Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 grudnia 1953 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 10 i 16-18 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 244) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

§  1.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez poszczególne gospodarstwa rolne ustala się mnożąc ilość hektarów użytków rolnych w danym gospodarstwie przez normę, obowiązującą w danym powiecie.
§  2.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych, przypadająca z jednego hektara użytków rolnych w poszczególnych powiatach (normy), określa tabela, stanowiąca załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Przy obliczaniu wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych stosuje się zaokrąglenie do 1 kilograma. Niepełne kilogramy, przekraczające 0,49 kg, zaokrągla się do 1 kg w górę, a wynoszące 0,49 kg lub mniej - do 1 kg w dół.
§  4.
1.
Terminy obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych określa się na poszczególne miesiące.
2.
Minister Skupu określi szczegółowy tryb ustalania terminów obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  5.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez poszczególne gospodarstwa rolne oraz terminy tych dostaw ustalają prezydia gminnych rad narodowych w porozumieniu z gminnymi delegatami Ministerstwa Skupu.

Rozdział  2.

Obniżenia i zwolnienia od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych.

§  6.
Gospodarstwom, których grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią co najmniej 30% ogólnego obszaru użytków rolnych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych, przypadających z gruntów V i VI klasy:
1)
o 20% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią od 30 do 40% ogólnego obszaru użytków rolnych,
2)
o 30% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią powyżej 40 do 50% ogólnego obszaru użytków rolnych,
3)
o 40% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią powyżej 50% ogólnego obszaru użytków rolnych.
§  7. 1
1.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów Ziem Zachodnich i południowej części województwa rzeszowskiego wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia - nadane indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku ich objęcia oraz w ciągu dwóch lat następnych, w czwartym zaś i dalszych latach od chwili objęcia obciąża się tymi dostawami według powiatowych norm dostaw, obowiązujących w danej wsi.
2.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach, o których mowa w ust. 1, wydzielone indywidualnym gospodarstwom rolnym oraz zespołom uprawowym na podstawie umów dzierżawnych lub o zagospodarowanie, zawartych z prezydiami rad narodowych, zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych na okres trwania umowy.
3.
Do określonych w ust. 1 użytków rolnych, których objęcie nastąpiło przed dniem 1 stycznia 1960 r., będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 roku przepisy obowiązujące przed tym dniem.
§  8. 2
1.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów nie wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, nadane indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) oraz przydzielone do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku objęcia oraz w roku następnym, w trzecim zaś i dalszych latach od chwili objęcia - obciąża się tymi dostawami według powiatowych norm dostaw obowiązujących w danej wsi. Użytki rolne państwowego Funduszu Ziemi lub inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi przydzielone zespołom uprawowym prowadzonym przez kółka rolnicze do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - po upływie okresu zwolnienia - obciąża się według powiatowych norm dostaw obowiązujących w danej wsi - obniżonych o 50%.
2.
Do określonych w ust. 1 użytków rolnych, których objęcie nastąpiło przed dniem 1 stycznia 1960 r. będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 roku przepisy obowiązujące przed tym dniem.
§  8a. 3
W przypadku gdy objęcie użytków rolnych, o których mowa w § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, nastąpiło w czwartym kwartale - za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.
§  8b. 4
Indywidualnym gospodarstwom rolnym o obszarze do 2 ha użytków rolnych, które w terminie do dnia 31 grudnia 1960 r. wykonały obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych przypadające na rok 1960 i nie posiadają zaległości w tych dostawach z lat ubiegłych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przypadającą na rok 1961 - o 50%.
§  9.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że zobowiązany nie może wykonać w części lub w całości obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych, może on złożyć wniosek o częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Decyzje w sprawach, wymienionych w ust. 1, wydają prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z powiatowymi pełnomocnikami Ministerstwa Skupu.
3. 5
(skreślony).
§  10. 6
Minister Skupu może w przypadkach uzasadnionych zarządzić obniżenie w granicach do 50% dla niektórych grup gospodarstw rolnych wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych ustalonej zgodnie z § 1 rozporządzenia.

Rozdział  3.

Wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

§  11.
1. 7
Na poczet całej wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmowane są od wszystkich gospodarstw:
a)
zwierzęta rzeźne (trzoda chlewna, bydło, cielęta i owce),
b)
zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralny Zarząd Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi, których wykaz zatwierdza Prezydium Rządu.
2. 8
Na poczet 30% wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmowane są:
a)
wełna owcza od gospodarstw o obszarze użytków rolnych powyżej 2 ha,
b) 9
(skreślona).
3. 10
Gospodarstwo o obszarze użytków rolnych do 2 ha może wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w dowolnych rodzajach tych zwierząt lub wełnie owczej. Na poczet tych dostaw mogą być zaliczone - zgodnie z wykazem zatwierdzonym przez Prezydium Rządu - zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralę Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi.
§  12. 11
(skreślony).
§  13. 12
(skreślony).
§  14.
1.
Gospodarstwa specjalizujące się w hodowli owiec, mogą za zezwoleniem organu ustalającego wysokość zobowiązania (§ 5) wykonać obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
2.
Gospodarstwa, położone w rejonach hodowli owiec, mogą wykonać obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Skupu ustali rejony, o których mowa w ust. 2.
§  15. 13
(skreślony).
§  15a. 14
1.
Gospodarstwa mogą za zezwoleniem organu ustalającego wysokość zobowiązania (§ 5) wykonać obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych dostawą zbóż.
2.
Szczegółowe przepisy w sprawie przyjmowania zbóż na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych określi Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  16.
1.
Przy wykonywaniu obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przelicza się na trzodę chlewną poszczególne rodzaje i klasy tych zwierząt oraz artykuły rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej - w stosunku podanym w tabeli, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zwierzęta hodowlane (§ 11) przelicza się na trzodę chlewną według najwyższej klasy danego rodzaju zwierząt rzeźnych (załącznik nr 2).
3. 15
Minister Skupu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Przemysłu Lekkiego może zmienić normy zamiany artykułów rolnych przyjmowanych na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  17. 16
1.
Nie mogą być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych:
1)
zwierzęta rzeźne w stanie wycieńczonym (chudźce i braki) lub chore,
2)
zwierzęta rzeźne o wadze:

krowy poniżej 275 kg

młodzież (byczki, jałówki) poniżej 100 kg

cielęta poniżej 30 kg

owce poniżej 14 kg

świnie (tuczniki) mięsno-słoninowe i mięsne poniżej 86 kg

świnie (tuczniki) bekonowe poniżej 82 kg

2. 17
Minister Skupu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego może zmienić dolną granicę wagi zwierząt rzeźnych określoną w ust. 1.
§  18.
1. 18
Dozwolone jest łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez dwóch lub więcej zobowiązanych. Łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych nastąpić może tylko przez dostarczenie zwierząt rzeźnych.
2. 19
(skreślony).
§  19. 20
Gospodarstwa rolne, które nie wykonały w całości obowiązkowej dostawy zwierząt rzeźnych, a część nie wykonana nie przekracza 15 kg, mogą wykonać pozostałą część obowiązkowej dostawy przez dostawę dowolnego rodzaju zwierząt rzeźnych lub wełny owczej.

Rozdział  4.

Postępowanie odwoławcze.

