Organizacja, szczegółowe zadania, skład i tryb postępowania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, tryb kierowania na badanie przez te komisje oraz zasady wynagradzania członków komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa lekarskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 27 listopada 1958 r.
w sprawie organizacji, szczegółowych zadań, składu i trybu postępowania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, trybu kierowania na badanie przez te komisje oraz w sprawie zasad wynagradzania członków komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa lekarskiego.

Na podstawie art. 13 ust. 4 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwane dalej obwodowymi i wojewódzkimi komisjami lekarskimi, obejmują swym działaniem obszary określone przy powołaniu tych komisji przez dyrektora właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z wydziałem zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
1.
W skład obwodowej komisji lekarskiej wchodzą:
1) 2
dwaj lekarze: internista lub lekarz przemysłowy i chirurg - specjaliści co najmniej I stopnia albo mający co najmniej trzyletni staż w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego,
2)
przedstawiciel właściwego do spraw rentowych organu prezydium rady narodowej.
2.
W skład niektórych obwodowych komisji lekarskich spośród istniejących w tej samej miejscowości mogą wchodzić lekarze innych specjalności odpowiadający warunkom określonym w ust. 1 pkt 1.
§  3.
1.
W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzą:
1) 3
trzej lekarze: internista lub lekarz przemysłowy chirurg oraz neurolog lub ftizjatra - specjaliści II stopnia albo mający co najmniej 5-letni staż w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego; w razie braku neurologa lub ftizjatry w skład komisji wchodzi drugi internista,
2) 4
przedstawiciel właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3) 5
przedstawiciel związków zawodowych, delegowany przez wojewódzką komisję związków zawodowych,
4)
przedstawiciel właściwego wojskowego organu - w przypadku badania żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej,
5)
przedstawiciel komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej - w przypadku badania funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zwolnionych ze służby.
2.
W skład niektórych wojewódzkich komisji lekarskich mogą wchodzić lekarze innych specjalności odpowiadający warunkom określonym w ust. 1 pkt 1.
§  4.
Komisje lekarskie mogą w razie potrzeby zasięgać opinii lekarzy specjalistów nie będących członkami komisji.
§  5.
1. 6
Działanie wojewódzkiej komisji lekarskiej w składzie mniejszym niż określony w § 3 oraz działanie obwodowej i wojewódzkiej komisji lekarskiej w składzie innym niż określony w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1 jest dopuszczalne w okresie przejściowym nie przekraczającym jednego roku i wymaga zgody Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyrażonej na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa.
2.
Komisja lekarska może wydać ważne orzeczenie tylko wówczas, gdy w posiedzeniu jej bierze udział co najmniej dwóch lekarzy.
§  6.
1.
W razie nieobecności przewodniczącego obwodowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej funkcje jego pełni jeden z lekarzy - członków komisji wyznaczony przez lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa.
2.
W razie nieobecności lekarza - członka komisji lekarskiej funkcje jego pełni lekarz - zastępca członka komisji wyznaczony przez lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa.
§  7.
1.
Pracą obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich kierują ich przewodniczący.
2.
Do obowiązków przewodniczącego należy w szczególności:
1)
przewodniczenie na posiedzeniach komisji lekarskich i podpisywanie dokumentów sporządzanych przez komisję,
2)
czuwanie nad sprawnym, terminowym i zgodnym z obowiązującymi przepisami działaniem komisji lekarskiej,
3)
występowanie do lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa o spowodowanie zmiany lub uzupełnienia składu komisji lekarskiej,
4)
sprawdzanie dokumentacji osób skierowanych na komisję lekarską przed wyznaczeniem terminu rozpatrywania sprawy dla ewentualnego spowodowania uzupełnienia przez osobę skierowaną na badanie dokumentacji niezbędnej do wydania orzeczenia,
5)
współpraca z organami produktywizacji inwalidów przy ich zatrudnianiu w myśl wskazań i przeciwwskazań określonych przez komisję lekarską.
3.
Do obowiązków członków komisji lekarskiej należy:
1)
udział w posiedzeniach komisji lekarskiej,
2)
wykonywanie zaleceń lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa w zakresie badania prawidłowości zatrudnienia inwalidów w zakładach pracy i realizacji wskazań i przeciwwskazań ustalanych przez komisję lekarską,
3)
udział w zjazdach, konferencjach, seminariach naukowo-metodycznych i naradach zwoływanych przez władze sprawujące nadzór nad działalnością komisji lekarskiej.
