)
oznaczenie nie podjętego ładunku (określenie umowy przewozu, nazwę portu załadowania i wyładowania, nazwę, wagę lub ilość ładunku),
3)
oznaczenie odbiorcy ładunku, frachtującego i przechowawcy, a w razie gdyby ustalenie frachtującego napotykało trudności - załadowcy,
4)
oznaczenie miejsca złożenia ładunku,
5)
określenie należności przewoźnika oraz innych wierzytelności uprzywilejowanych, o których mowa w art. 147 Kodeksu morskiego.
2.
Do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające wysokość wierzytelności (ust. 1 pkt 5), np. umowa przewozu, konosament, dyspasza, decyzja urzędu morskiego, orzeczenie sądu.
§  4.
1.
Przy sprzedaży nie podjętych ładunków stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z ruchomości dotyczące sprzedaży ze zmianami wynikającymi z przepisów rozporządzenia.
2.
Wierzycielem jest przewoźnik, dłużnikiem zaś odbiorca ładunku, a jeżeli odbiorca jest nieznany - frachtujący; jeżeli ustalenie frachtującego napotyka trudności, dłużnikiem jest załadowca.
§  5.
Zgłoszenie wniosku o dokonanie sprzedaży ma skutki prawne zajęcia.
§  6.
Komornik sądowy przesyła odpis obwieszczenia o licytacji osobom wymienionym w § 3 ust. 1 pkt 1 i 3, jeżeli są znane.
§  7.
Licytację prowadzi się bez względu na osiągnięcie ze sprzedaży kwoty wystarczającej na pokrycie kosztów sprzedaży i zachowania, należności przewoźnika oraz innych wierzytelności uprzywilejowanych.
§  8.
Komornik sądowy przesyła odpis protokołu licytacji osobom określonym w § 3 ust. 1 pkt 1 i 3, jeżeli są znane, oraz nabywcy.
§  9.
Jeżeli sprzedaż nie dojdzie do skutku w trybie określonym w §§ 4-8, komornik sądowy sprzedaje ładunek z wolnej ręki po cenie przez siebie ustalonej.
§  10.
Nabywca, który zapłacił cenę, obowiązany jest zabrać ładunek w ciągu 3 dni.
§  11.
Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży pokrywa się koszty sprzedaży i zachowania ładunku, należności przewoźnika wynikające z przewozu oraz inne wierzytelności uprzywilejowane (art. 147 Kodeksu morskiego - w kolejności określonej w tym przepisie). Pozostałą kwotę komornik sądowy składa do depozytu sądowego, zawiadamiając o tym wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej.
§  12.
Przepisy §§ 1-11 stosuje się odpowiednio do sprzedaży bagażu nie podjętego przez pasażera lub przez uprawnionego odbiorcę z następującymi zmianami:
1)
odbiorcą ładunku jest pasażer lub osoba uprawniona do odbioru bagażu,
2)
dłużnikiem jest pasażer lub osoba uprawniona do odbioru bagażu,
3)
komornik sądowy przesyła odpisy obwieszczenia o licytacji oraz protokołu licytacji przewoźnikowi, przechowawcy oraz pasażerowi lub osobie uprawnionej do odbioru bagażu, a odpis protokołu licytacji - ponadto nabywcy.
§  13.
W postępowaniu uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie przysługuje skarga na czynności komornika przewidziana w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji.
§  14.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do niepodjętych ładunków i bagażu stanowiących towar celny; podlegają one sprzedaży w trybie przewidzianym przepisami prawa celnego.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024