Szczegółowy zakres działania, skład, tryb postępowania oraz organizacja Państwowej Rady Górnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 1962 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania, składu, trybu postępowania oraz organizacji Państwowej Rady Górnictwa.

Na podstawie art. 128 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Państwowa Rada Górnictwa działa przy Ministrze Przemysłu.
§  2.
Do zakresu działania Państwowej Rady Górnictwa, zwanej w dalszych przepisach "Radą", należy:
1)
opiniowanie kierunków rozwoju górnictwa, postępu technicznego w górnictwie oraz organizacji górnictwa;
2)
przygotowywanie i opiniowanie zasad metodologicznych w dziedzinie racjonalnej gospodarki eksploatacyjnej złóż kopalin oraz opiniowanie zagadnień dotyczących bezpiecznego prowadzenia robót górniczych, prawidłowej gospodarki złożami kopalin i ochrony powierzchni;
3)
opiniowanie kierunków prac geologicznych oraz bilansów zasobów surowców mineralnych w zakresie dotyczącym zabezpieczenia prawidłowego rozwoju górnictwa i właściwego wykorzystania krajowej bazy surowcowej;
4)
opiniowanie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych oraz opieki socjalnej i zdrowotnej dla członków załóg górniczych, jak również opracowywanie w oparciu o sprawozdania zainteresowanych ministrów i kierowników urzędów centralnych rocznych sprawozdań o stanie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych i zakładach prowadzących w ramach prac geologicznych roboty, górnicze lub wiercenia na zasadach prawa górniczego;
5)
opiniowanie i wnioskowanie w przedmiocie zagadnień dotyczących działalności urzędów górniczych, a także organów państwowej administracji geologicznej w zakresie górnictwa;
6)
opiniowanie i wnioskowanie w przedmiocie zagadnień dotyczących organizacji oraz programów szkolenia i specjalizacji kadr technicznych dla górnictwa w szkolnictwie wyższym i średnim;
7)
opiniowanie projektów ustaw oraz innych przepisów dotyczących górnictwa i geologii, a w szczególności projektów przepisów wykonawczych do prawa górniczego lub prawa geologicznego w zakresie dotyczącym górnictwa, jak również inicjowanie prac nad podstawowymi przepisami wykonawczymi do prawa górniczego i prawa geologicznego, a w szczególności nad przepisami w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych;
8)
opiniowanie spraw z zakresu górnictwa przekazanych przez zainteresowanych ministrów (kierowników urzędów centralnych);
9) 2
wykonywanie innych zadań w zakresie zlecanym przez Ministra Przemysłu.
§  3.
1.
W skład Rady wchodzą: przewodniczący Rady, zastępcy przewodniczącego Rady, sekretarz Rady oraz członkowie stali i niestali.
2.
Przewodniczącego Rady i jego zastępców oraz sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
§  4. 3
Członków stałych Rady w liczbie nie przekraczającej 40 osób powołuje Prezes Rady Ministrów na okres 3 lat spośród wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki z zakresu górnictwa, geologii, prawa i ekonomii, na wniosek Ministra Przemysłu, złożony w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Rady Górnictwa oraz zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
§  5.
Członkami niestałymi Rady, zapraszanymi przez Przewodniczącego Rady na poszczególne posiedzenia Rady, są przedstawiciele ministrów (kierowników urzędów centralnych) nie wymienionych w § 4 oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych i innych instytucji, których zakresu działania dotyczy sprawa rozpatrywana przez Radę.
§  6.
1.
Organami Rady są:
1)
prezydium Rady,
2)
przewodniczący Rady,
3)
sekretariat Rady.
2. 4
Prezydium Rady stanowią: przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz Rady oraz sześciu stałych członków Rady powołanych do prezydium uchwałą Rady.
§  7.
1.
Rada, w sprawach należących do zakresu jej działania, podejmuje na posiedzeniach uchwały większością głosów, przy obecności co najmniej 3/5 stałych członków Rady.
2.
Rada może upoważniać prezydium do podejmowania w określonym zakresie uchwał w jej imieniu.
3. 5
Przewodniczący Rady przekazuje opinie i wnioski Rady Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Przemysłu, jak również innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), jeżeli sprawa była rozpatrywana przez Radę na ich wniosek.
§  8. 6
Ministerstwa (urzędy centralne), urzędy wojewódzkie oraz urzędy miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi, a także jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są dostarczać i udostępniać Radzie na jej żądanie materiały i informacje niezbędne do wydania opinii w sprawach należących do zakresu działania Rady.
§  9.
1.
Dla wykonania swych zadań Rada może powoływać w razie potrzeby komisje lub zespoły robocze spośród swych członków lub spoza ich grona oraz inicjować albo prowadzić konieczne prace analityczne.
2.
Przewodniczący Rady może zlecać w trybie określonym obowiązującymi przepisami opracowanie poszczególnych spraw i zagadnień członkom Rady, ich zespołom lub rzeczoznawcom spoza grona członków Rady.
§  10. 7
Szczegółowy tryb pracy Rady oraz zakres działania jej organów określi regulamin Rady nadany przez Ministra Przemysłu.
§  11. 8
Za udział w posiedzeniach członkowie Rady, jej komisji i zespołów otrzymują wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  12. 9
1.
Wydatki Rady pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Przemysłu.
2.
Pracownicy sekretariatu Rady są pracownikami Ministerstwa Przemysłu.
§  13.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 października 1954 r. w sprawie Państwowej Rady Górnictwa (Dz. U. Nr 47, poz. 225).
2.
Przepisy wydane na podstawie rozporządzenia określonego w ust. 1 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami wydanymi na podstawie niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz zainteresowanym ministrom.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
3 § 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lutego 1987 r. (Dz.U.87.7.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.

4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 lutego 1987 r. (Dz.U.87.7.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1987 r.
5 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
9 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024