Uwidacznianie cen artykułów wystawionych na sprzedaż oraz świadczonych usług.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 1964 r.
w sprawie uwidaczniania cen artykułów wystawionych na sprzedaż oraz świadczonych usług.

Na podstawie art. 6 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa obowiązek uwidaczniania cen:
1)
w punktach sprzedaży detalicznej, zakładach gastronomicznych, stołówkach oraz w bufetach przyzakładowych, zwanych dalej punktami sprzedaży detalicznej,
2)
w jednostkach wykonujących usługi.
§  2.
1.
Artykuły wystawione na sprzedaż w punktach sprzedaży detalicznej (w oknach wystawowych, witrynach, na ladach bufetowych, na półkach, gondolach, straganach itp.) powinny posiadać wywieszki wskazujące:
1)
przy owocach i warzywach - cenę jednostkową oraz wybór, jeżeli dla danego gatunku owoców lub warzyw normy jakościowe przewidują więcej niż jeden wybór; ponadto przy jabłkach i gruszkach wyboru "ekstra" oraz ziemniakach I klasy jakości - nazwę odmiany, a przy pozostałych wyborach jabłek - grupę cenową,
2)
przy artykułach garmażeryjnych - nazwę i cenę jednostkową, a jeżeli artykuł jest porcjowany - nazwę, wagę lub miarę oraz cenę porcji,
3)
przy wyrobach kulinarnych - nazwę, wagę i cenę jednostkową,
4)
przy artykułach spożywczych nie wymienionych w pkt 1-3-cenę jednostkową, a przy artykułach spożywczych nie paczkowanych oraz pochodzących z importu - ponadto nazwę artykułu; jeżeli normy jakościowe przewidują dla danego artykułu więcej niż jedną klasę lub gatunek - należy na wywieszce wskazać również właściwą klasę lub gatunek,
5)
przy kwiatach i materiałach szkółkarskich (drzewa i krzewy) - nazwę i cenę jednostkową oraz wybór, jeżeli dla danych kwiatów, drzew i krzewów normy jakościowe przewidują więcej niż jeden wybór,
6)
przy artykułach przemysłowych - cenę jednostkową oraz jakość (gatunek), jeżeli dany artykuł produkowany jest w różnych jakościach (gatunkach).
2.
Przy wystawianiu na sprzedaż większej ilości artykułów tego samego rodzaju i ceny wywieszkę określoną w ust. 1 umieszcza się tylko na jednym z tych artykułów.
3.
W wypadkach, w których stosowanie wywieszek byłoby utrudnione ze względu na formę sprzedaży (np. w handlu obnośnym lodami), należy uwidocznić cenę w inny widoczny dla nabywcy sposób (np. przez odpowiedni napis na skrzynce).
4.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą: 1) książek i innych wydawnictw nieperiodycznych, 2) dzienników i czasopism, 3) kart pocztowych, znaczków pocztowych i skarbowych, 4) kuponów gier liczbowych i losów Polskiego Monopolu Loteryjnego, 5) wyrobów tytoniowych i zapałek, 6) widokówek z wydrukowaną ceną.
5.
Minister Handlu Wewnętrznego może zwolnić od obowiązku umieszczenia wywieszek na artykułach innych niż wymienione w ust. 4.
§  3.
1.
Napisy na wywieszkach powinny być wyraźne, a wywieszki widoczne dla nabywcy i umieszczone w taki sposób, aby było wiadomo, jakiego artykułu dotyczą, i aby nie szpeciły artykułu, nie wpływały na zmianę jego jakości.
2.
Przy przymocowywaniu wywieszek do artykułów spożywczych nie wolno używać szpilek, gwoździków, pinezek lub innych materiałów mogących przedostać się do tych artykułów i zagrażać zdrowiu.
§  4.
Punkty sprzedaży detalicznej powinny posiadać cennik detaliczny artykułów znajdujących się w danym punkcie i będących przedmiotem jego obrotu lub dokumenty stwierdzające obowiązującą cenę (np. dowód dostawy, specyfikacja towarowa itp.). Cennik detaliczny powinien być umieszczony w widocznym i dostępnym miejscu.
§  5.
1.
Jednostki wykonujące usługi obowiązane są do umieszczenia na widocznym i dostępnym miejscu cennika za wykonywane usługi.
2.
Cennik powinien zawierać ceny poszczególnych rodzajów usług wykonywanych przez daną jednostkę (zakład, punkt usługowy), a jeżeli ceny usług ustalone są przez organ do spraw cen - ponadto nazwę organu, który ustalił cenę, oraz numer i datę decyzji.
3.
Umieszczone na widoku publicznym przedmioty wyrabiane, naprawiane lub odnawiane przez zakłady lub punkty usługowe - jeżeli nie są przeznaczone do sprzedaży - powinny być zaopatrzone w wywieszki z odpowiednimi napisami, np. "wzór", "naprawa", "odnowa".
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego oraz zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024