§  20.
1.
Od decyzji, ustalającej wysokość obowiązkowej dostawy zwierząt rzeźnych, przysługuje zobowiązanemu prawo odwołania.
2.
Odwołanie wnosi się do prezydium powiatowej rady narodowej za pośrednictwem prezydium gminnej rady narodowej, które wydało zaskarżoną decyzję.
3.
Prezydium gminnej rady narodowej przekazuje odwołanie wraz z odpowiednimi wnioskami do decyzji prezydium powiatowej rady narodowej.
§  21.
Prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga odwołanie w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Ministerstwa Skupu. W razie różnicy zdań pomiędzy prezydium powiatowej rady narodowej a powiatowym pełnomocnikiem Ministerstwa Skupu decyzję ostateczną wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  22.
1.
Odwołanie powinno być wniesione w terminie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o wysokości obowiązkowej dostawy lub od dnia powstania nowych okoliczności, uniemożliwiających wykonanie obowiązku dostawy.
2.
Odwołanie może być wniesione ustnie lub na piśmie.
3.
Odwołanie jest wolne od wszelkich opłat.
4.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu miesiąca od daty wniesienia odwołania.
5.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostaw.
6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach prezydium gminnej rady narodowej może odroczyć wykonanie obowiązku dostaw w części lub w całości do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  23.
W przypadku gdy odwołanie zostało uwzględnione, a zobowiązanie wykonane, przysługuje zobowiązanemu:
1)
zaliczenie części dostawy, o jaką zmniejszono mu zobowiązanie, na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach lub na obowiązkowe dostawy w roku następnym,
2)
bądź zapłata za tę część dostawy (pkt 1) po cenach ustalonych dla ponadobowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  24.
1.
Tworzy się fundusz nagród na cele premiowania akcji obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Sposób i tryb przyznawania nagród ustala regulamin zatwierdzony przez Radę Ministrów.
3.
Ogólna suma przyznanych nagród nie może przekroczyć 0,15% wartości wykonanych obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  25.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Skupu i innym zainteresowanym ministrom.
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1954 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1. 21

TABELA NORM OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZWIERZĄT RZEŹNYCH W 1954 R.

