Przeprowadzanie przewodów habilitacyjnych w akademiach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 października 1960 r.
w sprawie przeprowadzania przewodów habilitacyjnych w akademiach wojskowych.

Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 1960 r. o akademiach wojskowych (Dz. U. Nr 9, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewody habilitacyjne w akademiach wojskowych przeprowadzają rady wydziałów akademii.
§  2.
Przewód habilitacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji naukowych kandydata na podstawie całego jego dorobku naukowego ze szczególnym uwzględnieniem rozprawy habilitacyjnej,
2)
kolokwium habilitacyjne,
3)
wykład habilitacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta.
§  3.
1.
W posiedzeniach rady wydziału, na których dokonuje się czynności określonych w § 2, biorą udział z głosem stanowczym zaproszeni przez radę wydziału co najmniej dwaj samodzielni pracownicy nauki, specjaliści danej dyscypliny naukowej z innych akademii wojskowych lub szkół wyższych bądź placówek naukowych.
2.
Jeżeli ubiegający się o stopień naukowy docenta jest pracownikiem nauki wydziału lub placówki naukowej nie posiadającej prawa do nadawania stopnia naukowego docenta, wśród zaproszonych specjalistów powinien być samodzielny pracownik nauki z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a w braku takiego - z tytułem docenta tego wydziału lub placówki naukowej.
§  4.
Do przewodu habilitacyjnego może być dopuszczona osoba posiadająca stopień naukowy doktora, której osiągnięcia naukowe stanowią twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego docenta składa podanie o wszczęcie przewodu habilitacyjnego do komendanta właściwej akademii wojskowej.
2.
Osoba wymieniona w ust. 1 będąca pracownikiem nauki innej akademii wojskowej, szkoły wyższej lub placówki naukowej składa podanie za pośrednictwem komendanta akademii, dziekana wydziału szkoły wyższej lub szefa (kierownika) placówki naukowej, w której zajmuje stanowisko.
3.
Organy wymienione w ust. 2 dołączają do podania wniosek o powołanie do składu rady wydziału przeprowadzającej przewód samodzielnego pracownika nauki wydziału (placówki naukowej), w którym zainteresowana osoba zajmuje stanowisko.
§  6.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
dowód stwierdzający posiadanie stopnia naukowego doktora,
3)
rozprawę habilitacyjną,
4)
informację o dotychczasowej pracy naukowej oraz wykaz publikowanych prac naukowych, dołączając w miarę możliwości egzemplarze tych prac.
§  7.
1.
Rozprawa habilitacyjna powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
2.
Rozprawa powinna być napisana w języku polskim. W uzasadnionych przypadkach za zezwoleniem rady wydziału rozprawa habilitacyjna może być napisana w języku obcym. W tym przypadku należy dołączyć obszerne streszczenie rozprawy w języku polskim.
3.
Rozprawa habilitacyjna powinna być ogłoszona drukiem. Za zgodą rady wydziału w zależności od rodzaju dyscypliny naukowej rozprawa habilitacyjna może być opublikowana w innej formie, umożliwiającej szerokie jej udostępnienie zainteresowanym.
4.
Wszczęcie przez radę wydziału przewodu habilitacyjnego może nastąpić przed opublikowaniem rozprawy habilitacyjnej. W tym przypadku przy ubieganiu się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego należy przedstawić co najmniej 3 egzemplarze rozprawy w maszynopisie.
5.
Powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta może nastąpić tylko po przedstawieniu ogłoszonej drukiem bądź opublikowanej zgodnie z ust. 3 rozprawy habilitacyjnej.
6.
Minister Obrony Narodowej może na wniosek rady wydziału w przypadkach uzasadnionych zwolnić od obowiązku opublikowania rozprawy w całości lub w części.
§  8.
1.
Rada wydziału wyznacza komisję w składzie 3 profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, która po zapoznaniu się z dotychczasowymi kwalifikacjami naukowymi osoby ubiegającej się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego oraz przedmiotem i zakresem rozprawy habilitacyjnej przedstawia radzie wniosek dotyczący wszczęcia przewodu habilitacyjnego.
2.
Rada wydziału podejmując decyzję o wszczęciu przewodu habilitacyjnego wyznacza trzech recenzentów spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, a w razie ich braku spośród docentów, do oceny rozprawy habilitacyjnej i całokształtu dorobku naukowego osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta. Jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 3.
3.
Recenzenci określeni w ust. 2 opracowują i przedstawiają radzie wydziału najdalej w ciągu trzech miesięcy swoją ocenę rozprawy habilitacyjnej zakończoną wnioskiem w sprawie dopuszczenia kandydata do kolokwium habilitacyjnego.
