Zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 sierpnia 1957 r.
o zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyraz "budynek" używany w tym rozporządzeniu oznacza budynek stanowiący odrębną nieruchomość w rozumieniu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132).
§  2.
Do zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla budynków stosuje się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 maja 1947 r. o postępowania przy zakładaniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 45, poz. 235) i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 66, poz. 366) z zachowaniem przepisów poniższych.
§  3.
1.
Księgi wieczyste dla budynków wzniesionych na gruntach mających urządzone księgi wieczyste zakłada się z urzędu przy pierwszym wniosku o wpis dotyczącym budynku.
2.
Jeżeli grunt pod budynkiem nie ma urządzonej księgi wieczystej, założenie księgi wieczystej dla budynku następuje na wniosek właściciela budynku lub zbywcy gruntu pod budynkiem na własność czasową. W tym przypadku, jeżeli postępowanie o założenie księgi wieczystej dla gruntu pod budynkiem nie zostało jeszcze wszczęte, jednocześnie z wszczęciem postępowania o założenie księgi wieczystej dla budynku wszczyna się z urzędu także postępowanie o założenie księgi wieczystej dla tego gruntu.
§  4.
Do założenia księgi dla budynku niezbędne jest uprzednie stwierdzenie władzy budowlanej (prezydium powiatowej, miejskiej, dzielnicowej rady narodowej), że budynek stanowi - w myśl art. 6 ust. 3 powołanej w § 1 ustawy - odrębną nieruchomość.
§  5.
1.
Jeżeli zbycie budynku nastąpiło z jednoczesnym ustanowieniem czasowej własności gruntu pod budynkiem mającego urządzoną księgę wieczystą, przy wniosku o wpis dotyczący gruntu lub budynku powinno nastąpić z urzędu wydzielenie budynku do oddzielnej księgi wieczystej.
2.
W razie wzniesienia budynku po ustanowieniu własności czasowej gruntu pod budynkiem wydzielenie budynku do odrębnej księgi może nastąpić dopiero po zakończeniu jego budowy.
§  6.
W księdze wieczystej dla budynku:
1)
w dziale pierwszym - Oznaczenie nieruchomości wpisuje się w łamie 5: "Budynek stanowiący odrębną nieruchomość przeznaczony na cele ...... (mieszkalne, przemysłowe, handlowe)", w łamie 6 wpisuje się wymiary budynku, a w łamie 8 wpisuje się przy pierwszym wpisie wzmiankę: "Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych oraz opisu i planu budynku nr ...... wpisano (na wniosek z dnia ...... z urzędu) przy założeniu księgi wieczystej dn. ...... r."; dane w łamach 3-6 wpisuje się na podstawie opisu i planu budynku sporządzonego przez władzę budowlaną;
2)
w dziale pierwszym - Spis praw związanych z własnością w łamie 3 wpisuje się: "Prawo własności czasowej do gruntu pod budynkiem wpisanego w księdze wieczystej nr ...... t. ...... o obszarze ...... m2, z zastrzeżeniem powrotu na rzecz zbywcy po upływie ...... lat od dnia ...... r. Na podstawie umowy z dn. ...... r. nr ...... (na wniosek z dn. ...... z urzędu) wpisano dn. ...... r."
§  7.
W księdze wieczystej dla budynku na pierwszej jej stronicy pod wyrazami "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......" wpisuje się wyrazy "Budynek na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr ...... t. ......".
§  8.
W księdze wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem z chwilą założenia księgi wieczystej dla budynku lub wydzielenia go do oddzielnej księgi wpisuje się na pierwszej stronicy księgi dla tej nieruchomości pod wyrazami: "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......." wyrazy "Budynek na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... t. ......", a ponadto w dziale pierwszym księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem w razie wydzielenia z tej księgi budynku wpisuje się w łamie 10 wzmiankę: "Z nr ...... przeniesiono (na wniosek z dnia ...... z urzędu) do księgi wieczystej KW nr ...... budynek w księdze tej opisany. Wpisano dn. ...... r.", w razie zaś równoczesnego założenia księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem i dla budynku wpisuje się w tym łamie wzmiankę: "Budynek stojący na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... Wpisano dn. ...... r."
§  9.
1.
Jeżeli lokale w budynku stanowią odrębną własność kilku poszczególnych osób, dla każdego lokalu oprócz księgi dla budynku zakłada się i prowadzi oddzielną księgę.
2.
Do zakładania i prowadzenia tych ksiąg stosuje się oprócz przepisów wymienionych w § 2 przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 1948 r. o sposobie ujawniania w księdze wieczystej prawa odrębnej własności lokali i innych praw rzeczowych na tych lokalach (Dz. U. Nr 3, poz. 22) z tą zmianą, iż wyraz "nieruchomość" używany w tym rozporządzeniu w zastosowaniu do lokali w budynkach stanowiących odrębną nieruchomość oznacza tylko budynek.
§  10.
Przepisy § 29 i 50 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych w zakresie odłączanej części nieruchomości stosuje się odpowiednio do budynku, w zakresie zaś nieruchomości, od której część podlega odłączeniu, stosuje się odpowiednio do nieruchomości pod budynkiem.
§  101. 1
1.
Przy zakładaniu ksiąg wieczystych dla domów mieszkalnych sprzedawanych przez Państwo na mocy ustawy powołanej w § 1 zamiast opisu i planu nieruchomości sporządzonych przez władzę budowlaną, potrzebnych dla oznaczenia budynku jako odrębnej nieruchomości, wystarczy w razie braku takich dokumentów złożenie sporządzonego przez biegłego przy oszacowaniu nieruchomości dla określenia jej ceny sprzedażnej opisu technicznego budynku i jego szkicu (planiku) sytuacyjnego, zatwierdzonych przez prezydium rady narodowej uprawnionej do sprzedaży nieruchomości.
2.
Do założenia księgi wieczystej dla takiego domu nie jest niezbędne stwierdzenie władzy budowlanej przewidziane w § 4.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 101 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1959 r. (Dz.U.59.13.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024