Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy następujących przedsiębiorstw państwowych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej:
1)
żeglugi morskiej,
2)
żeglugi śródlądowej,
3)
rybołówstwa morskiego,
4)
przetwórstwa rybnego,
5)
morskich stoczni remontowych,
6)
stoczni rzecznych,
7)
zarządów portów morskich,
8)
rejonów dróg wodnych

oraz

9)
"Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych",
10)
"Morskiej Obsługi Radiowej Statków",
11)
"Puckich Zakładów Mechanicznych",
12)
"Przedsiębiorstwa Budowy Urządzeń Chłodniczych",
13)
"Polfrachtu",
14)
"Morskich Agencji"

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, rybołówstwa morskiego oraz Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile osiągną wynik planowany na rok 1958.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 osiągną w roku 1958 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
§  3.
1.
Morskie stocznie remontowe oraz stocznie rzeczne dokonują odpisów na fundusz zakładowy na zasadach określonych w § 2 pod warunkiem wprowadzenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r. obowiązujących cenników dla produkcji i usług opartych na kalkulacjach skontrolowanych przez Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
2.
Za podstawę odpisów na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach wymienionych w ust. 1 przyjmuje się odpowiednio wyniki planowane i osiągnięte w II półroczu 1958 r., a dla jego obliczenia - osobowy fundusz płac planowany na II półrocze 1958 r.
3.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może podwyższyć stawki odpisów na fundusz zakładowy dla przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1, nie więcej jednak niż do dwukrotnej wysokości stawek określonych w § 2.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego, Morska Obsługa Radiowa Statków, Puckie Zakłady Mechaniczne oraz Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile spełnią warunki, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74), zwanej dalej "ustawą".
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 poprawią wynik roku 1958 w porównaniu do wyniku 1957 r., a w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, do wyniku planowanego na 1957 r., dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 25% poprawy wyniku.
3.
Przez wynik działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego rozumie się zysk powiększony o kwotę podatku obrotowego.
4.
Odpis dodatkowy na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego nie może być jednak wyższy od kwoty odpowiadającej 50% wzrostu zysku lub kwoty o którą zmniejszono stratę, w porównaniu do kwoty zysku lub straty ustalonych w planie na rok 1958.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości 2% osobowego funduszu płac, planowanego na rok 1958, o ile osiągną w roku 1958 wynik działalności gospodarczej równy wynikowi 1957 r., skorygowanemu o faktyczną liczbę dni nawigacyjnych, wykonanych w roku 1958.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 poprawią wynik roku 1958 w porównaniu do wyniku 1957 r., dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Upoważnia się Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej do zwiększenia według swego uznania funduszu zakładowego przedsiębiorstw żeglugi śródlądowej o kwotę 1 miliona zł na podstawie oceny ich osiągnięć ekonomicznych w 1958 r.
§  6.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w §§ 4 i 5 pogorszą w roku 1958 swój wynik w porównaniu do wyniku osiągniętego w 1957 r., a w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, w porównaniu do wyniku planowanego na rok 1957 - suma odpisu zasadniczego podlega zmniejszeniu o 4% za każdy procent pogorszenia wyników w granicach do 10% oraz o dalsze 6% za każdy procent pogorszenia wyników w granicach od 10 do 20%. Jeżeli pogorszenie wyników wyniesie więcej niż 20% przedsiębiorstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  7.
1.
Zarządy portów dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile osiągną wynik planowany na rok 1958.
2.
Jeżeli zarządy portów osiągną w roku 1958 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Ponadto na fundusz zakładowy przeznacza się w zarządach portów 50%:
1)
nadwyżek wpływów dispatch’u nad demurrage'm,
2)
wpływów z tytułu overtime,
3)
wpływów z tytułu rat opcyjnych.
4.
Dla ustalenia odpisu na fundusz zakładowy wpływy, o których mowa w ust. 3, ewidencjonowane w złotych dewizowych, powiększa się o narzut w wysokości 500%.
5.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić zarządom portów na dokonywanie doraźnych wypłat z wpływów, o których mowa w ust. 3 i 4.
6.
Dla ustalenia porównywalności wyniku planowanego i uzyskanego w roku 1958 eliminuje się:
1)
nadwyżkę dispatch'u nad demurrage'm,
2)
wpływy z tytułu rat opcyjnych i overtime,
3)
straty z tytułu byłych adiacentów,
4)
różnice między rzeczywistymi wydatkami na utrzymanie akwenów portowych a wydatkami planowanymi na ten cel w 1958 r.

III.

Środki dodatkowe na fundusz zakładowy oraz zmniejszenie wysokości odpisów.

§  8.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwom przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwa z produkcji nietypowych artykułów i usług, nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami).
§  9.
Jeżeli wartość produkcji nietypowych artykułów i usług, o których mowa w § 8, przekracza 50% ogólnej wartości produkcji i usług, przedsiębiorstwa nie tworzą funduszu zakładowego.

IV.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  10.
1.
Przedsiębiorstwom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić po upływie I półrocza i 3 kwartałów na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub w trzech pierwszych kwartałach 1958 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1958 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwom "Polfracht", "Morskie Agencje" oraz rejonom dróg wodnych Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników - do wysokości 2% planowanego na 1958 r. osobowego funduszu płac, nie przekraczającego jednak kwoty osiągniętego zysku lub kwoty, o którą obniżono stratę. Wydatki te zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
2.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić dodatkowe źródła na powiększenie funduszu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu przedsiębiorstwa i sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne.

V.

Przepisy końcowe.

§  12.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy.
§  13.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024