Zabezpieczenie dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r.

DEKRET
z dnia 8 października 1951 r.
o zabezpieczeniu dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235)
w celu zabezpieczenia dostaw ziemniaków dla potrzeb ludności miejskiej i przemysłu

Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Wprowadza się obowiązek dostawy przez gospodarstwa rolne ziemniaków ze zbiorów 1951 r. według zasad określonych w niniejszym dekrecie.
2.
Ilekroć w dekrecie niniejszym jest mowa o ziemniakach, rozumie się przez to ziemniaki konsumpcyjne i przemysłowe, o ile z treści przepisu nie wynika co innego.
Art.  2.
1.
Obowiązek dostawy wykonuje się:
1)
w przypadku zawarcia przez gospodarstwo rolne umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. - przez terminowe dostarczenie zakontraktowanej ilości ziemniaków za cenę i na warunkach określonych w umowie;
2)
w przypadku niezawarcia przez gospodarstwo rolne umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. - przez dostarczenie ziemniaków według zasad rozdziału III za cenę określoną w art. 9 niniejszego dekretu.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może na poszczególnych terenach zarządzić, że obowiązek dostawy ziemniaków powinien być wykonany przez dostarczenie ziemniaków według zasad rozdziału III również przez te gospodarstwa, które zawarły umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r. (ust. 1 pkt 1), jednakże z zaliczeniem na wykonanie tego obowiązku ziemniaków dostarczanych w ramach kontraktacji w myśl rozdziału II-go.

Rozdział  II.

Wykonanie umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków.

Art.  3.

Obowiązkowi dostawy zakontraktowanych ziemniaków ze zbiorów 1951 r., wynikającemu z zawartych przez gospodarstwo rolne umów o dostawę (kontraktacja) ziemniaków - nadaje się moc obowiązku ustawowego.

Art.  4.

Jednostka gospodarcza, która zakontraktowała ziemniaki, winna w wypadkach znacznego obniżenia urodzajności zmniejszyć gospodarstwu rolnemu obowiązek dostawy zakontraktowanych ziemniaków do wysokości faktycznego urodzaju ziemniaków z zakontraktowanej powierzchni według zasad, które ustali Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Rozdział  III.

Obowiązek dostarczenia ziemniaków niezakontraktowanych.

Art.  5.
1.
Gospodarstwa rolne, które nie zawarły umowy o dostawę (kontraktacja) ziemniaków ze zbiorów 1951 r., obowiązane są dostarczyć ziemniaki ze zbiorów 1951 r. w ilości ustalonej przez prezydium gminnej rady narodowej w ramach planu gminnego (art. 10 ust. 3 i 4). Obowiązek ten ustalony będzie przy uwzględnieniu powierzchni pod uprawą ziemniaków, urodzaju ziemniaków oraz możliwości ekonomicznych poszczególnych gospodarstw.
2.
Ilość ziemniaków, która winna być dostarczona przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne (z wyjątkiem gospodarstw podległych Ministerstwu Państwowych Gospodarstw Rolnych), określa dla poszczególnych spółdzielni i gospodarstw uspołecznionych w powiecie prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  6.
1.
Ziemniaki podlegające dostawie w myśl art. 5 winny być dostarczone w następujących terminach:
1)
pierwsza rata ziemniaków konsumpcyjnych - w całości do dnia 1 listopada 1951 r., a ziemniaków przemysłowych - w całości do dnia 15 grudnia 1951 r., w ilości ustalonej przez Prezydium Rządu dla całego kraju i dla poszczególnych województw;
2)
druga rata ziemniaków, zarówno konsumpcyjnych jak przemysłowych - w całości do dnia 1 czerwca 1952 r.
2.
Ilości i terminy dostarczenia ziemniaków przez poszczególne gospodarstwa rolne ustala w ramach terminów, przewidzianych w ust. 1, prezydium gminnej rady narodowej według zasad, które określi instrukcja Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  7.
1.
Do obowiązku dostarczenia ziemniaków ze zbiorów 1951 r. na podstawie przepisów niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 5-8 dekretu z dnia 23 lipca 1951 r. o planowym skupie zbóż (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 297).
2.
Zobowiązany powinien dostarczyć ziemniaki na koszt własny do punktu skupu.
3.
Dostarczone ziemniaki powinny odpowiadać obowiązującym normom jakościowym (standartom).

