Zatrudnianie młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lipca 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", zarządza się w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, co następuje:
§  1.
Zezwala się na zatrudnianie młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
1.
Zakłady pracy mogą zatrudniać młodocianych przy pracach, o których mowa w § 1, pod warunkiem:
1)
przestrzegania granicy wieku, czasu pracy oraz okresów zatrudniania określonych w załączniku do rozporządzenia,
2)
wyznaczenia przez kierownictwo zakładu pracy doświadczonego pracownika znającego przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w celu kierowania pracą młodocianych, roztoczenia nad nimi starannej opieki w czasie pracy, a także sprawowania nadzoru nad warunkami ich pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania przepisów rozporządzenia.
2.
Zatrudnianie młodocianych nie jest dopuszczalne w zakresie wzbronionym przez przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym (Dz. U. Nr 64, poz. 312).
§  3.
1.
Czas pracy młodocianych nie może przekraczać norm określonych w art. 13 ustawy, jeżeli w załączniku do rozporządzenia nie przewidziano krótszego czasu pracy.
2.
Młodociani w wieku od 14 do 16 lat nie mogą być zatrudniani przy pracach akordowych.
§  4.
Okres zatrudniania przy pracach wymienionych w załączniku, dla których nie ustalono w nim tego okresu, nie może przekraczać 8 miesięcy w roku.
§  5.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WYKAZ LEKKICH PRAC SEZONOWYCH I DORYWCZYCH DLA MŁODOCIANYCH

Lp. Określenie pracy Wymagany wiek Okres zatrudnienia
1 2 3 4
1 Flancowanie i sadzenie rozsad od 16 lat
2 Przerywanie warzyw od 16 lat
3 Obcinanie, czyszczenie, zbieranie, sortowanie i pęczkowanie warzyw
4 Ręczne ścinanie nasienników, jak buraki, marchew, kapusta, brukiew itp.
5 Pielenie kultur ogrodniczych od 16 lat
6 Prace pomocnicze w szkółkarstwie, jak haczykowanie, wycinanie chwastów, wiązanie przy oczkowaniu, uszczykiwanie pędów
7 Sianie trawy, sadzenie krzewów, drzew, zgrabianie skarp, porządkowanie poboczy, darniowanie skarp drogowych, rozgarnianie luźnego gruntu itp., jednak na czynnych liniach Polskich Kolei Państwowych tylko od lat 16
8 Zbiór i sortowanie jagód leśnych i grzybów
9 Zrywanie owoców z krzewów jagodowych (agrest, porzeczki, maliny, truskawki, poziomki i inne)
10 Wstępne przygotowywanie owoców i warzyw do produkcji, jak ręczne krajanie, nakładanie do opakowań bezpośrednich, ręczne oczyszczanie, płukanie, sortowanie, wydrążanie (drylowanie), zamykanie słoi 15.VI. do 15.X.
11 Wycinanie chwastów w polu i przy drogach
12 Zbieranie drobnych kamieni z pól na pryzmy od 16 lat
13 Suszenie siana na łąkach, roszenie słomy na polu
14 Ustawianie kopków koniczyny i seradeli
15 Zrywanie chmielu (stojąc na ziemi)
16 Zbieranie ziemniaków za koparką od 17 lat
17 Funkcje pomocnicze przy pracach geodezyjnych, pomiarowych i melioracyjnych, jak stawianie tyczek, ciągnienie taśm pomiarowych, obmierzanie obiektów, przenoszenie instrumentów i przyrządów niwelacyjnych, nabijanie kołków w ziemię itp., z wyjątkiem prac na czynnych liniach Polskich Kolei Państwowych od 16 lat 1.IV. do 30.X.
18 Prace przy uprawie gleby (w kulturze) wykonywane narzędziami ręcznymi w gospodarstwach ogrodniczych i przy konserwacji terenów zielonych (kopanie, motykowanie do 3 godzin dziennie, grabienie itp.).
19 Sadzenie i dosadzanie kęp wikliny

odchwaszczanie kęp wikliny

korowanie wikliny z moczarek

od 16 lat 1.V.do 31.VI.

1.V.do 31.VIII.

1.IV.do 31.X.

20 Znakowanie jaj, znakowanie skrzyń jajczarskich i drobiarskich, składanie i reperacja kratek jajczarskich,

kompletowanie opakowań jajczarskich.

21 Prace w przemyśle ziemniaczanym: naprawa sit, naprawa serwet, obsługa oczkownicy, przebieranie suszu talarków, pakowanie drożdży, kontrola dniówek
22 Prace w przemyśle tytoniowym: ogławianie, pasynkowanie, zbiór, nawlekanie

gładzenie

(tylko w doświadczalnych zakładach upraw tytoniu)

1.VII.do 30.IX.

1.VIII.do 31.XII.

23 Ręczne sadzenie lasu (z wyjątkiem prac wykonywanych przy użyciu lancetu) sezon wiosenny i jesienny do 8 tygodni
24 Ręczny siew i szkółkowanie (pikowanie) sadzonek w szkółkach leśnych oraz prace pomocnicze przy sadzeniu młodego lasu sezon wiosenny do 4 tygodni
25 Ręczne pielenie w szkółkach leśnych sezon wiosenno-letni do 3 tygodni
26 Zrywanie i zbieranie owoców i nasion 1.VI.do 30.XI.
27 Zbiór szyszek w porze zimowej do 3 tygodni
28 Zbieranie i niszczenie szkodliwych owadów w uprawach i młodnikach sezon wiosenno-letni do 3 tygodni
29 Pomoc przy robotach porządkowo-gospodarczych (bez dźwigania ciężarów) tylko w sezonie letnim
30 Posypywanie jezdni żwirem i piaskiem od 16 lat
31 Zalewanie spoin masą zalewową lub zaprawą cementową na drogach
32 Konserwacja betonów (polewanie wodą), o ile stosuje się węże do polewania

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024