Bezpieczeństwo i higiena pracy przy metalizacji natryskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA, PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO I PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 3 października 1951 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy metalizacji natryskowej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy ochrony życia i zdrowia osób zatrudnionych przy metalizacji natryskowej, tj. przy nakładaniu na powierzchnię przedmiotów warstwy metali metodą natryskiwania stopionego metalu za pomocą strumienia sprężonego powietrza albo innego gazu lub pary.
§  2.
Przy metalizacji natryskowej kierownictwo zakładu pracy powinno stosować wszelkie środki zapewniające bezpieczne i nie zagrażające zdrowiu wykonywanie pracy, a w szczególności:
1)
środki przeciw wdychaniu przez pracownika szkodliwych gazów, par i pyłów, powstających przy metalizacji oraz przy poprzedzającym metalizację oczyszczaniu przedmiotów.
2)
środki przeciwko zanieczyszczeniu przez pary i pyły ciała i odzież pracownika, w której przychodzi do pracy.
3)
środki zapobiegające szkodliwemu działaniu promieniowania łuku elektrycznego oraz porażeniom prądem elektrycznym przy metalizacji pistoletem elektrycznym.
4)
środki do starannego oczyszczania pomieszczeń służących do metalizacji,
5)
środki zapobiegające działaniu na uszy pracownika hałasu wytwarzanego przez pistolety do metalizacji,
6)
środki ochrony oczu przeciwko przenikaniu do nich ciał obcych (iskier, pyłów), wytwarzanych przy metalizacji,
7)
środki zapobiegające wybuchom gazów używanych przy metalizacji, takich jak acetylen i tlen oraz powietrze sprężone.
§  3.
Metalizacja natryskowa może być dokonywana:
1)
na wolnym powietrzu przy zachowaniu przepisu § 5,
2)
w specjalnych na ten cel przeznaczonych pomieszczeniach, oddzielonych od innych pomieszczeń, przy zachowaniu przepisów §§ 8 i 15.
§  4.
1.
Metalizację w pomieszczeniach należy wykonywać bądź w szafkach wyciągowych, zaopatrzonych w skuteczną miejscową wentylację ssącą, usuwającą wydobywanie się pary i pyły, bądź na maszynach (np. tokarkach) zaopatrzonych w ssawkę wentylacji mechanicznej ssącej. Przednia ścianka szafki wyciągowej powinna być przesuwalna w płaszczyźnie pionowej, celem regulowania wielkości otworu roboczego tej szafki.
2.
Prędkość powietrza zasysanego przez wentylację powinna wynosić w miejscu wykonywania metalizacji dla szafek wyciągowych co najmniej 0,8-1,0 m/sek., dla ssawek zaś znajdujących się przy warsztatach tokarskich lub innych miejscach metalizacji w pracowniach co najmniej 3,0 - 4,0 m/sek.
3.
Wstęp do pomieszczeń przeznaczonych do metalizacji osobom do tego nie powołanym oraz nie zaopatrzonym w sprzęt, wymieniony w § 19, jest wzbroniony. Zakaz ten należy w sposób czytelny i trwały podać do wiadomości za pomocą odpowiednich napisów u wejścia do tych pomieszczeń.
§  5.
W razie wykonywania prac metalizacji natryskowej oraz poprzedzającej ją obróbki przy pomocy dmuchawki piaskowej w pomieszczeniach nie przeznaczonych specjalnie na te prace lub na wolnym powietrzu, nie wolno przebywać w pasie ochronnym ogrodzonym o szerokości co najmniej 3 m dookoła miejsca metalizacji osobom do tego nie powołanym i nie zaopatrzonym w sprzęt ochronny, wymieniony w § 19. Zakaz ten powinien być w sposób czytelny i trwały podany do wiadomości za pomocą odpowiednich napisów w miejscach wykonywania metalizacji.
§  6.
Metalizację drobnych przedmiotów należy w miarę technicznej możliwości przeprowadzać sposobem automatycznym w zamkniętych aparatach, zaopatrzonych w mechaniczną wentylację ssącą.
§  7.
W celu zmniejszenia ryzyka niebezpieczeństwa i szkodliwości dla zdrowia pracownika należy w miarę możliwości technicznej pracę zautomatyzować.
§  8.
Pomieszczenia wymienione w § 3 pkt 2 powinny odpowiadać następującym warunkom:
a)
mieć co najmniej 3,5 m wysokości oraz co najmniej 15 m objętości na jednego pracownika,
b)
w zimnej porze roku być należycie ogrzewane, być dobrze oświetlone światłem dziennym, a w razie potrzeby i sztucznym, którego instalacja powinna odpowiadać przepisom dla pomieszczeń o niebezpieczeństwie wybuchowości,
c)
mieć ściany, sufit i podłogi twarde, gładkie i łatwe do oczyszczania na mokro.
§  9.
Pomieszczenia do metalizacji natryskowej nie mające szafek wyciągowych powinny być zaopatrzone w urządzenia miejscowej wentylacji ssącej ze ssawkami umieszczonymi możliwie blisko miejsca wytwarzania się par i pyłów metalowych.
§  10.
Stoły, warsztaty i stojaki do metalizacji powinny być wykonane tak, aby można je było gruntownie oczyścić na mokro z pyłów.
§  11.
1.
