ZSRR-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1956.06.30.

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
podpisana w Warszawie dnia 30 czerwca 1956 r.

W IMIENIU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 czerwca 1956 roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

dążąc - w myśl polsko-radzieckiego Układu o przyjaźni, wzajemnej pomocy i powojennej współpracy z 21 kwietnia 1945 roku - do dalszego zacieśnienia więzów dobrosąsiedzkich stosunków i serdecznej przyjaźni, łączącej narody obydwu krajów;

przeświadczone, że jedną z najskuteczniejszych dróg do tego celu prowadzących jest wszechstronna współpraca kulturalna;

przekonane o możliwości i celowości dalszego rozwinięcia wymiany dóbr kulturalnych, celem obustronnego zaznajomienia narodów Polski i Związku Radzieckiego ze swymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i kultury,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę o współpracy kulturalnej i w tym celu mianowały swoich Pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

ŻÓŁKIEWSKIEGO STEFANA,

Ministra Szkolnictwa Wyższego PRL,

Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

MICHAJŁOWA NIKOŁAJA ALEKSANDROWICZA,

Ministra Kultury ZSRR,

którzy po wymianie swoich pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące:

Artykuł  1.

Obie Umawiające się Strony będą rozwijać i pogłębiać wszechstronną współpracę kulturalną, opartą na zasadzie dobrosąsiedzkich stosunków i serdecznej przyjaźni.

Artykuł  2.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wszelkie formy współpracy i wzajemnej wymiany w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, literatury, plastyki, muzyki, teatru, filmu, prasy, radia, telewizji, sportu, turystyki oraz wymianę doświadczeń w dziedzinie upowszechniania kultury.

Artykuł  3.

W celu jak najszerszego wzajemnego zaznajomienia się z osiągnięciami i doświadczeniami w dziedzinie nauki i kultury obie Umawiające się Strony postanawiają w szczególności popierać:

a)
współpracę między Akademiami Nauk, instytucjami naukowo-badawczymi, a także związkami twórców i organizacjami kulturalno-oświatowymi obu Krajów;
b)
wzajemne dostarczanie informacji i odpowiednich materiałów dotyczących rozwoju różnych dziedzin kultury;
c)
wymianę delegacji przedstawicieli organizacji i instytucji naukowych, kulturalnych i społecznych;
d)
wymianę naukowców, wykładowców, lektorów i studentów oraz ustanawianie stypendiów dla pracowników naukowych, twórców i studentów;
e)
działalność i rozwój katedr literatury i historii drugiej Strony w swoich wyższych uczelniach oraz lektoratów języka drugiego Kraju;
f)
tłumaczenie i wydawanie w swym Kraju dzieł z zakresu literatury pięknej, a także wydawnictw politycznych, naukowych i artystycznych, wystawianie sztuk teatralnych, wykonywanie utworów muzycznych oraz organizację wszelkich wystaw drugiego Kraju;
g)
wymianę artystów oraz zespołów artystycznych;
h)
organizowanie w swym Kraju publicznych odczytów i wykładów na temat życia kulturalnego drugiego kraju.
Artykuł  4.

Każda z Umawiających się Stron ułatwi naukowcom drugiej Strony dokonywanie badań i studiów w laboratoriach, instytutach, archiwach, bibliotekach i muzeach swego Kraju, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kraju przyjmującego.

Artykuł  5.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wymianę dziennikarzy, a także stałą współpracę agencji prasowych oraz wzajemne rozpowszechnianie pism codziennych, periodyków i innych publikacji wydawniczych w drugim Kraju.

Artykuł  6.

Obie Umawiające się Strony popierać będą współpracę instytucji radia, telewizji i kinematografii na podstawie bezpośredniego porozumienia właściwych instytucji obu Krajów.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wzajemne organizowanie pokazów filmowych fabularnych, dokumentalnych, naukowych i innych.

Artykuł  7.

Obie Umawiające się Strony popierać będą wzajemną współpracę instytucji i organizacji sportowych i turystycznych na podstawie zawartych między nimi bezpośrednich porozumień.

Artykuł  8.

Do realizacji zadań wynikających z niniejszej Umowy powoływana będzie corocznie Polsko-Radziecka Komisja Mieszana, w skład której wejdzie z każdej Strony po trzech członków, mianowanych przez Rządy Umawiających się Stron. W obradach Komisji mogą brać udział eksperci obu Stron.

Zadaniem Komisji Mieszanej będzie opracowywanie rocznych planów współpracy kulturalnej, podlegających zatwierdzeniu przez Rządy Umawiających się Stron.

Komisja Mieszana zbiera się co roku na przemian w Warszawie i Moskwie. Obradom Komisji przewodniczy przedstawiciel Kraju, w którym odbywa się posiedzenie. Koszty związane z pracą Komisji Mieszanej ponosi Strona, w której Kraju toczą się obrady.

Artykuł  9.

Na podstawie opracowanych przez Komisję Mieszaną rocznych planów współpracy kulturalnej - zainteresowane urzędy, instytucje i organizacje obu Krajów porozumiewają się między sobą bezpośrednio w sprawie realizacji poszczególnych pozycji planu.

Artykuł  10.

Zagadnienia finansowe związane z wykonaniem postanowień, wynikających z realizacji niniejszej Umowy, zostaną uzgodnione przez Umawiające się Strony przy opracowaniu rocznych planów współpracy kulturalnej.

Artykuł  11.

Niniejsza Umowa wymaga ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  12.

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznie przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie zechce wypowiedzieć jej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Niniejszą umowę sporządzono w Warszawie dnia 30 czerwca 1956 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy Obu Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 18 października 1956 roku.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024