Zasady i tryb przeprowadzania kontroli pracowników zwalnianych od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania kontroli pracowników zwalnianych od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrolę pracowników zwolnionych od pracy na podstawie zaświadczeń przeprowadzają organy ubezpieczeń społecznych, zakłady pracy i właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych.
2.
Kontrola ma na celu ustalenie, czy pracownik zwolniony od pracy na podstawie zaświadczenia z powodu choroby, potrzeby izolacji w razie choroby zakaźnej albo potrzeby opieki domowej nad chorym członkiem rodziny stosuje się do wskazań lekarskich zamieszczonych w tym zaświadczeniu, a w szczególności czy nie wykorzystuje zwolnienia dla uchylania się od pracy w miejscu zatrudnienia lub dla wykonywania w okresie zwolnienia innej pracy zarobkowej.
§  1a. 1
1.
Pracownik zwolniony od pracy na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub o potrzebie zapewnienia opieki w domu choremu członkowi rodziny jest obowiązany doręczyć to zaświadczenie zakładowi pracy w ciągu dwóch dni po dniu ich wystawienia. Doręczenie zaświadczenia następuje osobiście lub za pośrednictwem innych osób albo przez pocztę.
2.
Przed doręczeniem zakładowi pracy zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zatrudniony w zakładzie pracy objętym opieką lekarską przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej albo przychodni (punktu lekarskiego) przy usługowym zakładzie pracy ma obowiązek zgłosić się osobiście w tej przychodni (punkcie lekarskim) dla poświadczenia zaświadczenia, które zostało wydane przez inny zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli pracownik przebywa w miejscu zamieszkania oraz według wskazań lekarskich podanych w zaświadczeniu może chodzić.
3.
Przypadki, w jakich nie jest wymagane poświadczanie, o którym mowa w ust. 2, określają przepisy o wydawaniu orzeczeń przez zakłady społeczne służby zdrowia.
4.
Niedoręczenie zakładowi pracy zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy lub o potrzebie zapewnienia opieki w domu choremu członkowi rodziny w terminie i według zasad określonych w ust. 1 i 2 pociąga za sobą zastosowanie środków przewidzianych w przepisach o przestrzeganiu porządku i dyscypliny pracy.
5.
Doręczenie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy po terminie określonym w ust. 1, nie później jednak niż w ciągu 3 dni po tym terminie, kierownik zakładu pracy może uznać na wniosek rady zakładowej (delegata związkowego) za usprawiedliwione i nie powodujące skutków wymienionych w ust. 4, jeżeli:
1)
według wskazań lekarskich pracownik powinien leżeć w łóżku i w tym czasie nie było domowników lub brak było innej osoby, która mogłaby doręczyć zaświadczenie w zakładzie pracy albo przesłać je przez pocztę,
2)
stawienie się pracownika w przychodni (w punkcie lekarskim) dla poświadczenia zaświadczenia (ust. 2) uniemożliwione zostało obiektywnymi przeszkodami, a w szczególności zakłóceniami w funkcjonowaniu publicznych środków komunikacji międzymiastowej lub zakładowego środka lokomocji albo pożarem, powodzią, ostrym mrozem, zgonem najbliższego członka rodziny.
6.
W razie doręczenia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy przez pocztę, za datę doręczenia uważa się datę stempla pocztowego.
7.
W razie przymusowej izolacji pracownika z powodu choroby zakaźnej, decyzję o izolacji doręcza zakładowi pracy organ państwowej inspekcji sanitarnej. W razie pobytu pracownika w zamkniętym zakładzie społecznym służby zdrowia, zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy doręcza zakładowi pracy ten zakład.
§  2.
Do zadań organów ubezpieczeń społecznych należy w szczególności:
1)
przeprowadzanie kontroli, o której mowa w § 1, we własnym zakresie lub wspólnie z zakładami pracy i właściwymi organami administracji prezydiów rad narodowych,
2)
organizowanie narad z zakładami pracy i organami terenowymi służby zdrowia w sprawie form współpracy, organizacji i przeprowadzania kontroli,
3)
występowanie do zakładów pracy z wnioskami w sprawie stosowania sankcji na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli,
4)
