Przydzielanie organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 sierpnia 1963 r.
w sprawie przydzielania organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

Na podstawie art. 62 i 63 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dostarczanie organom wojskowym przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych lokali mieszkalnych i użytkowych oraz dostarczanie lokali i pomieszczeń zastępczych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych odbywa się w ramach planu ustalanego corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Spraw Wewnętrznych, po porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Plan roczny określa ilość i rodzaj lokali i pomieszczeń zastępczych, miejscowości, w których te lokale i pomieszczenia mają być dostarczone, oraz organy wojskowe właściwe do przyjęcia lokali przeznaczonych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Przydzielone organom wojskowym całe budynki stanowiące własność Państwa, zostają przekazane w użytkowanie tych organów.
2.
Koszty remontów bieżących i kapitalnych budynków wymienionych w ust. 1 ponoszą organy wojskowe.
§  3.
1.
Budynki, w których przydzielono organom wojskowym poszczególne lokale mieszkalne lub użytkowe, pozostają w administracji wynajmującego.
2.
Utrzymanie lokali wymienionych w ust. 1 w stanie zdatnym do użytku, dokonywanie drobnych napraw połączonych ze zwykłym ich używaniem oraz odnawianie tych pomieszczeń należy do organów wojskowych.
§  4.
W miastach, osiedlach i gromadach, w których nie wprowadzono publicznej gospodarki lokalami, przydzielanie organom wojskowym lokali użytkowych odbywa się na zasadach określonych w art. 61 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  5.
1.
Lokale przydzielone organom wojskowym powinny znajdować się w stanie zdatnym do użytku. Przekazanie lokali następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego szczegółowy ich opis oraz podpisanego przez przedstawicieli jednostki przekazującej i organów wojskowych.
2.
W razie ujawnienia przy objęciu lokali przez organy wojskowe wad, czyniących według przepisów prawa budowlanego lokale te niezdatnymi do użytku - jednostka przekazująca lokale obowiązana jest spowodować usunięcie tych wad, a jeżeli to nie jest możliwe ze względu na charakter wad lub z innych powodów, organ do spraw lokalowych powinien dostarczyć inne lokale.
§  6.
Samodzielnymi lokalami przydzielonymi na zakwaterowanie Sił Zbrojnych (§§ 1-4) dysponują wojskowe organy kwaterunkowe na zasadach określonych w przepisach o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Za lokale mieszkalne przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych organy wojskowe uiszczają wynajmującemu opłaty, obejmujące czynsz i świadczenia, tj. udział w ustalonych kosztach eksploatacji nieruchomości, według zasad określonych dekretem z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243), o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
2.
Za lokale użytkowe wojskowe organy kwaterunkowe uiszczają wynajmującemu opłaty przewidziane w przepisach normujących czynsze za takie lokale wynajmowane przez jednostki administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej.
3.
Uiszczanie opłat wymienionych w ust. 1 i 2 następuje co miesiąc w terminie dziesięciodniowym od dnia otrzymania przez organy wojskowe obliczenia dokonanego przez wynajmującego.
§  8.
Wymieniony w § 7 ust. 1 i 2 obowiązek uiszczania opłat ustaje z dniem przekazania organom wojskowym budynku, w którym wszystkie pomieszczenia zostały przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych, w trybie przewidzianym dla przekazywania budynków pomiędzy jednostkami państwowymi.
§  9.
1.
Przydzielanie lokali i pomieszczeń zastępczych przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych następuje w ramach planu, o którym mowa w § 1, i na wniosek właściwego wojskowego organu kwaterunkowego. We wniosku wojskowy organ kwaterunkowy określa, czy osobie zainteresowanej przysługuje lokal, czy też pomieszczenie zastępcze.
2.
Przy przydzielaniu lokali i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, nie ma zastosowania art. 43 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  10.
1.
Przepis § 6 stosuje się do lokali przydzielonych organom wojskowym stosownie do art. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194), które w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) pozostają w dyspozycji wojskowych organów kwaterunkowych.
2.
Lokale przydzielone organom wojskowym na zakwaterowanie Sił Zbrojnych podlegające przepisom ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228), organy wojskowe zwracają spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego lub właścicielom - po opróżnieniu tych lokali przez osoby zamieszkałe albo po dostarczeniu tym osobom lokalu zastępczego (art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych).
§  11.
1.
Za wymienione w § 10 ust. 1 lokale mieszkalne i użytkowe, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, wojskowe organy uiszczają wynajmującemu opłaty według przepisów określonych w § 7 niniejszego rozporządzenia.
2.
Za lokale mieszkalne i użytkowe, stanowiące własność spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a objęte przepisami ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych - wojskowe organy uiszczają opłaty określone w art. 8 ust. 2 tej ustawy.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 18 lipca 1952 r. w sprawie przydzielania pomieszczeń na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 38, poz. 263).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024