Wykańczanie budowy i nadbudowa niektórych budynków mieszkalnych.

DEKRET
z dnia 10 grudnia 1952 r.
o wykańczaniu budowy i nadbudowie niektórych budynków mieszkalnych.

W celu uzyskania dodatkowych izb mieszkalnych dla ludzi pracy stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Przepisy dekretu stosuje się do budynków mieszkalnych, stanowiących własność prywatną, jeżeli budynki te nadają się do wykończenia lub odbudowy.
2.
Przepisów dekretu nie stosuje się do budynków, których projekty przewidują nie więcej niż 5 izb mieszkalnych.
Art.  2.

Budynkiem, nadającym się w rozumieniu dekretu do wykończenia, jest budynek, w którym przynajmniej jedna izba niezdatna jest do użytku wskutek przerwania robót, a budynkiem nadającym się do nadbudowy - budynek, którego nadbudowa odpowiada założeniom urbanistycznym i architektonicznym osiedla i który ze względów technicznych może być nadbudowany.

Art.  3.

Prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat) po dokonaniu oględzin i uznaniu potrzeby wykończenia lub nadbudowy budynku, odpowiadającego wymaganiom przewidzianym w art. 1 i 2 wyznaczy właścicielowi w tym celu odpowiedni, technicznie uzasadniony, termin. Termin ten nie może być krótszy od 6 tygodni, licząc od dnia następnego po doręczeniu wezwania do wykończenia lub nadbudowy budynku.

Art.  4.
1.
Organy wymienione w art. 3 dokonują oględzin budynku celem ustalenia, czy został on wykończony lub nadbudowany w terminie.
2. 1
W przypadku ustalenia, że budynek nie został w terminie wykończony lub nadbudowany, prezydium powiatowej (miejskiej, miast stanowiących powiaty) rady narodowej, a w miastach wyłączonych z województw - prezydium rady narodowej tego miasta orzeka o jego wykończeniu lub nadbudowaniu w trybie art. 5.
Art.  5.
1.
Jeżeli właściciel budynku nie wykończył lub nie nadbudował go w terminie, wykończenie lub nadbudowa może być dokonana przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej lub przez inne organy administracji oraz jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Gdy chodzi o budynek na terenie inwestowanym przez Centralny Zarząd Budowy Miast i Osiedli "ZOR" z zastosowaniem zabudowy zwartej, przydział budynku do wykończenia albo nadbudowy innym jednostkom poza jednostkami "ZOR" może być dokonany tylko po uzyskaniu zgody Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
Art.  6.

Przy wykańczaniu lub nadbudowie nie można zaprojektowanych lokali mieszkalnych przerabiać na lokale użytkowe.

Art.  7.

Przeprowadzający wykończenie lub nadbudowę budynku obowiązany jest do prowadzenia oddzielnego dla każdego budynku rachunku kosztów i do doręczenia pełnego wyciągu z tego rachunku właścicielowi budynku po zakończeniu budowy.

Art.  8.

Uzyskaną przez wykończenie lub nadbudowę powierzchnią mieszkalną dysponuje prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej z wyjątkiem powierzchni mieszkalnej, uzyskanej przez wykończenie lub nadbudowę budynku, dokonane swoim kosztem przez inne organy administracji i jednostki gospodarki uspołecznionej, które dysponują tą powierzchnią z przeznaczeniem na mieszkania dla swoich pracowników.

Art.  9. 2

Jeżeli koszty wykończenia lub nadbudowy budynku przekroczyły 50% jego wartości, budynek z gruntem, którego stanowi część składową, przechodzi na własność Państwa względnie na własność instytucji, której kosztem budynek wykończono lub nadbudowano. Przejście własności następuje na podstawie orzeczenia prezydium powiatowej (miejskiej, miast stanowiących powiaty) rady narodowej, a w miastach wyłączonych z województw - prezydium rady narodowej tego miasta. Ostateczne orzeczenie stanowi podstawę do przepisania tytułu własności w księdze wieczystej.

Art.  10.

Rada Ministrów ustali zasady i tryb przyznawania odszkodowania za przejęte nieruchomości.

Art.  11.

Koszty wykończenia lub nadbudowy, nie przekraczające 50% wartości całości budynku, obciążają z mocy prawa, z pierwszeństwem hipotecznym przed innymi długami, nieruchomość na rzecz tego, kto poniósł koszty wykończenia lub nadbudowy. Koszty te podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej na podstawie rachunku, o którym mowa w art. 7, poświadczonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Art.  12.
1.
Organ administracji lub jednostka gospodarki uspołecznionej, których kosztem wykończono lub nadbudowano budynek w zakresie określonym w art. 11, uzyskuje prawo użytkowania wykończonej lub nadbudowanej części budynku na okres amortyzacji poniesionych z tego tytułu kosztów. Rada Ministrów określi zasady ustalania okresu amortyzacji.
2. 3
O uzyskaniu prawa użytkowania i o terminie jego trwania orzeka prezydium powiatowej (miejskiej, miast stanowiących powiaty) rady narodowej, a w miastach wyłączonych z województw - prezydium rady narodowej tego miasta - z wyłączeniem drogi sądowej. Prawo to korzysta z rzeczowego zabezpieczenia i pierwszeństwa przed hipotekami niezależnie od ujawnienia go w księdze wieczystej i bez względu na datę ujawnienia. Pozostaje ono w mocy w przypadkach zmiany osoby właściciela, chociażby ujawnienie jeszcze nie nastąpiło.
3.
Z chwilą wygaśnięcia użytkowania część nieruchomości objęta tym prawem powinna być zwrócona właścicielowi, wolna od obciążeń z tytułu dokonanej naprawy.
Art.  13.

Traci moc art. 1 ust. 5 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. z 1947 r. Nr 37, poz. 181, z 1948 r. Nr 50, poz. 389) w zakresie unormowanym niniejszym dekretem.

Art.  14.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej, Budownictwa Miast i Osiedli i Finansów oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  15.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 30 października 1957 r. o zmianie właściwości w zakresie niektórych spraw z dziedziny gospodarki komunalnej (Dz.U.57.56.274) z dniem 9 listopada 1957 r.
2 Art. 9 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 30 października 1957 r. o zmianie właściwości w zakresie niektórych spraw z dziedziny gospodarki komunalnej (Dz.U.57.56.274) z dniem 9 listopada 1957 r.
3 Art. 12 ust. 2 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 30 października 1957 r. o zmianie właściwości w zakresie niektórych spraw z dziedziny gospodarki komunalnej (Dz.U.57.56.274) z dniem 9 listopada 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024