Postanowienia, orzeczenia o odszkodowaniu, doraźne zarządzenia i orzeczenia o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1952 r.
w sprawie postanowień, orzeczeń o odszkodowaniu, doraźnych zarządzeń i orzeczeń o karach dyscyplinarnych kontroli państwowej.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316) zarządza się, co następuje:

Przepis wstępny.

§  1.
1.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu artykuły dotyczą ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316).
2.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu paragrafy dotyczą tego rozporządzenia.

1.

Odwołanie od postanowienia (art. 20 pkt 3).

§  2.
1.
Od postanowienia wydanego na podstawie art. 20 pkt 3 kierownik jednostki kontrolowanej wnieść może odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
2.
Odwołanie wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia.
3.
Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie postanowienia aż do czasu rozstrzygnięcia odwołania.

2.

Wydawanie orzeczeń o odszkodowaniu (art. 21).

§  3.
Orzeczenie o odszkodowaniu na podstawie art. 21 wydaje się w szczególności w przypadkach:
1)
naruszenia ustalonych etatów lub przepisów o zaszeregowaniu i stawkach wynagrodzenia;
2)
sprzecznej z obowiązującymi przepisami wypłaty premii, nagród lub innych wynagrodzeń;
3)
pokrycia z funduszów jednostki kontrolowanej kar i grzywien, nałożonych przez właściwe organy na pracownika tej jednostki w związku z jego pracą (np. z powodu naruszenia przepisów sanitarnych, porządkowych, technicznych itp.);
4)
zawinionego spowodowania nałożenia na jednostkę kontrolowaną obowiązku zapłaty odsetek, kar umownych, postojowego itp. sankcji finansowych;
5)
niepodjęcia w terminie kroków niezbędnych dla terminowego ściągnięcia należności przysługującej jednostce kontrolowanej (z tytułu dostaw i usług, udzielonych zaliczek itp.), jeżeli wskutek tego należność ta uległa przedawnieniu lub prekluzji albo stała się nieściągalna;
6)
w innych przypadkach, gdy szkoda powstała wskutek sprzecznego z prawem zawinionego działania lub zaniechania pracownika.
§  4.
Czyn uzasadniający wydanie orzeczenia o wynagrodzeniu szkody powinien być stwierdzony protokołem kontroli dokonanej przez kontrolę państwową.
§  5.
Ministerstwo Kontroli Państwowej może również wydać orzeczenie o wynagrodzeniu szkody w trybie art. 21 na podstawie protokołu kontroli przeprowadzonej przez właściwy organ rewizji finansowej Ministerstwa Finansów.
§  6.
Orzeczenia o odszkodowaniu nie wydaje się w stosunku do osób, które dopuściły się przekroczenia przepisów finansowych lub zarządzeń właściwej władzy w sprawach gospodarczych, z którego wynikła zawiniona znaczna szkoda społeczna, uzasadniająca wszczęcie postępowania karnego.
§  7.
Jeżeli szkodę wyrządziło kilka osób wspólnie, obowiązek wynagrodzenia szkody nakłada się na każdą z nich oddzielnie w wysokości zależnej od stopnia, w jakim przyczyniły się do wyrządzenia szkody.
§  8.
Odszkodowanie, nałożone przez kontrolę państwową na pracownika w trybie niniejszego rozporządzenia, nie może przekraczać trzykrotnej wysokości miesięcznej przeciętnej płacy tego pracownika za okres ostatnich trzech miesięcy.
§  9.
Orzeczenie określa, czy odszkodowanie ma być wpłacone na rzecz jednostki kontrolowanej, czy też na rzecz budżetu Państwa.
§  10.
Od orzeczenia o wynagrodzeniu szkody wydanego na podstawie art. 21 służy w terminie dni 14 od daty doręczenia odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
§  11.
1.
Prawomocne orzeczenie o odszkodowaniu podlega wykonaniu w drodze potrącenia z płacy pracownika sumy nałożonej orzeczeniem.
2.
Potrącenia dokonuje dział księgowości miejsca pracy pracownika zobowiązanego orzeczeniem do wynagrodzenia szkody.
3.
Jednorazowe potrącenie nie może przekraczać 1/5 miesięcznej płacy pracownika.
4.
W przypadku nieściągalności nałożonej orzeczeniem sumy lub jej części w trybie potrącenia wykonanie orzeczenia następuje w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych na podstawie dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. (Dz. U. z 1947 r. Nr 21, poz. 84 i z 1950 r. Nr 7, poz. 78).
§  12.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest czuwać nad ściągnięciem orzeczonego odszkodowania. Jeżeli orzeczenie o odszkodowaniu dotyczy kierownika jednostki kontrolowanej, obowiązek ten spoczywa na kierowniku jednostki nadrzędnej.
2.
W razie przejścia pracownika do innego zakładu pracy kierownik jednostki kontrolowanej (nadrzędnej) obowiązany jest przesłać orzeczenie do wykonania kierownikowi tego zakładu pracy.
3.
O ściągnięciu orzeczonej do zwrotu kwoty kierownik jednostki kontrolowanej (nadrzędnej) zawiadamia Ministerstwo Kontroli Państwowej.

