Tryb doboru kandydatów oraz warunki dopuszczenia na I rok studiów w niektórych akademiach medycznych w roku szkolnym 1964/1965.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 22 czerwca 1964 r.
w sprawie trybu doboru kandydatów oraz warunków dopuszczenia na I rok studiów w niektórych akademiach medycznych w roku szkolnym 1964/1965.

Na podstawie art. 45 ust. 3 w związku z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dobór kandydatów na I rok studiów w roku szkolnym 1964/1965 przeprowadzają w Akademii Medycznej w Lublinie, Poznaniu i Szczecinie oraz na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku:
1)
komisja uczelniana do spraw rekrutacji oraz
2)
komisje wydziałowe doboru kandydatów na I rok studiów.
2.
Do zadań komisji uczelnianej należy:
1)
decydowanie na podstawie otrzymanych podań o dopuszczeniu kandydata do wstępnego zakwalifikowania przez komisję wydziałową,
2)
zatwierdzanie listy kandydatów wstępnie zakwalifikowanych przez komisje wydziałowe do przyjęcia na I rok studiów,
3)
zatwierdzanie wniosków komisji wydziałowych w sprawie przyznania stypendiów i miejsc w domach studenckich osobom przyjętym na I rok studiów,
4)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych.
3.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
przeprowadzenie egzaminu wstępnego z języka obcego,
2)
wstępne kwalifikowanie kandydatów na I rok studiów na dany wydział na podstawie:
a)
rozmowy z kandydatem,
b)
ocen na świadectwie dojrzałości,
c)
opinii szkoły,
d)
oceny z języka obcego.
§  2.
1.
Przy kwalifikowaniu należy brać pod uwagę cechy osobowości kandydata, wskazujące na jego przydatność do obranego kierunku studiów.
2.
Przy kwalifikowaniu kandydatów o jednakowych ocenach przydatności do studiów komisje są obowiązane uwzględniać przede wszystkim:
1)
dzieci robotników zatrudnionych w produkcji przemysłowej i rolnej, w budownictwie i transporcie, członków spółdzielni produkcyjnych, nauczycieli, dzieci pracowników służby zdrowia, inteligencji technicznej i twórczej,
2)
dzieci chłopów mało i średniorolnych, pracowników fizycznych i umysłowych nie wymienionych w pkt 1 oraz rzemieślników - członków spółdzielni pracy,
3)
absolwentów szkół z małych miasteczek i wsi.
§  3.
1.
W skład komisji uczelnianej wchodzą:
1)
rektor akademii medycznej - jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
1-2 pracowników nauki powołanych przez rektora,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, działającej przy akademii, wyznaczony w porozumieniu z rektorem.
2.
Rektora w razie niemożności pełnienia przez niego funkcji przewodniczącego komisji uczelnianej zastępuje prorektor. W razie potrzeby mogą być powołani zastępcy członków komisji uczelnianej.
§  4.
1.
Rektor powołuje na każdym wydziale komisje wydziałowe, w skład których powinni wejść:
1)
2-3 przedstawicieli grona nauczającego,
2)
przedstawiciel kuratorium.
2.
Rektor powołuje przewodniczącego komisji wydziałowej spośród członków tej komisji.
3.
Celem pełniejszej oceny kandydatów rektor może powołać w skład komisji wydziałowej psychologa.
4.
W posiedzeniu komisji wydziałowej może ponadto uczestniczyć osoba zaproszona przez przewodniczącego komisji.
§  5.
1.
Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia w Akademii Medycznej w Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i na Wydziale Lekarskim w Akademii Medycznej w Gdańsku, mogą się ubiegać o przyjęcie do takich szkół i na takie kierunki studiów, na których właściwy minister zarządzi egzamin w terminie dodatkowym.
2.
Kandydaci, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do złożenia w terminie dodatkowym egzaminu ze wszystkich obowiązujących przedmiotów, z wyjątkiem języka obcego, jeśli z tego przedmiotu na egzaminie (§ 1 ust. 3 pkt 1) otrzymali ocenę lepszą niż dostateczną.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.24.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb doboru kandydatów oraz warunki dopuszczenia na I rok studiów w niektórych akademiach medycznych w roku szkolnym 1964/1965.
Data aktu: 22/06/1964
Data ogłoszenia: 29/06/1964
Data wejścia w życie: 29/06/1964