§  9.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskami recenzentów (§ 8 ust. 3) decyduje w sprawie dopuszczenia osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta do kolokwium habilitacyjnego.
2.
Kolokwium habilitacyjne odbywa się na posiedzeniu rady. Kolokwium powinno stanowić dyskusję nad rozprawą habilitacyjną i wykazać znajomość przez osobę ubiegającą się o nadanie stopnia docenta aktualnej problematyki dyscypliny naukowej stanowiącej zakres habilitacji.
3.
Po zakończeniu kolokwium rada wydziału podejmuje decyzję co do jego wyniku. W razie pozytywnej decyzji rada orzeka o dopuszczeniu do wykładu habilitacyjnego i wyznacza termin wykładu.
4.
Rada wydziału może zwolnić kandydata od wykładu habilitacyjnego.
§  10.
1.
W razie dopuszczenia do wykładu habilitacyjnego kandydat przedstawia radzie wydziału do wyboru 2 tematy wykładu habilitacyjnego. Wykład habilitacyjny odbywa się na specjalnym posiedzeniu rady. Tematem wykładu jest jeden z dwóch tematów przedstawionych do zatwierdzenia radzie przez kandydata.
2.
Wykład habilitacyjny ma na celu stwierdzenie umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień naukowych przez kandydata.
§  11.
W razie negatywnej oceny wyników kolokwium habilitacyjnego bądź wykładu habilitacyjnego rada wydziału może zezwolić na ponowne ich przeprowadzenie w ustalonym przez nią terminie.
§  12.
W razie pozytywnej oceny wykładu habilitacyjnego rada wydziału podejmuje uchwałę o nadaniu stopnia naukowego docenta określonej gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej.
§  13.
1.
Uchwały rady wydziału związane z przeprowadzeniem przewodu habilitacyjnego zapadają bezwzględną większością głosów.
2.
Uchwała rady o nadaniu stopnia naukowego docenta zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania członków rady.
3.
Głosowanie odbywa się tajnie.
4.
W głosowaniu biorą udział tylko przewodniczący rady, samodzielni pracownicy nauki będący członkami rady oraz osoby wymienione w § 3.
5.
Z przebiegu posiedzeń rady związanych z przeprowadzeniem przewodu habilitacyjnego sporządza się protokół.
§  14.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej nadania stopnia naukowego docenta służy odwołanie do Ministra Obrony Narodowej, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.
§  15.
W razie ustalenia przez Ministra Obrony Narodowej, że do przeprowadzenia przewodu habilitacyjnego właściwa jest rada naukowa akademii, do przeprowadzenia tego przewodu przez tę radę stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  16.
1.
Przewód habilitacyjny może mieć charakter tajny, jeżeli przedmiotem takiego przewodu jest rozprawa habilitacyjna dotycząca zagadnień, które ze względu na obronność Państwa nie mogą być podane do publicznej wiadomości.
2.
Decyzję o nadaniu przewodowi habilitacyjnemu charakteru tajnego wydaje komendant akademii, w której przewód ten ma być przeprowadzony.
§  17.
Uchwała rady o nadaniu stopnia naukowego docenta wymaga zatwierdzenia:
1)
w zakresie nauk wojskowych - przez Ministra Obrony Narodowej, który wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego;
2)
w zakresie innych gałęzi nauk i dyscyplin naukowych objętych kierunkiem naukowym akademii - przez Ministra Szkolnictwa Wyższego, który wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, a w zakresie nauk medycznych - ponadto po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia.
§  18.
1.
Wniosek o zatwierdzenie uchwały rady o nadaniu stopnia naukowego docenta komendant akademii wojskowej przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Do wniosku (ust. 1) należy dołączyć rozprawę habilitacyjną, odbitki prac naukowych, wykaz publikacji, akta osobowe kandydata oraz odpisy wszystkich ocen komisji i recenzentów, a także protokołów posiedzeń rady, dotyczących całego przebiegu przewodu habilitacyjnego.
§  19.
1.
O zatwierdzeniu stopnia naukowego docenta nadanego w akademii wojskowej komendant akademii zawiadamia Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia zatwierdzenia tego stopnia.
2.
Nazwiska osób, którym nadano w akademiach wojskowych stopień naukowy docenta, ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
3.
Osobie, której nadano stopień naukowy docenta, akademia wojskowa wydaje - w trybie określonym w odrębnych przepisach - dyplom stwierdzający uzyskanie tego stopnia.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024