3.

Wydawanie doraźnych zarządzeń (art. 22).

§  13.
1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli naruszenia przepisów finansowych lub zarządzeń właściwych władz w sprawach gospodarczych prowadzący kontrolę pracownik Ministerstwa Kontroli Państwowej może dla zapobieżenia szkodzie wydać na podstawie art. 22 ust. 1 doraźne zarządzenie, nakazujące kierownikowi jednostki kontrolowanej usunięcie stwierdzonego naruszenia.
2.
Od każdego doraźnego zarządzenia wnieść można odwołanie do Ministra Kontroli Państwowej.
3.
Odwołanie wnosi się w terminie tygodnia od doręczenia doraźnego zarządzenia.
4.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania doraźnego zarządzenia.
5.
Minister Kontroli Państwowej może wstrzymać wykonanie doraźnego zarządzenia aż do czasu rozpatrzenia odwołania.

4.

Nakładanie kar dyscyplinarnych (art. 23).

§  14.
Karę dyscyplinarną na pracownika jednostki kontrolowanej nałożyć może, w przypadkach określonych w art. 23, tylko Minister Kontroli Państwowej, z zachowaniem warunków zawartych w tym artykule.
§  15.
Czyn uzasadniający nałożenie kary dyscyplinarnej powinien być stwierdzony protokołem kontroli dokonanej przez kontrolę państwową.
§  16.
Kara dyscyplinarna nie może być nałożona, jeżeli od chwili popełnienia czynu upłynęły 2 lata.
§  17.
Pracownikowi jednostki kontrolowanej wyznacza się odpowiedni czasokres do złożenia wyjaśnień, nie przekraczający jednak 14 dni.
§  18.
1.
Orzeczenie o nałożeniu kary zawiera określenie popełnionego czynu, nałożoną karę dyscyplinarną i uzasadnienie.
2.
Orzeczenie doręcza się ukaranemu pracownikowi oraz kierownikowi jednostki kontrolowanej. Jeżeli karę nałożono na kierownika jednostki kontrolowanej, orzeczenie doręcza się jemu oraz kierownikowi jednostki nadrzędnej.

5.

Przepis wspólny.

§  19.
Przed wydaniem postanowienia (art. 20 pkt 3), orzeczenia o odszkodowaniu (art. 21) lub orzeczenia o nałożeniu kary dyscyplinarnej (art. 23) Ministerstwo Kontroli Państwowej może wzywać przedstawicieli jednostek kontrolowanych i nadrzędnych do złożenia ustnych wyjaśnień.

6.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  20.
Przepisy rozdziałów 1, 2 i 4 niniejszego rozporządzenia stosuje się również w przypadkach, gdy czyn będący podstawą orzeczenia popełniony został przed wejściem w życie ustawy z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 47, poz. 316).
§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Kontroli Państwowej.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024