Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w państwowych przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w państwowych przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) zarządza się w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Handlu, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych.
§  3.
Na fundusz zakładowy przeznacza się:
1)
w przedsiębiorstwach, które w roku ubiegłym osiągnęły zysk - część zysku roku bieżącego odpowiadającego stosunkowi kwoty równej 3% wykonanego w roku ubiegłym funduszu płac do osiągniętego w roku ubiegłym zysku - nie więcej jednak niż 20% zysku roku bieżącego,
2)
w przedsiębiorstwach, które w roku ubiegłym wykazały stratę 20% kwoty, o którą poprawiono wynik w stosunku do roku ubiegłego,
3) 1
w przedsiębiorstwach nowozorganizowanych lub powstałych w wyniku reorganizacji po dniu 1 lipca 1956 r., bądź w których po tym terminie nastąpiła zmiana w szczeblowym systemie obrotu towarowego:
a)
jeżeli przedsiębiorstwo jest planowo-rentowne - część zysku roku 1957 odpowiadającą stosunkowi procentowemu kwoty równej 3% planowanego funduszu płac do planowanego zysku - nie więcej jednak niż 20% zysku roku 1957,
b)
jeżeli przedsiębiorstwo jest planowo-deficytowe - 20% kwoty, o którą została zmniejszona planowana strata.
§  4.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwach, które:
1)
osiągną poprawę wskaźnika rentowności w stosunku do roku ubiegłego,
2) 2
zostały nowozorganizowane lub powstały w wyniku reorganizacji po dniu 1 lipca 1956 r., bądź w których po tym terminie nastąpiła zmiana w szczeblowym systemie obrotu towarowego - jeśli przedsiębiorstwo planowo-rentowne poprawi planowany wskaźnik rentowności, a przedsiębiorstwo planowo-deficytowe zmniejszy planowaną stratę,
3) 3
wypełnią inne warunki, które określi właściwy minister w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
2.
Dla ustalenia, czy spełniony został warunek określony w ust. 1 pkt 1, wyniki roku ubiegłego koryguje się o sumy z tytułu:
1)
wzrostu zatrudnienia i płac,
2)
przesunięcia kosztów transportu,
3)
rezerwy na należności z tytułu niedoborów powstałych do dnia 31 grudnia 1955 r.,
4) 4
z innych tytułów uznanych za uzasadnione przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów na wniosek prezydium właściwej rady narodowej bądź dyrektora centralnego zarządu.
3. 5
Dla ustalenia poprawy wskaźnika rentowności roku 1957 w stosunku do roku 1956, a w przedsiębiorstwach określonych w § 3 pkt 3 dla stwierdzenia, czy poprawiony został planowany wskaźnik rentowności bądź czy zmniejszona została planowana strata - zysk lub strata 1957 r. podlega korekcie o wpływy zaistniałe w stosunku do roku 1956 bądź też w stosunku do planu zmian struktury obrotów na zrealizowaną marżę.
§  5. 6
Dla ustalenia wysokości odpisów, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2, zysk bądź stratę oraz fundusz płac należy skorygować zgodnie z zasadami określonymi w § 4 ust. 2.
§  6.
W przypadku niewykonania warunków, o których mowa w § 4, fundusz zakładowy tworzy się w wysokości 0,2% planowanego w roku bieżącym funduszu płac.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje w ciągu roku zaliczkowych, kwartalnych odpisów na fundusz zakładowy na podstawie przyjętych kwartalnych sprawozdań finansowych, skorygowanych zgodnie z zasadami ustalonymi w § 8.
2.
Wysokość kwartalnych odpisów zaliczkowych nie może przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego, przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
3.
Sumę funduszu zakładowego, przypadającego za dany rok sprawozdawczy, ustala się na podstawie danych, wynikających z zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego po uwzględnieniu korekt wprowadzonych stosownie do § 8.
4.
Dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu zakładowego, ustalonej za dany rok, sumę odpisów zaliczkowych.
5.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy - wówczas różnicę między kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy (fundusz udziału w zyskach) utworzony w roku następnym.
6.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 5, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego (funduszu udziału w zyskach) w roku następnym.
§  8. 7
1.
W celu ustalenia porównywalnych z rokiem 1956 wyników finansowych oraz prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, faktycznie osiągnięty zysk lub stratę roku 1957 koryguje się o sumy wynikające z urzędowych zmian w stosunku do roku 1956 w zakresie cen, marż, taryf, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne i rzeczowe, podatków, oprocentowania kredytów bankowych oraz norm amortyzacji.
2.
Zysk lub stratę, o których mowa w ust. 1, koryguje się ponadto o dokonane w porównaniu z planem oszczędności na funduszu płac pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy obsłudze konsumentów oraz o oszczędności na remontach obciążających koszty (zmniejszając z tego tytułu zysk lub zwiększając stratę).
3.
W przedsiębiorstwach nowozorganizowanych lub powstałych w wyniku reorganizacji po dniu 1 lipca 1956 r., bądź w których po tym terminie nastąpiła zmiana w szczeblowym systemie obrotu towarowego - celem ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, faktycznie osiągnięty zysk lub stratę roku 1957 koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, marż, taryf, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne i rzeczowe, podarków, oprocentowania kredytów bankowych, norm amortyzacji, a ponadto o oszczędności na funduszu płac pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy obsłudze konsumentów oraz o oszczędności na remontach obciążających koszty.
§  9.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze sprawozdanie.
4. 8
Górną granicę nagród dla dyrektorów przedsiębiorstw określi właściwy minister w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  10.
1.
Środki funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
a)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele związane z ich potrzebami - w wysokości do 8,5% planowanego funduszu płac roku bieżącego,
b)
w pozostałej części - na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz na remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2. 9
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną..
§  11.
Wykorzystanie środków funduszu na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  13. 10
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczą również państwowych przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.
2.
Przepisy niniejszego rozporządzenia obowiązują również w przedsiębiorstwach podległych Centralnemu Zarządowi Przedsiębiorstw Usługowych "Orbis", z tym że Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz po zasięgnięciu opinii Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych dostosuje te przepisy do charakteru działalności wymienionych przedsiębiorstw z zachowaniem zasad niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Do przedsiębiorstw objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego, dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.
1 § 3 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
5 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
8 § 9 ust. 4 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.57.15.82).
9 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
10 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1957 r. (Dz.U.57.56.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.57

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w państwowych przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957