Zasady, warunki i tryb odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad, warunków i trybu odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326).
§  2.
1.
Odstąpienie jednorodzinnego domu mieszkalnego z zabudowaniami i terenami wymienionymi w art. 2 ust. 1 pkt 1 następuje w zasadzie w drodze dzierżawy na okres nie krótszy od dwudziestu pięciu lat.
2.
W wyjątkowych przypadkach odstąpienie może nastąpić w drodze sprzedaży budynków z jednoczesnym odpłatnym ustanowieniem użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie, na którym budynki się znajdują.
§  3.
Odstąpienie działki ziemi wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 2 następuje w drodze ustanowienia odpłatnego użytkowania jako prawa wieczystego z zastrzeżeniem w umowie przeznaczenia działki pod budowę domu jednorodzinnego na warunkach ustalonych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.
§  4.
Prawo ubiegania się o odstąpienie mienia w drodze sprzedaży (§ 2 ust. 2) przysługuje przede wszystkim osobom wymienionym w art. 5.
§  5.
Przy ustanowieniu użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie budynki wybudowane na tym gruncie są własnością budującego. Prawo do użytkowania działki ziemi jest nierozdzielnie związane z własnością budynku.
§  6.
1.
Dzierżawca domu jednorodzinnego obowiązany jest do utrzymywania go w stanie zdatnym do użytku przez dokonywanie wszelkich koniecznych remontów i napraw, nie wyłączając remontów kapitalnych.
2.
Dzierżawcy domu jednorodzinnego, a po jego śmierci członkom jego rodziny, zamieszkałym z nim, przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu dalszej dzierżawy, o ile dzierżawione budynki utrzymywane są w stanie zdatnym do użytku, a działka gruntu przydomowa - w stanie kultury.
§  7.
Zgłaszanie wniosków o odstąpienie mienia nierolniczego odbywa się na podstawie ogłoszonych przez prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi), na terenie których znajduje się odstępowane mienie, wykazów domów jednorodzinnych oraz działek przeznaczonych do odstąpienia.
§  8.
1.
Sporządzanie wykazów, wymienionych w § 7, odbywa się w ramach planów półrocznych w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego lub w oparciu o założenia projektowe do tych planów.
2.
W przypadku braku odpowiednich terenów zainteresowane prezydia rad narodowych mogą wystąpić w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) o przekazanie im nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi i innych nieruchomości państwowych.
§  9.
Obwieszczenia zawierające wykazy mienia nierolniczego przeznaczonego do odstąpienia powinny zawierać:
1)
miejsce położenia i krótki opis budynków oraz działki gruntu;
2)
dane, czy dom jest wolny, czy też zamieszkały;
3)
warunki odstąpienia (sprzedaży lub dzierżawy);
4)
informacje o uprawnieniach właścicieli działek nie zabudowanych lub zabudowanych bez zezwolenia władz - do ubiegania się o odstąpienie im mienia wymienionego w wykazie w zamian za odstąpienie na rzecz Państwa tych działek;
5)
informacje o pierwszeństwie osób mogących ubiegać się o odstąpienie oraz wymienienie kategorii osób, którym wydzierżawienie lub sprzedaż jest niedozwolona;
6)
termin składania wniosków.
§  10.
Termin do składania wniosków (§ 7) nie może być krótszy od sześciu tygodni, licząc od daty obwieszczenia.
§  11.
Wnioski o sprzedaż lub dzierżawę złożone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, dotychczas nie załatwione, należy uważać za wnioski o dzierżawę, chyba że wnioskodawca ponowi swój wniosek o sprzedaż.
§  12.
1.
Przed wydaniem orzeczenia przewidzianego w art. 9 ust. 1 prezydium zasięgnie co do osoby ubiegającej się o odstąpienie mienia nierolniczego opinii komisji kwalifikacyjnej.
2.
W skład komisji wymienionej w ust. 1 wchodzą: trzej członkowie powołani przez prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz dwaj członkowie delegowani przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  13.
Orzeczenie o odstąpieniu mienia nierolniczego powinno zawierać:
1)
określenie nieruchomości, wskazanie osoby nabywcy lub dzierżawcy oraz termin zawarcia umowy;
2)
formę odstąpienia mienia nierolniczego;
3)
wysokość ceny sprzedażnej, czynszu dzierżawnego lub czynszu za użytkowanie działki;
4)
wysokość zaliczeń z tytułu pozostawionego poza granicami Państwa mienia lub mienia odstąpionego w drodze zamiany oraz nakładów poczynionych przez wnioskodawcę;
5)
sposób zapłaty należności;
6)
termin zabudowy działki gruntu;
7)
uzasadnienie.
§  14.
Orzeczenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) przewidziane w art. 9 ust. 2 wydane zostanie po wysłuchaniu opinii odwoławczej komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą: trzej członkowie wyznaczeni przez prezydium oraz dwaj członkowie wyznaczeni przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  15.
Umowy o odstąpienie nieruchomego mienia nierolniczego stanowią podstawę wpisów w księgach wieczystych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024