Udzielanie koncesji na zarobkowy przerób surowców i półfabrykatów włókienniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 2 maja 1953 r.
w sprawie udzielania koncesji na zarobkowy przerób surowców i półfabrykatów włókienniczych. *

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 2 maja 1953 r. w sprawie koncesjonowania zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych (Dz. U. Nr 25, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wnioski o udzielenie koncesji na wykonywanie zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych, określonego w art. 2 dekretu z dnia 2 maja 1953 r. w sprawie koncesjonowania zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych (Dz. U. Nr 25, poz. 98), należy składać w prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, a w m.st. Warszawie i w m. Łodzi - dzielnicowej rady narodowej) właściwej dla miejsca prowadzenia przerobu.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej przesyła wniosek wraz ze swoją opinią do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej, która ustala celowość gospodarczą udzielenia koncesji i przedstawia wniosek Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
§  2.
1.
Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz dokładny adres ubiegającego się o koncesję,
2)
miejsce wykonywania przerobu (adres),
3)
określenie działalności, jaką wnioskodawca zamierza prowadzić, oraz jej rodzaju,
4)
odpis dowodu uzdolnienia (dyplom mistrza, czeladniczy itp.), jeżeli obowiązujące przepisy wymagają takiego dowodu do wykonywania działalności objętej wnioskiem,
5)
dokładny opis oraz szkic zakładu lub inne określenie pomieszczenia przeznaczonego na wykonywanie działalności, pozwalające na ustalenie rozmiarów zakładu,
6)
dokładny opis maszyn i urządzeń produkcyjnych, pozwalający na ustalenie zdolności przerobowej tych maszyn i urządzeń, a w szczególności:
a)
ilość maszyn (wrzecion, krosien itp.),
b)
rodzaj napędu (mechaniczny, elektryczny, ręczny),
c)
opis techniczny z podaniem marki fabrycznej, ilości obrotów itp.,
d)
wydajność każdej maszyny w ciągu 8 godzin,
7)
ilość pracowników lub członków rodziny, których wnioskodawca zamierza zatrudnić,
8)
ilość godzin pracy dziennie,
9)
określenie rodzaju surowca przerabianego oraz ilości i rodzaju półproduktu otrzymywanego,
10)
pochodzenie surowca przerabianego,
11)
określenie osób, którym ma być dostarczona gotowa produkcja lub dla których mają być świadczone usługi.
2.
Wnioski o koncesję nie zawierające wszystkich danych wymienionych w ust. 1 nie będą rozpatrywane do czasu ich uzupełnienia.
§  3.
Akt koncesji określa:
a)
imię i nazwisko oraz adres uprawnionego,
b)
adres zakładu, w którym ma być wykonywany przerób,
c)
park maszynowy, jaki może być użyty do działalności zakładu,
d)
ilość godzin pracy zakładu na dobę,
e)
ilość i rodzaj surowca, dopuszczonego do przerobu,
f)
źródło zaopatrzenia w surowiec,
g)
rodzaj działalności (wykonywanie usług na rzecz producentów surowców włókienniczych albo przerób surowców przydzielonych przez upoważnione jednostki),
h)
odbiorców gotowej produkcji,
i)
jednostki uprawnione do kontroli działalności zakładu,
j)
okres czasu, na jaki udzielono koncesji,
k)
obowiązki koncesjonariusza,
l)
pouczenie o skutkach prawnych w przypadku niedopełnienia warunków koncesji.
§  4.
Koncesjonariusz, który dokonuje na własny rachunek przerobu surowców przydzielonych przez upoważnione jednostki, obowiązany jest zbywać wyprodukowane (przerobione) wyroby jednostce wskazanej przez przydzielającego surowiec, o ile akt koncesji nie stanowi inaczej, i rozliczyć się z otrzymanego do przerobu surowca.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym rozporządzeniem z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242) - w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 19 powołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024