Organizacja spraw kultury fizycznej.

DEKRET
z dnia 18 stycznia 1956 r.
o organizacji spraw kultury fizycznej.

W celu stworzenia najbardziej korzystnych warunków dla rozwoju i upowszechnienia kultury fizycznej i sportu stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Główny Komitet Kultury Fizycznej działa przy Radzie Ministrów i jest organem Rządu w zakresie kierowania sprawami kultury fizycznej i sportu.

Art.  2.
1.
Do zadań Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunku oraz sporządzanie planów rozwoju kultury fizycznej;
2)
koordynowanie i kontrola wykonywania prac objętych planami (pkt 1);
3)
ustalanie wytycznych do programów obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszystkich typów oraz sprawowanie kontroli w tym zakresie;
4)
ustalanie kierunku i opracowywanie planów szkolenia fachowych kadr dla potrzeb kultury fizycznej, kontrola wykonania planów oraz zarządzanie podległymi szkołami wychowania fizycznego i instytutami naukowymi kultury fizycznej;
5)
wytyczanie kierunku działalności wszystkich organizacji sportowych, jej kontrola i nadzór nad działalnością finansową i gospodarczą organizacji sportowych;
6)
budownictwo i konserwacja urządzeń sportowych oraz sprawy ich wykorzystania;
7)
ustalanie potrzeb w zakresie produkcji i dystrybucji sprzętu sportowego oraz opracowywanie norm technicznych sprzętu sportowego;
8)
koordynowanie działalności naukowo-badawczej w dziedzinie kultury fizycznej;
9)
współdziałanie z instytucjami naukowymi, gospodarczymi i społecznymi w sprawach kultury fizycznej;
10)
współpraca międzynarodowa w dziedzinie kultury fizycznej;
11)
rozwijanie działalności propagandowej i wydawniczej w zakresie kultury fizycznej.
2.
W sprawach wymienionych w ust. 1 Główny Komitet Kultury Fizycznej działa w porozumieniu z innymi organami administracji państwowej i instytucjami w granicach ich właściwości.
Art.  3.
1.
Plany zajęć przedszkoli oraz obowiązkowe programy nauczania w ogólnokształcących szkołach podstawowych, licealnych, zawodowych i wyższych powinny obejmować wychowanie fizyczne.
2.
Zakres i sposób nadzorowania wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszystkich typów określi Główny Komitet Kultury Fizycznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i centralnymi urzędami.
Art.  4.

Przy związkach zawodowych, wśród ludności wiejskiej, w szkołach, w spółdzielczości pracy, w siłach zbrojnych i przy organach bezpieczeństwa publicznego działają zrzeszenia sportowe, zmierzające do realizacji zadań wychowania fizycznego na zasadach dobrowolności.

Art.  5.
1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej składa się z Przewodniczącego, zastępców Przewodniczącego i członków.
2.
Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej oraz członków Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego.
4.
Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego oraz wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów członkowie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą Prezydium Komitetu.
Art.  6.
1.
Organem doradczym i opiniodawczym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej jest Rada Naukowo-Metodyczna Kultury Fizycznej.
2.
Zakres działania, organizację i tryb funkcjonowania Rady określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów.
Art.  7.
1.
Zadania w dziedzinie kultury fizycznej i ruchu sportowego w zakresie terenowym wykonują komitety kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych: wojewódzkich (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi), powiatowych, miejskich w miastach stanowiących powiaty oraz dzielnicowych.
2.
Zakres działania oraz skład i tryb powoływania komitetów kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych określi Prezes Rady Ministrów.
Art.  8.
1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej i komitety kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych wykonują swoje zadania przy społecznej współpracy działaczy w dziedzinie kultury fizycznej.
2.
Przy Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i komitetach kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych działać będą społeczne sekcje dla poszczególnych dziedzin sportu, utworzone spośród działaczy w dziedzinie kultury fizycznej. Skład, organizację i zakres działania społecznych sekcji określą regulaminy nadane przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
Art.  9.
1.
W sprawach objętych właściwością Głównego Komitetu Kultury Fizycznej Przewodniczący Komitetu wydaje zarządzenia i instrukcje na podstawie obowiązujących przepisów.
2.
Prezes Rady Ministrów może, o ile przepisy obowiązujące w dniu wejścia w życie dekretu przewidują wydawanie zarządzeń i instrukcji w tych sprawach przez Prezesa Rady Ministrów, upoważnić do ich wydawania Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
Art.  10.
1.
Przewidziane w dekrecie kompetencje Głównego Komitetu Kultury nie obejmują spraw wychowania fizycznego żołnierzy w jednostkach wojskowych.
2.
Zakres i sposób wykonywania zadań Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w stosunku do wojskowych klubów sportowych określi zarządzenie wydane przez Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Głównego Komitetu.
Art.  11.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 30 grudnia 1949 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. Nr 65, poz. 526);
2)
art. 3 ust. 1 oraz dział II ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. o powszechnym obowiązku przysposobienia zawodowego, wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego młodzieży oraz o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. Nr 12, poz. 90).
Art.  12.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024