Lp. Nazwa województwa, powiatu, miasta wydzielonego Norma na 1 ha użytków rolnych w kg
I. M. st. Warszawa 30
II. woj. warszawskie
Powiaty:
1. ciechanowski 36
2. garwoliński 42
3. gostyniński 42
4. grodziskomazowiecki 30
5. grójecki 39
6. makowski 30
7. miński 39
8. mławski 33
9. nowodworski 36
10. ostrołęcki 27
11. ostrowski 36
12. miejsko-uzdrowiskowy Otwock 27
13. piaseczyński 36
14. płocki 48
15. płoński 39
16. pruszkowski 30
17. przasnyski 27
18. pułtuski 33
19. siedlecki 36
20. sierpecki 39
21. sochaczewski 36
22. sokołowski 39
23. wołomiński 33
24. węgrowski 33
m. Płock 48
m. Pruszków 30
m. Siedlce 36
m. Żyrardów 30
III. woj. bydgoskie
Powiaty:
1. aleksandrowski 45
2. brodnicki 42
3. bydgoski 36
4. chełmiński 45
5. chojnicki 33
6. grudziądzki 39
7. inowrocławski 39
8. lipnowski 42
9. mogileński 39
10. rypiński 45
11. sępoleński 39
12. szubiński 42
13. świecki 45
14. toruński 39
15. tucholski 39
16. wąbrzeski 45
17. włocławski 45
18. wyrzyski 42
19. żniński 42
m. Bydgoszcz 36
m. Grudziądz 39
m. Inowrocław 39
m. Toruń 39
m. Włocławek 45
IV. woj. poznańskie
Powiaty:
1. chodzieski 45
2. czarnkowski 45
3. gnieźnieński 48
4. gostyński 50
5. jarociński 50
6. kaliski 45
7. kępiński 45
8. kolski 45
9. koniński 42
10. kościański 50
11. krotoszyński 50
12. leszczyński 50
13. międzychocki 45
14. nowotomyski 50
15. obornicki 48
16. ostrowski 45
17. pilski 30
18. poznański 48
19. rawicki 50
20. szamotulski 50
21. średzki 48
22. śremski 50
23. turecki 39
24. wągrowiecki 48
25. wolsztyński 50
26. wrzesiński 48
m. Gniezno 48
m. Ostrów Wlkp. 45
m. Piła 30
m. Kalisz 45
m. Leszno 50
m. Poznań 48
V. m. Łódź 30
VI. woj. łódzkie
Powiaty:
1. brzeziński 33
2. kutnowski 45
3. łaski 33
4. łęczycki 42
5. łowicki 42
6. łódzki 30
7. piotrkowski 36
8. radomszczański 33
9. rawski 36
10. sieradzki 45
11. skierniewicki 39
12. wieluński 45
m. Piotrków Trybunalski 36
m. Pabianice 33
m. Tomaszów Mazowiecki 33
m. Zgierz 30
VII. woj. kieleckie
Powiaty:
1. buski 33
2. iłżecki 33
3. jędrzejowski 33
4. kielecki 27
5. konecki 27
6. kozienicki 36
7. opatowski 39
8. opoczyński 30
9. pińczowski 36
10. radomski 30
11. sandomierski 39
12. włoszczowski 30
m. Kielce 27
m. Ostrowiec 39
m. Radom 30
m. Starachowice 33
VIII. woj. lubelskie
Powiaty:
1. bialski 36
2. biłgorajski 30
3. chełmski 36
4. hrubieszowski 45
5. krasnystawski 48
6. kraśnicki 45
7. lubartowski 42
8. lubelski 48
9. łukowski 42
10. puławski 48
11. radzyński 42
12. tomaszowski 39
13. włodawski 33
14. zamojski 45
m. Chełm 36
m. Lublin 48
m. Zamość 45
IX. woj. białostockie
Powiaty:
1. augustowski 30
2. białostocki 27
3. bielski 27
4. ełcki 27
5. gołdapski 27
6. grajewski 30
7. hajnowski 27
8. kolneński 27
9. łomżyński 30
10. olecki 27
11. siemiatycki 27
12. sokólski 27
13. suwalski 30
14. wysokomazowiecki 30
m. Białystok 27
X. woj. olsztyńskie
Powiaty:
1. bartoszycki 33
2. braniewski 30
3. działdowski 33
4. giżycki 33
5. iławecki 30
6. kętrzyński 33
7. lidzbarski 30
8. morąski 33
9. mrągowski 27
10. nidzicki 27
11. nowomiastecki 39
12. olsztyński 27
13. ostródzki 30
14. pasłęcki 33
15. piski 30
16. reszelski 30
17. suski 33
18. szczycieński 27
19. węgorzewski 30
m. Olsztyn 27
XI. woj. gdańskie
Powiaty:
1. elbląski 39
2. gdański 39
3. kartuski 30
4. kościerski 33
5. kwidzyński 39
6. lęborski 33
7. malborski 39
8. nowodworsko-gdański 39
9. starogardzki 39
10. sztumski 42
11. tczewski 42
12. wejherowski 30
m. Elbląg 39
m. Gdańsk 39
m. Gdynia 30
m. Sopot 39
m. Tczew 42
XII. woj. koszalińskie
Powiaty:
1. białogardzki 30
2. bytowski 33
3. człuchowski 33
4. drawski 30
5. kołobrzeski 33
6. koszaliński 33
7. miastecki 30
8. sławieński 36
9. słupski 30
10. szczecinecki 30
11. wałecki 30
12. złotowski 33
m. Koszalin 33
m. Słupsk 30
XIII. woj. szczecińskie
Powiaty:
1. chojeński 39
2. choszczeński 36
3. gryficki 30
4. gryfiński 39
5. kamieński 36
6. łobeski 36
7. myśliborski 36
8. nowogardzki 39
9. pyrzycki 33
10. stargardzki 30
11. szczeciński 30
12. woliński 27
m. Szczecin 30
XIV. woj. zielonogórskie
Powiaty:
1. głogowski 36
2. gorzowski 33
3. gubiński 39
4. krośnieński 33
5. międzyrzecki 42
6. nowosolski 39
7. rzepiński 33
8. skwierzyński 39
9. strzelecki 36
10. sulechowski 33
11. sulęciński 36
12. szprotawski 39
13. świebodziński 30
14. wschowski 39
15. zielonogórski 30
16. żagański 33
17. żarski 33
m. Głogów 36
m. Gorzów Wlkp. 33
m. Zielona Góra 30
XV. woj. wrocławskie
Powiaty:
1. bolesławiecki 42
2. bystrzycki 30
3. dzierżoniowski 39
4. górowski 42
5. jaworski 33
6. jeleniogórski 36
7. kamiennogórski 30
8. kłodzki 33
9. legnicki 33
10. lubański 42
11. lubiński 33
12. lwówecki 42
13. milicki 39
14. oleśnicki 36
15. oławski 30
16. strzeliński 39
17. sycowski 42
18. środzki 36
19. świdnicki 33
20. trzebnicki 36
21. wałbrzyski 30
22. wołowski 36
23. wrocławski 30
24. ząbkowicki 33
25. zgorzelecki 42
26. złotoryjski 39
m. Wrocław 30
m. Jelenia Góra 36
m. Legnica 33
m. Świdnica 33
m. Wałbrzych 30
XVI. woj. opolskie
Powiaty:
1. brzeski 33
2. głubczycki 36
3. grodkowski 33
4. kluczborski 45
5. kozielski 48
6. namysłowski 36
7. niemodliński 36
8. nyski 36
9. oleski 48
10. opolski 42
11. prudnicki 48
12. raciborski 45
13. strzelecki 48
m. Brzeg 33
m. Nysa 36
m. Opole 42
m. Racibórz 45
XVII. woj. stalinogrodzkie
Powiaty:
1. będziński 27
2. bielski 30
3. cieszyński 42
4. częstochowski 27
5. gliwicki 36
6. kłobudzki 30
7. lubliniecki 39
8. pszczyński 36
9. rybnicki 36
10. tarnogórski 36
11. zawierciański 27
m. Będzin 27
m. Bielsko-Biała 30
m. Bytom 27
m. Bytom Nowy 27
m. Czeladź 27
m. Cieszyn 42
m. Chorzów 27
m. Częstochowa 27
m. Dąbrowa Górnicza 27
m. Gliwice 36
m. Stalinogród 27
m. Mysłowice 27
m. Ruda 27
m. Rybnik 36
m. Sosnowiec 27
m. Siemianowice Śl. 27
m. Szopienice 27
m. Świętochłowice 27
m. Zawiercie 27
m. Zabrze 27
XVIII. woj. krakowskie
Powiaty:
1. bocheński 36
2. brzeski 36
3. chrzanowski 27
4. dąbrowski 42
5. krakowski 27
6. limanowski 27
7. miechowski 42
8. myślenicki 27
9. nowosądecki 27
10. nowotarski 27
11. olkuski 27
12. oświęcimski 36
13. tarnowski 30
14. wadowicki 33
15. żywiecki 30
m. Kraków 27
m. Nowy Sącz 27
m. Tarnów 30
m. Zakopane 27
XIX. woj. rzeszowskie
Powiaty:
1. brzozowski 36
2. dębicki 33
3. gorlicki 30
4. jarosławski 36
5. jasielski 36
6. kolbuszowski 30
7. krośnieński 39
8. leski 39
9. lubaczowski 39
10. łańcucki 36
11. mielecki 36
12. niżański 33
13. przemyski 33
14. przeworski 45
15. rzeszowski 39
16. sanocki 30
17. tarnobrzeski 42
18. ustrzycki 27
m. Przemyśl 33
m. Rzeszów 39
m. Stalowa Wola 43

