Wynagrodzenia pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. z 1932 r. Nr 105, poz. 879) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyłącza się pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" z zaszeregowania do grup uposażenia ustalonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90) i ustanawia się dla nich odrębne kategorie płac według następującej tabeli:

Tabela płac pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Kategoria płac Płaca zasadnicza Dodatek funkcyjny Dodatki lokalne w złotych
w złotych w złotych stołeczny morski
1 2 3 4 5
I 1.072 227 72 61
Ia 964 152 65 53
II 892 152 61 50
III 820 114 53 46
IV 748 114 50 42
V 676 76 46 38
V 676 - 46 38
Va 602 76 38 35
Va 602 - 38 35
VI 528 76 35 31
VI 528 - 35 31
VII 472 - 31 27
VIII 418 - 27 23
§  2.
1.
Zaszeregowaniu według tabeli ustalonej w § 1 podlegają wszyscy pracownicy finansowo-księgowi, zajmujący stanowiska określone w podanej niżej tabeli zaszeregowań:

Tabela zaszeregowań pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Lp. Stanowisko Kategoria płac Dodatek funkcyjny
1. Kierownik działu finansowego, kierownik działu księgowości I, Ia, II F
2. Kierownik sekcji w dziale finansowym uprawniony do zastępowania kierownika działu, kierownik sekcji księgowości uprawniony do zastępowania kierownika działu Ia, II, III F
3. Starszy instruktor finansowy, starszy instruktor księgowości II, III, IV F
4. Starszy planista finansowy, starszy księgowy, instruktor finansowy, instruktor księgowości, starszy likwidator (cenzor) III, IV, V F
5. Starszy referent finansowy, planista finansowy, księgowy, likwidator, kasjer główny V, Va, VI F
6. Referent finansowy, kasjer Va, VI -
7. Starszy kontysta VI -
8. Kontysta VII, VIII -
2.
Zaszeregowania pracowników na poszczególne stanowiska dokona przełożony, uprawniony do mianowania lub przyjęcia pracownika.
3.
Zmiana stanowiska na wyższe lub niższe powoduje stosowną zmianę zaszeregowania pracownika.
§  3.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach oznaczonych w kolumnie 4 tabeli zaszeregowań literą "F" otrzymują dodatek funkcyjny w wysokości zależnej od zajmowanego stanowiska i kategorii zaszeregowania.
2.
Pracownicy zatrudnieni w obrębie granic m.st. Warszawy, na obszarze miast: Gdańska, Gdyni i Szczecina oraz powiatów: gdańskiego, wejherowskiego, elbląskiego, szczecińskiego i wolińskiego otrzymują dodatek lokalny (stołeczny, morski) w wysokości podanej w tabeli płac (§ 1).
§  4.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Główni i starsi księgowi pełniący obowiązki głównych księgowych wynagradzani są według zasad ustalonych w uchwale nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych, z tym że premia ich za terminowe wykonanie obowiązku sprawozdawczości, przewidziana w § 5 wymienionej uchwały, wynosi 45% wynagrodzenia zasadniczego.
§  6.
Do pracowników zaszeregowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy § 4 oraz §§ 7-15 i 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90).
§  7.
Pracownicy finansowo-księgowi, pobierający dodatki funkcyjne, nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
§  8.
Pracownicy zaszeregowani na podstawie niniejszego rozporządzenia zachowują dotychczasowy charakter stosunku służbowego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1953 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH W PAŃSTWOWYM PRZEDSIĘBIORSTWIE "POLSKA POCZTA, TELEGRAF I TELEFON"

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" otrzymują premie:
a)
miesięczną - za terminowe sporządzanie i przedstawianie nadrzędnej jednostce organizacyjnej oraz bankowi finansującemu przypadających w danym miesiącu sprawozdań okresowych oraz
b)
roczną - za terminowe złożenie sprawozdania i bilansu rocznego.
§  2.
Premie wypłaca się w końcu miesiąca po uznaniu przez jednostkę nadrzędną oraz bank finansujący złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  3.
1.
Premia miesięczna wynosi:
a)
dla pracowników, wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 1-4 - 40% płacy zasadniczej,
b)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 5 i 6 - 25% płacy zasadniczej,
c)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 7 i 8 - 20% płacy zasadniczej.
2.
Pracownicy finansowo-księgowi, biorący udział w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, otrzymują roczną premię bilansową przewidzianą w uchwale nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300).
§  4.
Podstawą formalno-prawną do wypłaty premii dla pracowników zarządów dyrekcji okręgowych poczt i telegrafów oraz jednostek centralnych jest pisemne zarządzenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów, dla pracowników zaś pozostałych jednostek organizacyjnych państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" - zarządzenia dyrektorów okręgowych poczt i telegrafów bądź dyrektorów (kierowników) jednostek centralnych.
§  5.
W przypadku niedotrzymania ustalonych terminów sprawozdawczości premie pracowników finansowo-księgowych ulegają zmniejszeniu:
a)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości do 10 dni kalendarzowych o 1/5,
b)
za każde następne 5 dni opóźnienia terminu sprawozdawczości o dalszą 1/5,
c)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości wynoszącym 30 dni pracownicy finansowo-księgowi tracą prawo do premii w ogóle.
§  6.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują prawo do średniej premii z okresu ostatnich trzech miesięcy we wszystkich przypadkach, w których na podstawie przepisów szczególnych pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia i przez czas w tych przepisach określony.
§  7.
Premie wypłacone niezgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu będą uważane za wypłaty pozbawione legalnych podstaw prawnych.
§  8.
Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024