Rozdział  IV.

Cena ziemniaków.

Art.  8.

Za dostarczone ziemniaki zakontraktowane wypłaca się dostawcy należność, obliczoną zgodnie z umową o dostawę ziemniaków.

Art.  9.

Za ziemniaki dostarczone na podstawie art. 5 wypłaca się dostawcy należność w gotówce, obliczoną według obowiązujących państwowych cen skupu.

Rozdział  V.

Tryb postępowania i własność władz.

Art.  10.
1.
Prezydium Rządu uchwali państwowy plan dostawy ziemniaków ze zbiorów 1951 r., z podziałem na województwa.
2.
W ramach państwowego planu dostawy ziemniaków ze zbiorów 1951 r. wojewódzki pełnomocnik Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządzi plan wojewódzki z podziałem na powiaty.
3.
W ramach planu wojewódzkiego powiatowy pełnomocnik Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z prezydium powiatowej rady narodowej sporządzi plan powiatowy z podziałem na gminy, z wyłączeniem spółdzielni produkcyjnych i gospodarstw uspołecznionych, o których mowa w art. 5 ust. 2.
4.
Plany wojewódzkie, powiatowe i gminne ustala się przy uwzględnieniu powierzchni pod uprawą ziemniaków, urodzaju ziemniaków oraz warunków ekonomicznych poszczególnych terenów.
5.
W ramach planu gminnego prezydium gminnej rady narodowej ustali ilość ziemniaków podlegającą dostarczeniu przez poszczególne gospodarstwa rolne na podstawie przepisów rozdziału II lub III.
Art.  11.

Niedostarczona w terminie ustalonym umową ilość zakontraktowanych ziemniaków, jak również niedostarczona w terminie ilość ziemniaków ulegających dostawie w myśl rozdziału III, podlega przymusowemu ściągnięciu w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji.

Art.  12.
1.
Od decyzji prezydium gminnej rady narodowej, ustalającej ilość ziemniaków podlegających dostarczeniu (art. 5 ust. 1), zobowiązany może w ciągu dwu tygodni wnieść odwołanie do prezydium powiatowej rady narodowej za pośrednictwem prezydium gminnej rady narodowej. Prezydium gminnej rady narodowej przedkłada odwołanie prezydium powiatowej rady narodowej wraz ze swoją opinią.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga odwołania w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
3.
Szczegółowe przepisy o trybie rozpatrywania odwołań określi instrukcja Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  13.

Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostarczenia ustalonej przez prezydium gminnej rady narodowej ilości ziemniaków, o ile w wyjątkowych wypadkach prezydium powiatowej rady narodowej nie postanowi inaczej. W przypadku obniżenia wskutek odwołania ilości podlegających dostarczeniu ziemniaków, różnicę potrąca się z drugiej raty (art. 6 ust. 1 pkt 2).

Rozdział  VI.

Przepisy karne.

Art.  14.
1.
Kto nie wykonywa ciążącego na nim na podstawie rozdziału II lub III obowiązku dostarczenia ziemniaków,

podlega karze grzywny do 3.000 zł.

2.
Postępowanie wszczęte na podstawie ust. 1 umarza się, jeżeli sprawca przed zapadnięciem orzeczenia przedłoży władzy orzekającej dowód wykonania obowiązku.
3.
Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
Art.  15.

Kto złośliwie uchyla się od ciążącego na nim na podstawie rozdziału II lub III obowiązku dostarczenia ziemniaków, utrudnia lub udaremnia wykonanie tego obowiązku przez inne osoby, albo publicznie nawołuje do uchylania się od tego obowiązku,

podlega karze więzienia do lat 2 lub aresztu.

Rozdział  VII.

Przepisy końcowe.

Art.  16.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Art.  17.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024