4.
Do obowiązków lekarzy - członków komisji lekarskiej i ich zastępców należy ponadto przeprowadzanie badań lekarskich chorych w domu na zlecenie przewodniczącego komisji lekarskiej.
§  8.
1.
Na badanie przez komisję lekarską kieruje właściwy dla siedziby komisji organ do spraw rentowych prezydium rady narodowej po ustaleniu przez organy przyznające zaopatrzenie, że są spełnione wszystkie inne warunki wymagane do uzyskania prawa do renty.
2.
Prawo skierowania na badanie przez komisję lekarską przysługuje również organom Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Komunikacji oraz innym organom uprawnionym do kierowania na badanie przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia na podstawie poszczególnych przepisów.
§  9.
1.
Osoby kierowane na badanie przez komisję lekarską powinny przedłożyć dokumentację lekarską wydaną przez zakład społeczny służby zdrowia zgodnie z przepisami obowiązującymi w zakresie współdziałania zakładów społecznych służby zdrowia z komisjami lekarskimi.
2.
Osoby pozostające w zatrudnieniu powinny przedłożyć wywiad zawodowy z miejsca pracy o warunkach pracy, sporządzony na formularzu według ustalonego wzoru.
3.
Do spraw kierowanych na komisję lekarską należy dołączyć podstawową dokumentację, obejmującą w szczególności:
1)
wywiad zawodowy,
2)
zaświadczenie o zarobkach,
3)
zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana,
4)
kartę choroby z właściwego zakładu społecznego służby zdrowia,
5)
dokumentację lekarską wydaną przez komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeżeli osoba zainteresowana podlegała badaniu przez komisje lekarskie tych służb zdrowia.
4.
W razie skierowania na badanie nauczyciela przez władzę szkolną z urzędu załącza ona do skierowania wywiad zawodowy i zaświadczenie o zarobkach, natomiast dokumentację lekarską sporządza we własnym zakresie komisja lekarska przy zastosowaniu w razie potrzeby przepisów § 11-13.
5.
Żołnierze zwolnieni z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej kierowani na badanie przez komisję lekarską powinni przedłożyć orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej oraz zaświadczenie o wysokości uposażenia.
6.
Osoby kierowane na komisję lekarską uprawnione do leczenia w ramach służby zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamiast zaświadczenia lekarza zakładu społecznego służby zdrowia lub dokumentacji lekarskiej wydanej przez ten zakład przedstawiają zaświadczenie lekarza wojskowego lub dokumentację prowadzoną przez służbę zdrowia tych Ministerstw.
§  10.
1.
Komisja lekarska wydaje orzeczenie na podstawie bezpośredniego badania zainteresowanej osoby, przeprowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie orzekania o inwalidztwie i zaliczania do jednej z grup inwalidów.
2.
W razie potrzeby komisja lekarska kieruje badaną osobę na badanie dodatkowe albo specjalistyczne (§ 4) lub też na obserwację szpitalną.
3.
Komisja lekarska może w razie potrzeby przed wydaniem orzeczenia zbadać warunki, w jakich dana osoba pracuje w zakładzie pracy. Badania warunków pracy dokonuje delegowany przez przewodniczącego komisji lekarskiej członek komisji lub pracownik właściwego do spraw rentowych organu prezydium rady narodowej delegowany przez lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa.
§  11.
1.
Jeżeli przedłożone komisji lekarskiej dokumenty i dane nie są wystarczające do wydania orzeczenia, komisja odracza rozpatrzenie sprawy, o czym powiadamia się ustnie badaną osobę, oraz ustala:
1)
rodzaj czynności, jakich dokonać należy przed wydaniem orzeczenia,
2)
jakie dokumenty powinny być dodatkowo dostarczone,
3)
czy obowiązkowe jest zgłoszenie się osoby badanej na następny termin.
2. 7
Wykonanie czynności zgodnie z określonymi w ust. 1 ustaleniami komisji lekarskiej należy do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  12.
1.
Jeżeli osoba wezwana nie stawi się na badanie wskutek choroby, co zostanie stwierdzone zaświadczeniem lekarza zakładu społecznego służby zdrowia albo lekarza służby zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, komisja lekarska deleguje do chorego jednego ze swych członków-lekarzy lub zleca przeprowadzenie badania przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia lub lekarza służby zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i orzeka na podstawie wyników tego badania.