ZAŁĄCZNIK  Nr 2. 22

TABELA ZAMIENNIKÓW

Lp. Zamienniki Zalicza się za 1 kg żywej wagi trzody chlewnej objętej obowiązkiem dostaw
I. Trzody chlewnej:
a) mięsno-słoninowej klasy I 950 gramów
mięsno-słoninowej klasy II-V 1.000 gramów
b) bekonowej klasy Ia-III 900 gramów
II. Bydła rogatego:
a) jałówek, wolców klasy I 1.400 gramów
jałówek, wolców klasy II 1.600 gramów
jałówek, wolców klasy III 2.100 gramów
b) krów, wołów klasy I 1.400 gramów
krów, wołów klasy II 1.600 gramów
krów, wołów klasy III 1.800 gramów
krów, wołów klasy IV 2.100 gramów
c) buhajów klasy I 1.500 gramów
buhajów klasy II 1.700 gramów
buhajów klasy III 1.800 gramów
d) byczków klasy I 1.700 gramów
byczków klasy II 1.800 gramów
byczków klasy III 2.100 gramów
e) młodzieży klasy I 1.800 gramów
młodzieży klasy II 1.900 gramów
młodzieży klasy III 2.100 gramów
III. Cieląt:
klasy I 1.500 gramów
klasy II 1.600 gramów
klasy III 1.900 gramów
IV. Owiec:
klasy I 1.500 gramów
klasy II 1.600 gramów
klasy III 1.900 gramów
V. (skreślona)
VI. Wełny owczej potnej:
a) sort. A, B, AB (biała) 100 gramów
b) sort. BC i C (biała) 111 gramów
c) sort. CD i D (biała jednolita) 125 gramów
d) sort. CD, D, DE, E (biała

mieszana)

