Zm.: Prawo o notariacie.

DEKRET
z dnia 16 maja 1956 r.
o zmianie prawa o notariacie.

Art.  1.

W ustawie z dnia 25 maja 1951 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 36, poz. 276) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5 § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. W razie niemożności pełnienia czynności przez notariusza prezes sądu wojewódzkiego powierza na ten okres czasu pełnienie czynności notarialnych egzaminowanemu aplikantowi notarialnemu.";

2)
w art. 5 dodaje się § 3 w brzmieniu:

"§ 3. W przypadkach nagłych kierownik państwowego biura notarialnego może powierzyć na okres najwyżej pięciu dni pełnienie czynności notarialnych egzaminowanemu aplikantowi notarialnemu, o czym bezzwłocznie zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.";

3)
w art. 11 § 1 w pkt 4 skreśla się wyrazy "z przepisanymi egzaminami", a po pkt 4 dodaje się nowy pkt 5 w brzmieniu:

"5) odbył aplikację notarialną,";

4)
dotychczasowy pkt 5 staje się pkt 6;
5)
w art. 11 skreśla się § 2;
6)
art. 12 uchyla się;
7)
art. 13 otrzymuje brzmienie:

"Art. 13. § 1. Od wymagań odbycia aplikacji i złożenia egzaminu notarialnego zwolnieni są:

1) profesorowie i docenci prawa cywilnego i postępowania cywilnego polskich szkół wyższych,

2) osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze i na stanowiskach sędziowskich co najmniej trzy lata orzekały w sprawach cywilnych,

3) osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze oraz pozostawały w ciągu co najmniej trzech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowiskach związanych z pracą nadzorczą nad państwowymi biurami notarialnymi.

§ 2. Przepisy pkt 2 i 3 § 1 mają zastosowanie, jeżeli od wykonywania wymienionych w nich czynności nie upłynęło więcej niż trzy lata.";

8)
po art. 19 dodaje się nowy rozdział w brzmieniu:

"Rozdział 3a.

Aplikanci notarialni.

Art. 191. Aplikantem notarialnym może być mianowany ten, kto odpowiada warunkom określonym w art. 11 pkt 1-4.

Art. 192. Aplikantów mianuje, przenosi na inne miejsce służbowe i zwalnia Minister Sprawiedliwości.

Art. 193. § 1. Aplikacja notarialna trwa dwa lata i powinna być zakończona egzaminem notarialnym.

§ 2. Minister Sprawiedliwości może w poszczególnych przypadkach skrócić aplikację do jednego roku.

§ 3. Egzaminowani aplikanci będą mianowani notariuszami w miarę wolnych stanowisk.

Art. 194. Minister Sprawiedliwości może zaliczyć na poczet aplikacji notarialnej okres pracy na stanowisku aplikanta sądowego, jednak nie dłuższy niż sześć miesięcy, pracownikowi zaś notarialnemu, który ukończył wyższe studia prawnicze, może zaliczyć takiż okres pracy w biurze notarialnym.

Art. 195. Liczbę aplikantów notarialnych oznacza Minister Sprawiedliwości.

Art. 196. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia organizację aplikacji notarialnej oraz zakres egzaminu notarialnego, tryb jego przeprowadzania i skład komisji egzaminacyjnej.

Art. 197. Przepisy art. 18 i 19 stosuje się odpowiednio do aplikantów notarialnych.";

9)
art. 41 otrzymuje brzmienie:

"Art. 41. § 1. Prezydia gromadzkich rad narodowych i rad narodowych osiedli oraz prezydia miejskich rad narodowych miast, w których nie ma państwowych biur notarialnych, są upoważnione do dokonywania dla mieszkańców tych gromad, osiedli i miast następujących czynności:

1) poświadczania własnoręczności podpisu:

a) na podaniach do urzędów i instytucji,

b) na pismach upoważniających do odbioru z poczty korespondencji, przesyłek i pieniędzy oraz odbioru dokumentów z urzędów i instytucji,

c) na oświadczeniach stwierdzających stan rodzinny i majątkowy składającego oświadczenie,

d) na dokumentach w sprawach pomocy kredytowej udzielanej rolnikom przez instytucje kredytowe.

2) poświadczania zgodności odpisów z dokumentami stwierdzającymi wykonanie obowiązków podatkowych, dostaw obowiązkowych i świadczeń.

§ 2. Minister Sprawiedliwości może w drodze rozporządzenia rozszerzyć zakres czynności notarialnych dokonywanych przez prezydia rad narodowych, o których mowa w § 1.

§ 3. Przepisy dotyczące czynności notarialnych stosuje się odpowiednio do poświadczeń wymienionych w § 1.";

10) art. 59 otrzymuje brzmienie:

"Art. 59. § 1. W okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. prezes sądu wojewódzkiego może w przypadkach niemożności pełnienia czynności przez notariusza powierzyć pełnienie obowiązków notariusza:

a) aplikantom notarialnym,

b) osobom mającym kwalifikacje na stanowisko notariusza oraz

c) osobom, które co najmniej od lat pięciu pracowały w zawodzie notarialnym, a ostatnio zatrudnione były w państwowym biurze notarialnym w charakterze radcy, referendarza lub podreferendarza.

§ 2. W tym samym okresie czasu kierownik państwowego biura notarialnego w przypadkach nagłych może powierzyć osobom wymienionym w § 1 pełnienie obowiązków notariusza, nie dłużej jednak niż na pięć dni. Kierownik biura bezzwłocznie zawiadamia o tym prezesa sądu wojewódzkiego."

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 25 maja 1951 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 36, poz. 276) z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego dekretu, z zastosowaniem ciągłej numeracji rozdziałów, artykułów i paragrafów.

Art.  3.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024