2.
Komisja lekarska może orzec o istnieniu inwalidztwa również bez badania chorego, jeżeli uzna posiadaną przez nią dokumentację lekarską za wystarczającą do wydania orzeczenia.
§  13.
Wyniki badania lekarskiego oraz orzeczenie spisuje się na formularzach według ustalonego wzoru.
§  14.
1.
Wszelkie orzeczenia oraz postanowienia komisji lekarskiej w sprawie uzupełnienia postępowania wymagają dla swej ważności większości głosów członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie komisji lekarskiej biorący udział w wydaniu orzeczenia.
3.
Członek komisji lekarskiej nie zgadzający się ze stanowiskiem większości może zgłosić na piśmie swoje odrębne zdanie z uzasadnieniem. O zgłoszeniu odrębnego zdania przewodniczący dokonuje adnotacji na formularzu orzeczenia.
§  15.
Orzeczenie komisji lekarskiej powinno zawierać:
1)
dokładny opis stanu zdrowia z rozpoznaniem lekarskim i podaniem numeru statystycznego grupy chorobowej lub kalectwa,
2)
ustalenie wskazań i przeciwwskazań w sprawie zatrudnienia,
3)
zaliczenie lub odmowę zaliczenia do jednej z grup inwalidów,
4)
ustalenie na żądanie organu przyznającego rentę związku inwalidztwa lub śmierci z wypadkiem w zatrudnieniu lub z chorobą zawodową,
5)
ustalenie w miarę możności daty lub okresu powstania inwalidztwa,
6)
określenie miesiąca i roku badania kontrolnego oraz wskazanie, jakie badanie specjalistyczne należy wykonać przed skierowaniem na badanie kontrolne,
7)
ustalenie potrzeby leczenia, protezowania lub szkolenia przysposabiającego do pracy,
8)
szczegółowe uzasadnienie orzeczenia,
9)
podpisy członków komisji.
§  16.
Z posiedzenia komisji lekarskiej spisuje się protokół według ustalonego wzoru.
§  17.
1.
Orzeczenie komisji lekarskiej ogłasza przewodniczący na posiedzeniu niezwłocznie po zakończeniu badania, a wypis z orzeczenia sporządzony według ustalonego wzoru zawierającego pouczenie o terminie i trybie odwołania doręcza osobie zbadanej bądź jej opiekunowi lub kuratorowi.
2.
Przewodniczący komisji lekarskiej obowiązany jest wyjaśnić osobie zbadanej bądź jej opiekunowi lub kuratorowi treść orzeczenia i jego uzasadnienie.
3.
Po dokonaniu badania i wydaniu orzeczenia komisja lekarska zwraca akta sprawy wraz z orzeczeniem właściwemu organowi, który skierował badanego na komisję lekarską.
§  18. 8
Odpis orzeczenia komisji lekarskiej według ustalonego wzoru przesyła właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwemu zakładowi społecznemu służby zdrowia wraz z otrzymaną z tego zakładu dokumentacją lekarską w celu wykonania zaleceń komisji lekarskiej w zakresie postępowania leczniczego, a w sprawach dotyczących nauczycieli - właściwej władzy szkolnej.
§  19. 9
Właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawiera z lekarzami - członkami komisji lekarskich, lekarzami - wojewódzkimi inspektorami orzecznictwa oraz z lekarzami - inspektorami orzecznictwa umowy o pracę na pełnienie czynności wykonywanych w charakterze członków komisji lekarskich, lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa i lekarzy - inspektorów orzecznictwa.
§  20. 10
1.
Lekarze-członkowie komisji lekarskich otrzymują miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe płatne z dołu w wysokości wynikającej z następującej tabeli:
Staż pracy w służbie zdrowia Specjalizacja I stopnia lub ponad 3-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim Specjalizacja II stopnia lub ponad 7-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim
ryczałt "A" ryczałt "B" ryczałt "A" ryczałt "B"
do 5 lat 1.160 zł 1.550 zł - -
ponad 5 do 10 lat 1.280 zł 1.700 zł 1.350 zł 1.800 zł
ponad 10 do 15 lat 1.430 zł 1.900 zł 1.540 zł 2.050 zł
ponad 15 do 20 lat 1.650 zł 2.200 zł 1.800 zł 2.400 zł
ponad 20 lat 1.840 zł 2.450 zł 1.990 zł 2.650 zł
2.