przekazywanie do organów terenowych służby zdrowia spostrzeżeń, jak również wniosków zmierzających do usprawnienia i poprawy orzecznictwa lekarskiego o niezdolności do pracy.
§  3.
Zakłady pracy przeprowadzają kontrolę swych pracowników, o której mowa w § 1, z własnej inicjatywy albo na wniosek organów ubezpieczeń społecznych lub zakładów służby zdrowia.
§  4.
1.
Właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych przeprowadzają kontrolę, o której mowa w § 1, z własnej inicjatywy lub na wniosek zakładów pracy albo organów ubezpieczeń społecznych.
2.
Zakłady pracy i organy ubezpieczeń społecznych wskazują w swoich wnioskach pracowników, którzy mają być poddani kontroli.
3.
Kontrola wykonywana jest przez zespoły składające się z dwóch osób. Zakłady pracy na wniosek prezydium rady narodowej delegują do tych czynności swoich pracowników. Pracownicy ci zachowują prawo do wynagrodzenia za czas oddelegowania do przeprowadzania kontroli.
§  5.
1.
Zakłady służby zdrowia obowiązane są współdziałać przy wykonywaniu kontroli, a w szczególności wskazywać pracowników, którzy powinni być poddani kontroli.
2.
Organy terenowe służby zdrowia obowiązane są brać udział w naradach organizowanych przez organy ubezpieczeń społecznych w sprawie współpracy, organizacji i przeprowadzania kontroli oraz wykorzystywać wnioski organów ubezpieczeń społecznych zmierzające do usprawnienia i poprawy orzecznictwa lekarskiego o niezdolności do pracy.
§  6.
Organy ubezpieczeń społecznych i terenowe organy służby zdrowia, zakłady pracy i właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych obowiązane są współdziałać przy organizacji i wykonywaniu kontroli, w szczególności w zakresie ustalania planów kontroli, wymiany doświadczeń oraz dostarczania środków lokomocji.
§  7.
1.
Osoba przeprowadzająca kontrolę uprawniona jest do wykonywania swych zadań w mieszkaniu pracownika lub innym miejscu jego przebywania.
2.
Osoba przeprowadzająca kontrolę obowiązana jest posiadać pisemne upoważnienie wydane przez organ zarządzający kontrolę według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  8.
1.
Osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza protokół z wykonanej kontroli. Protokół powinien zawierać w szczególności niezbędne dane ustalające okoliczności, o których mowa w § 1 ust. 2, oraz ewentualne zastrzeżenia zainteresowanego dotyczące ustaleń zawartych w tym protokole.
2.
Zakład pracy obowiązany jest na podstawie wyników kontroli zawartych w protokole zastosować przepis art. 4 ustawy, zawiadamiając o tym pracownika na piśmie i pouczając go o możliwości zwrócenia się z żądaniem wydania pisemnej decyzji.
3.
Na żądanie pracownika, któremu odmówiono wypłaty zasiłku chorobowego, właściwy organ ubezpieczeń społecznych wydaje pisemną decyzję o pozbawieniu prawa do zasiłku chorobowego z uzasadnieniem oraz z pouczeniem o przysługujących mu środkach odwoławczych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

..................................

(nazwa i adres organu

zarządzającego kontrolę)

UPOWAŻNIENIE

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1958 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania kontroli pracowników zwalnianych od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 42, poz. 198) upoważniam Ob. .................... do przeprowadzenia kontroli pracowników zwolnionych od pracy na podstawie zaświadczenia lekarskiego w celu ustalenia, czy pracownicy stosują się do wskazań zamieszczonych w tym zaświadczeniu, a w szczególności, czy nie wykorzystują zwolnień dla uchylania się od pracy w miejscu zatrudnienia lub dla wykonywania w okresie zwolnienia innej pracy zarobkowej.

Upoważnienie ważne jest do dnia .......... łącznie

z legitymacją pracowniczą nr .................... wydaną przez

..............................................................

............. dnia ................

........................... ...............................

(pieczątka organu (podpis kierownika

zarządzającego kontrolę) organu zarządzającego kontrolę)

1 § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1963 r. (Dz.U.63.58.312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1964 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024