143 gramów
e) sort. BC, C, CD, D, DE, E

(kolorowa)

166 gramów
VII. Zbóż:
żyła, pszenicy, jęczmienia lub owsa 9 kg
VIII. Ziemniaków 33 kg

ZAŁĄCZNIK  Nr 3. 23

WYKAZ WOJEWÓDZTW I POWIATÓW ZIEM ZACHODNICH I POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO, W KTÓRYCH STOSOWANE SĄ PRZEWIDZIANE W § 7 ZASADY OBCIĄŻANIA OBOWIĄZKOWYMI DOSTAWAMI ZWIERZĄT RZEŹNYCH UŻYTKÓW ROLNYCH PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU ZIEMI LUB INNYCH NIE STANOWIĄCYCH PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU ZIEMI, PRZEKAZANYCH NA WŁASNOŚĆ BĄDŹ W ZAGOSPODAROWANIE ORAZ W DZIERŻAWĘ

1) Powiat trzcianecki i miasto Piła w województwie poznańskim,

2) powiaty: olecki, gołdapski i ełcki w województwie białostockim,

3) województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego,

4) powiaty: elbląski, kwidzyński, lęborski, malborski, sztumski, nowodworsko-gdański i miasto Elbląg w województwie gdańskim,

5) województwo koszalińskie,

6) województwo szczecińskie,

7) województwo zielonogórskie,

8) województwo wrocławskie,

9) miasto Wrocław,

10) województwo opolskie,

11) powiat gliwicki oraz miasta: Gliwice, Bytom i Zabrze w województwie katowickim,

12) powiat ustrzycki z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, powiat leski z wyjątkiem miasta Lesko oraz gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Horzew; z powiatu sanockiego tylko gromady: Jaśliska, Wisłok Wielki, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Tyrawa Wołoska, Sieniawa oraz wsie: Bałucianka, Deszno, Królik Polski, Królik Wołoski, Posada Górna, Wisłoczek i Wołtuszowa z gromady Posada Górna; z powiatu krośnieńskiego tylko gromady: Tylawa, Polany, wieś Chyrowa w gromadzie Iwla i przysiółek Nowa Wieś w gromadzie Nadole; z powiatu jasielskiego tylko gromada Krempna; z powiatu gorlickiego tylko gromady: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Śnietnica i wsie: Bartne, Bodaki, Małastów i Ropica Górna w gromadzie Sękowa; z powiatu przemyskiego tylko gromady: Bircza, Leszczawa Dolna, Lipa, Nowosiółki Dydyńskie, Piątkowa, Sufczyna i wieś Krzeczkowa w gromadzie Olszany - w województwie rzeszowskim.

1 § 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1957 r. (Dz.U.57.38.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1959 r. (Dz.U.60.7.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

2 § 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1957 r. (Dz.U.57.38.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1959 r. (Dz.U.60.7.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

3 § 8a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1959 r. (Dz.U.60.7.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
4 § 8b:

- dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1959 r. (Dz.U.60.7.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 1960 r. (Dz.U.60.55.315) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

5 § 9 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1957 r. (Dz.U.57.38.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
6 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
7 § 11 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

8 § 11 ust. 2:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

9 § 11 ust. 2 lit. b) skreślona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
10 § 11 ust. 3:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

11 § 12 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
12 § 13 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
13 § 15 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
14 § 15a:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 1954 r. (Dz.U.54.53.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1957 r. (Dz.U.57.62.340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.

15 § 16 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
16 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.
17 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
18 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
19 § 18 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.
20 § 19:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1957 r. (Dz.U.57.62.340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

21 Załącznik nr 1 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1953 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.53.51.262).
22 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 listopada 1954 r. (Dz.U.54.53.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1956 r. (Dz.U.56.52.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1957 r. (Dz.U.57.38.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1957 r. (Dz.U.57.62.340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

23 Załącznik nr 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1959 r. (Dz.U.60.7.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024