W komisjach lekarskich mogą być zatrudnieni tylko ci lekarze, których zatrudnienie w społecznej służbie zdrowia nie przekracza 7 godzin dziennie.
3.
Zatrudnienie w komisji lekarskiej traktuje się na równi z zatrudnieniem w zakładzie społecznym służby zdrowia w wymiarze 2 godzin dziennie w stosunku miesięcznym.
§  21. 11
1.
Wynagrodzenie ryczałtowe dla przewodniczącego komisji lekarskiej ustala się przez zwiększenie wynagrodzenia określonego w § 20 ust. 1:
1)
o 150 zł miesięcznie dla przewodniczącego obwodowej komisji lekarskiej,
2)
o 200 zł miesięcznie dla przewodniczącego wojewódzkiej komisji lekarskiej.
2.
Kwoty określone w ust. 1 pkt 1 i 2 mogą być podwyższone do 500 zł miesięcznie dla przewodniczących komisji lekarskich, którzy mają co najmniej 3-letni staż na stanowisku przewodniczącego komisji.
3.
Zasady i tryb podwyższania kwot, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, ustali Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  21a. 12
1.
Lekarze-wojewódzcy inspektorzy orzecznictwa oraz lekarze-inspektorzy orzecznictwa zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymują miesięczne wynagrodzenie zasadnicze według następującej tabeli:
Staż pracy w służbie zdrowia Specjalizacja I stopnia lub ponad 3-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim Specjalizacja II stopnia lub ponad 7-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim
od 10 do 15 lat 2.890 zł 3.060 zł
ponad 15 do 20 lat 3.230 zł 3.500 zł
ponad 20 lat 3.670 zł 3.850 zł
2.
Na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, mogą być zatrudnieni tylko ci lekarze, których zatrudnienie w społecznej służbie zdrowia nie przekracza 2 godzin dziennie.
3.
Zatrudnienie na stanowiskach określonych w ust. 1 traktuje się na równi z zatrudnieniem w zakładzie społecznym służby zdrowia w wymiarze 7 godzin dziennie w stosunku miesięcznym.
4.
Lekarze, o których mowa w ust. 1, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, określonego w ust. 1, otrzymują dodatek za orzecznictwo w wysokości do 1.000 zł miesięcznie.
5.
Zasady i tryb przyznawania dodatku za orzecznictwo określi Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  21b. 13
1.
Lekarze-wojewódzcy inspektorzy orzecznictwa oraz lekarze-inspektorzy orzecznictwa zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe według następującej tabeli:
Staż pracy w służbie zdrowia Specjalizacja I stopnia lub ponad 3-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim Specjalizacja II stopnia lub ponad 7-letni staż pracy w orzecznictwie lekarskim
lekarz-wojewódzki inspektor orzecznictwa lekarz-inspektor orzecznictwa lekarz-wojewódzki inspektor orzecznictwa lekarz-inspektor orzecznictwa
od 10 do 15 lat 2.150 zł 2.050 zł 2.250 zł 2.150 zł
ponad 15 do 20 lat 2.360 zł 2.250 zł 2.500 zł 2.400 zł
ponad 20 lat 2.550 zł 2.450 zł 2.700 zł 2.600 zł
2.
Na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, mogą być zatrudnieni tylko ci lekarze, których zatrudnienie w społecznej służbie zdrowia nie przekracza 7 godzin dziennie.
3.
Wykonywanie czynności określonych w ust. 1 traktuje się na równi z zatrudnieniem w zakładzie społecznym służby zdrowia w wymiarze 2 godzin dziennie w stosunku miesięcznym.
§  22. 14
Lekarze-wojewódzcy inspektorzy orzecznictwa oraz lekarze-inspektorzy orzecznictwa otrzymują, niezależnie od wynagrodzenia określonego w § 21a i 21b, wynagrodzenie w wysokości 3,50 zł za wydanie jednej opinii o orzeczeniu komisji lekarskiej oraz 25 zł za wydanie jednej opinii w sprawie sądowej lub za uzasadnienie skargi do Trybunału Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli czynności te wykonują poza stałymi godzinami pracy pełnionej w charakterze inspektorów orzecznictwa.