Pistolety do metalizacji należy stale utrzymywać w stanie sprawnym i czystym .
2.
Pistolet gazowy powinien być zaopatrzony w urządzenie zabezpieczające przed cofnięciem się gazu.
§  12.
Jeżeli do pistoletu używa się płomieni tlenu i acetylenu lub innego gazu palnego, aparatura dla tych gazów powinna odpowiadać przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu i cięciu metali gazem.
§  13.
Instalacje do sprężonego powietrza używanego do metalizacji, jak sprężarki, zbiorniki i przewody, powinny być zbudowane i utrzymywane w sposób bezpieczny.
§  14.
Przewody do gazów należy przytwierdzać do nasadek w sposób pewny i mocny.
§  15.
W razie stosowania pistoletów elektrycznych, należy zachować wszelkie zasady ostrożności, zapobiegające porażeniu pracownika przez prąd.
§  16.
1.
Oczyszczanie powierzchni przedmiotów przeznaczonych do metalizacji, wykonywane przy pomocy cieczy lotnych, łatwopalnych lub dających szkodliwe wyziewy, powinno być możliwie zautomatyzowane. Oczyszczanie to powinno być w miarę technicznej możliwości wykonywane w aparaturze całkowicie zamkniętej i zaopatrzonej w urządzenia mechaniczne wentylacji ssącej lub w specjalnych szafkach wyciągowych.
2.
Ewentualne czynności usuwania resztek smarów i innych podobnych ciał oraz podgrzewanie przedmiotów przeznaczonych do metalizacji za pomocą pieca lub palników powinny być dokonywane w sposób nie narażający na oparzenie pracownika lub na pożar.
3.
Przygotowania powierzchni przedmiotów przeznaczonych do metalizacji za pomocą metod elektrycznych powinny być wykonywane przy zabezpieczeniu pracownika od porażenia prądem, uszkodzenia skóry żrącymi elektrolitami oraz zatrucia przez szkodliwe wyziewy.
4.
Przygotowanie powierzchni przedmiotów przy pomocy dmuchawki piaskowej powinno być wykonywane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.
§  17.
Podłogi,stoły, szafki wyciągowe, warsztaty, ściany i w ogóle wszelkie części pomieszczeń, przeznaczonych do metalizacji natryskowej, należy regularnie i gruntownie oczyszczać z osiadającego na nich pyłu za pomocą odpylaczy elektrycznych lub na mokro.
§  18.
Gazów, par lub pyłów usuniętych z pomieszczeń metalizacji za pomocą wentylacji nie wolno wypuszczać na zewnątrz pomieszczeń, lecz należy je chwytać za pomocą filtrów lub osadników.
§  19.
Pracowników, zatrudnionych przy metalizacji natryskowej na wolnym powietrzu lub w specjalnych pomieszczeniach, o ile ta metalizacja nie odbywa się w szafkach wyciągowych lub w aparaturze szczelnie zamkniętej, należy zaopatrzyć:
1)
przy stosowaniu metali łatwotopliwych oraz wybitnie trujących, jak ołów lub kadm - w maski izolacyjne z dopływem czystego sprężonego powietrza,
2)
przy stosowaniu metali szkodliwych w mniejszym stopniu, jak miedź, cynk, aluminium - w respiratory przeciwpyłowe, a przy pracy ponad 30 minut - w maski izolacyjne, jak w pkt. 1,
3)
w okulary ochronne typu zamkniętego, tj. w oprawie szczelnie osłaniające oczodół, z szybkami z ochronnego szkła oraz z taśmą umocowującą okulary na głowie,
4)
w odzież ochronną i rękawice z materiału pyłoszczelnego i trudnopalnego oraz osłaniającego ciało od oparzenia pryskającymi kroplami stopionego metalu lub iskrami
5)
w nauszniki zabezpieczające uszy od hałasu wywołanego przez pistolet.
§  20.
1.
Pracownikowi zatrudnionemu przy metalizacji natryskowej należy umożliwić korzystanie z umieszczonej w pobliżu stanowiska pracy umywalki z ciepłą wodą bieżącą, zaopatrzonej w mydło, ręcznik oraz szczotkę do rąk. Na każdych 5 pracowników zatrudnionych na jednej zmianie przy metalizacji powinien przypadać 1 kran umywalki.
2.
Pracownikowi, zatrudnionemu przy metalizacji natryskowej, należy umożliwić korzystanie z ciepłego natrysku, umieszczonego w pobliżu stanowiska pracy. Na każdych 10 pracowników na jednej zmianie, zatrudnionych przy metalizacji, powinno przypadać 1 sitko natryskowe.
§  21.
W pobliżu miejsc metalizacji nie wolno spożywać posiłków i palić tytoniu.
§  22.
Pracownicy zatrudnieni przy metalizacji natryskowej powinni być badani przez lekarza przed przystąpieniem do tej pracy oraz okresowo co najmniej do 6 miesięcy podczas jej wykonywania z metalami szkodliwymi (ołowiem, kadmem).
§  23.
Tekst niniejszego rozporządzenia należy wywiesić w zakładzie pracy na miejscu widocznym.
§  24.
Kierownictwo zakładu pracy powinno przed zatrudnieniem przy metalizacji natryskowej pouczyć pracowników o sposobie bezpiecznego i nieszkodliwego wykonywania tej pracy.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024