Oznaczanie substancji trujących.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1963 r.
w sprawie oznaczania substancji trujących. *

Na podstawie art. 3 ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na bezpośrednim opakowaniu substancji trującej, w czasie jej przechowywania, transportu oraz przy wprowadzaniu do obrotu handlowego wewnątrz kraju, należy umieszczać:
1)
nazwę substancji trującej, a dla mieszanin (wyrobów) nazwy poszczególnych substancji trujących i w miarę możności również ich stężenia,
2)
napis ostrzegawczy,
3)
znak ostrzegawczy, jeżeli chodzi o trucizny, oraz
4)
napis informujący:
a)
o szczególnych właściwościach substancji niebezpiecznych dla zdrowia lub życia ludzi, jeżeli substancja właściwości takie posiada, albo
b)
o potrzebie zachowania szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu substancji, jeżeli jest ona przeznaczona do obrotu handlowego, a niewłaściwe jej stosowanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi.
2.
Oznaczenia określone w ust. 1 powinny być umieszczone na jednej stronie opakowania w miejscu łatwo widocznym i wykonane w sposób czytelny, literami większymi niż inne napisy znajdujące się na opakowaniu. Wysokość znaku ostrzegawczego (ust. 1 pkt 3) powinna być dwa razy większa od litery napisu ostrzegawczego (ust. 1 pkt 2).
3.
Jeżeli ze względu na koszt bądź rodzaj opakowania nie można umieścić na nim w sposób trwały i wyraźny oznaczeń określonych w ust. 1, oznaczenia te należy umieścić po jednej stronie płaskiej tabliczki (chorągiewki), wykonanej z trwałego materiału i przytwierdzonej w sposób trwały do opakowania.
4.
Jeżeli ze względu na małe rozmiary opakowania nie można na nim umieścić w sposób czytelny wszystkich oznaczeń określonych w ust. 1 należy na opakowaniu umieścić tylko nazwę substancji trującej i napis ostrzegawczy, a pozostałe oznaczenia - na etykiecie wykonanej z mocnego papieru i dołączonej w sposób trwały do opakowania.
§  2.
1.
Nazwę substancji trującej (§ 1 ust. 1 pkt 1) należy podawać w brzmieniu określonym w wykazie ustalonym na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116).
2.
Dla substancji trujących przeznaczonych do ochrony roślin oraz do dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji należy podawać zamiast nazwy chemicznej (ust. 1) międzynarodową nazwę zalecaną, a ponadto nazwę handlową.
3.
Oprócz nazwy określonej w ust. 1 można zamieścić na opakowaniu nazwę handlową, z tym że na opakowaniach metanolu wolno jedynie podawać nazwę "Metanol".
§  3.
1.
Na opakowaniu trucizny należy zamieścić napis ostrzegawczy "Trucizna", wykonany białymi literami na czarnym tle.
2.
Na opakowaniu środka szkodliwego należy zamieścić napis ostrzegawczy "Ostrożnie - środek szkodliwy", wykonany czerwonymi literami na białym tle.
3.
Napis określony w ust. 2 może być pominięty na gaśnicach zawierających czterochlorek węgla.
§  3a. 1
 
1.
Na preparatach wprowadzanych do obrotu handlowego, zawierających w swoim składzie glikol etylowy, należy zamieścić napis ostrzegawczy: "Uwaga! Spożycie grozi śmiercią".
2.
Preparaty, o których mowa w ust. 1, należy skażać substancją o nazwie "Bitrex".
§  4.
Znakiem ostrzegawczym na opakowaniu trucizny jest rysunek trupiej czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami, wykonany w kolorze czarnym na białym tle.
§  5.
1.
Na opakowaniu substancji trującej należy zamieszczać napisy i oznaczenia rysunkowe określone w Polskich Normach dotyczących znaków i oznaczenia opakowań.
2.
Do czasu ustanowienia Polskich Norm, o których mowa w ust. 1, należy zamieszczać napisy informujące o właściwościach substancji trującej lub potrzebie zachowania środków ostrożności przy jej stosowaniu, a w szczególności:
1)
"Uwaga - łatwo zapalne" - w odniesieniu do substancji łatwopalnej,
2)
"Uwaga - samozapalne" - w odniesieniu do substancji samozapalnej lub mogącej zapalić inną substancję palną,
3)
"Uwaga - zawilgocenie grozi wybuchem" bądź napis "Uwaga - chronić przed wodą" - w odniesieniu do substancji reagującej gwałtownie w razie zetknięcia się z wodą,
4)
"Uwaga - żrące" - w odniesieniu do substancji żrącej,
5)
"Uwaga - pary drażniące" - w odniesieniu do substancji wydzielającej pary drażniące,
6)
"Uwaga - nie stosować przy otwartym ogniu" - w odniesieniu do substancji przeznaczonej do obrotu handlowego, która pod wpływem wysokiej temperatury wydziela gazy trujące,
7)
"Uwaga - chronić przed światłem" - w odniesieniu do substancji przeznaczonej do obrotu handlowego, która pod wpływem światła może nabyć szczególnych właściwości niebezpiecznych dla życia lub zdrowia ludzi.
3.
Napisy informujące (ust. 2) mogą być malowane bezpośrednio na opakowaniu, naklejane w formie nalepki lub dołączane w formie chorągiewki wykonanej z mocnego papieru.
§  6.
Przepisy § 1 ust. 1 i 2 oraz §§ 2-5 stosuje się odpowiednio do oznaczenia:
1)
opakowań ochronnych, w których są umieszczane bezpośrednie opakowania substancji trujących, oraz
2)
opakowań zbiorczych, w których są umieszczane opakowania substancji trujących, z tym że na opakowaniu zbiorczym może być pominięta nazwa substancji trującej.
§  7.
1.
Na bezpośrednich opakowaniach substancji trujących, przeznaczonych do obrotu handlowego wewnątrz kraju, należy umieszczać oprócz oznaczeń określonych w §§ 1-5 również oznaczenia wymagane w myśl przepisów o oznaczeniu towarów. Ponadto na bezpośrednich opakowaniach substancji sprowadzonych z zagranicy na podstawie zezwolenia wydanego zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących należy podać organ, który wydał zezwolenie, oraz numer zezwolenia.
2.
Na opakowaniu mieszanin (wyrobów) zawierających trucizny, a przeznaczonych do dezynfekcji, dezynsekcji lub deratyzacji albo do szerokiego stosowania w innych celach nieprzemysłowych, oprócz oznaczeń określonych w ust. 1, należy zamieścić napis "Artykuł nie podlega ograniczeniom w obrocie przewidzianym dla trucizn".
§  8.
Jednostki organizacyjne i osoby wprowadzające do obrotu handlowego wewnątrz kraju substancje trujące, jeżeli posiadają zapasy etykiet nie odpowiadających wymaganiom niniejszego rozporządzenia, mogą do czsu wyczerpania tych zapasów, nie dłużej jednak niż w ciągu jednego roku, stosować dotychczasowe etykiety do oznaczania opakowań substancji trujących, pod warunkiem jednak umieszczenia na tych opakowaniach napisów ostrzegawczych i znaków ostrzegawczych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
* Termin dostosowania etykiet chemicznych środków ochrony roślin do wymagań określonych w nin. rozporządzeniu odracza się do dnia 30 września 1964 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 1964 r. w sprawie terminu dostosowania do przepisów o substancjach trujących etykiet chemicznych środków ochrony roślin (Dz.U.64.20.125).
1 § 3a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1993 r. (Dz.U.93.25.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024