§  23. 15
1.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obwodowych komisjach lekarskich otrzymują za udział w posiedzeniach tych komisji, odbywanych poza obowiązującymi ich godzinami pracy, wynagrodzenie w wysokości 8,50 zł za godzinę.
2.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i związków zawodowych oraz przedstawiciele organów wojskowych w wypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt 4 i przedstawiciele komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w wypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt 5 - otrzymują za udział w posiedzeniach wojewódzkich komisji lekarskich odbywanych poza obowiązującymi ich godzinami pracy wynagrodzenie w wysokości 10 zł za godzinę.
3.
Osoby wymienione w ust. 2 otrzymują jednak za udział w posiedzeniach wojewódzkich komisji lekarskich odbywanych w obowiązujących ich godzinach pracy wynagrodzenie określone w ust. 2, jeżeli za ten czas nie zachowują prawa do wynagrodzenia w miejscu pracy.
§  24. 16
1.
Lekarzom-specjalistom, którym komisja lekarska zleca przeprowadzenie badania specjalistycznego (§ 4), przysługuje wynagrodzenie według następujących stawek:
1)
za przeprowadzenie badań specjalistycznych przez lekarzy bez tytułów naukowych ze specjalizacją z zakresu chorób wewnętrznych, chirurgicznych, dermatologii i wenerologii, ftizjatrii, laryngologii, okulistyki, ortopedii i chirurgii urazowej oraz położnictwa i ginekologii - 20 zł za jedno badanie, a ze specjalizacją z zakresu chirurgii klatki piersiowej, psychiatrii, neurologii, neurochirurgii, reumatologii, urologii, radiologii ogólnej, rehabilitacji i rentgenodiagnostyki - 30 zł za jedno badanie,
2)
za przeprowadzenie badań specjalistycznych przez lekarzy posiadających tytuły naukowe profesora lub docenta - 54 zł za jedno badanie.
2.
W wyjątkowych przypadkach, kiedy dobro sprawy wymaga orzeczenia uzasadnionego naukowo, kierownik właściwego do spraw rentowych organu prezydium rady narodowej może przyznać wymienionym w ust. 1 pkt 2 lekarzom wynagrodzenie w wysokości do 200 zł za jedno badanie.
3.
Lekarze-specjaliści wykonują swe czynności na podstawie umowy zlecenia.
§  24a. 17
Lekarzom przeprowadzającym dla potrzeb komisji lekarskich badanie w domu chorego przysługuje, niezależnie od diet oraz zwrotu kosztów podróży i noclegu, wynagrodzenie w wysokości 50 zł.
§  25. 18
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi obowiązki lekarzy działających w zakresie orzecznictwa lekarskiego oraz ustali zasady przyznawania i wypłacania wynagrodzeń ryczałtowych, a także wynagrodzeń w razie zastępstw członków komisji lekarskich. Przy ustalaniu zasad przyznawania wynagrodzeń ryczałtowych Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę przede wszystkim rodzaj komisji lekarskiej oraz liczbę spraw rozpatrywanych miesięcznie przez komisję.
§  26.
Osobom, które w związku z działalnością komisji lekarskich wykonują jakiekolwiek prace połączone z wyjazdem poza miejsce ich zamieszkania lub pracy zawodowej, przysługuje prawo do diet i zwrotu kosztów podróży oraz noclegu według norm obowiązujących przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
§  27. 19
Koszty związane z działalnością komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa lekarskiego pokrywane są z budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  28.
Tracą moc wszelkie przepisy w zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem, a w szczególności zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 30 października 1954 r. w sprawie składu, organizacji i postępowania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Monitor Polski z 1954 r. Nr 109, poz. 1501 i z 1955 r. Nr 33, poz. 315).
§  29.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
5 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
6 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
7 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
8 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
9 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.
10 § 20:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (Dz.U.59.32.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.

11 § 21:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (Dz.U.59.32.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.

12 § 21a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.
13 § 21b dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.
14 § 22:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (Dz.U.59.32.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.

15 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.
16 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (Dz.U.59.32.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1959 r.
17 § 24a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.
18 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.29.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1967 r.
19 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.33.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.73.367

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, szczegółowe zadania, skład i tryb postępowania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, tryb kierowania na badanie przez te komisje oraz zasady wynagradzania członków komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa lekarskiego.
Data aktu: 27/11/1958
Data ogłoszenia: 13/12/1958
Data wejścia w życie: 13/12/1958