Organizacja studiów lekarskich w akademiach medycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 21 września 1951 r.
w sprawie organizacji studiów lekarskich w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 16, 22, 75, 76 i 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia lekarskie trwają pięć lat i odbywają się na wydziale lekarskim oraz zorganizowanych w obrębie tego wydziału oddziałach pediatrycznym i sanitarno-higienicznym.
2.
Rok akademicki składa się z dwóch semestrów, trwających przynajmniej po piętnaście tygodni nauki.
3.
Termin i czas trwania przerwy międzysemestralnej ustala corocznie Minister Zdrowia.
§  2.
Program wykładów, ćwiczeń, obowiązujących kolokwiów i egzaminów na poszczególnych latach studiów zawarty jest w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
1.
Na podstawie oceny odrobionych ćwiczeń objętych programem mogą być zaliczone w czasie trwania ćwiczeń następujące kolokwia:
1)
na wydziale lekarskim: z I semestru - anatomia prawidłowa, z III semestru - chemia fizjologiczna i fizjologia, z V semestru - anatomia patologiczna, choroby wewnętrzne I i chirurgia I, z VI semestru - chirurgia operacyjna z anatomią topograficzną i z VIII semestru - położnictwo i ginekologia,
2)
na oddziale pediatrycznym z VIII semestru - diagnostyka chorób dzieci i położnictwo z ginekologią,
3)
na oddziale sanitarno-higienicznym z VIII semestru - położnictwo z ginekologią.
2.
Student obowiązany jest zdać kolokwia, które nie zostały zaliczone w myśl ust. 1. Kolokwia z przedmiotów nie zaliczonych na podstawie oceny z odrobionych ćwiczeń, a wyszczególnione w programie, zdaje się po ukończeniu wykładów w terminach ustalonych przez właściwych kierowników katedr. Terminy poprawcze dla kolokwiów obowiązujących w semestrach zimowych wyznacza się w pierwszym miesiącu semestru letniego, a dla kolokwiów obowiązujących w semestrach letnich - w pierwszym tygodniu września przed dopuszczeniem do egzaminów.
3.
Niezaliczenie ćwiczenia i kolokwium bądź samego kolokwium powoduje niedopuszczenie do egzaminu z przedmiotu, dla którego obowiązuje ćwiczenie i kolokwium bądź samo kolokwium.
§  4.
1.
Oprócz egzaminów i kolokwiów wymienionych w programie student obowiązany jest do odbycia dwukrotnej 4-tygodniowej praktyki wakacyjnej i dwunastodobowej praktyki internatowej w klinice położnictwa i chorób kobiecych.
2.
Osobne przepisy regulują odbywanie praktyk wakacyjnych.
§  5.
1.
Przejście na wyższy rok studiów uzależnione jest od zaliczenia dwóch kolejno po sobie następujących semestrów.
2.
Dziekan zalicza rok studiów studentowi, który przesłuchał obowiązujące wykłady, odbył ćwiczenia i praktyki oraz złożył egzaminy przewidziane dla obydwóch semestrów.
§  6.
Egzaminy odbywają się podczas sesji egzaminacyjnych w terminach:
1)
egzaminy po III, V, VII i IX semestrze - w czasie przerwy międzysemestralnej,
2)
egzaminy po II, IV, VI i VIII semestrze - w dniach od 10 do 30 czerwca,
3)
egzaminy po X semestrze - w dniach od 10 czerwca do 31 października.
§  7.
Plan egzaminów zatwierdza rektor akademii i ogłasza go nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
§  8.
Dziekan wydziału wyznacza w ramach sesji egzaminacyjnej terminy egzaminów dla grup studenckich lub egzaminów indywidualnych i ogłasza je nie później niż na 10 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
§  9.
Egzaminy poprawcze odbywają się:
1)
dla semestru zimowego - w czasie trwania sesji egzaminacyjnej czerwcowej,
2)
dla semestru letniego - w czasie trwania sesji egzaminacyjnej wrześniowej,
3)
dla studentów przystępujących w przypadkach wyjątkowych po raz pierwszy do egzaminu we wrześniu - w terminie wyznaczonym przez dziekana, nie później jednak, niż w pierwszym miesiącu semestru zimowego,
4)
dla studentów V roku studiów - w czasie od dnia 1 listopada do 31 grudnia.
§  10.
Do egzaminów poprawczych mogą być dopuszczeni studenci I-IV roku studiów, którzy mają do poprawienia najwyżej dwa egzaminy z przedmiotów obowiązujących w danym roku.
§  11.
1.
Egzamin poprawczy powtórny (komisyjny) mogą składać nie później jednak niż w pierwszym miesiącu semestru zimowego ci studenci, którzy po sesji poprawczej wrześniowej nie złożyli tylko jednego z obowiązujących dla danego roku egzaminów.
2.
Studenci, zdający egzaminy po X semestrze, mogą być dopuszczeni do dwukrotnego powtarzania egzaminu z trzech przedmiotów.
§  12.
1.
Egzaminy przeprowadzają wykładający dany przedmiot, a w wyjątkowych przypadkach również inni egzaminatorzy, wyznaczeni przez radę wydziału na wniosek dziekana.
2.
Egzaminy po IX i X semestrze przeprowadzają tylko wykładający dany przedmiot.
§  13.
Ustala się następujące oceny wyników egzaminów: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
§  14.
1.
Student, który bez należytego usprawiedliwienia nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym mu terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną.
2.
Student, który udowodnił, że wskutek niezawinionych oraz nie dających się pokonać przeszkód nie mógł przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie, może być na wniosek egzaminatora za zgodą dziekana ponownie dopuszczony do egzaminu.
§  15.
Rada wydziału skreśli z listy tych studentów, którzy w czasie sesji egzaminacyjnej międzysemestralnej nie złożyli ani jednego z egzaminów obowiązujących podczas tej sesji. Przepis powyższy nie dotyczy egzaminu po IX semestrze; egzamin ten może być powtarzany podczas sesji poprawczych.
§  16.
Dziekan za zgodą rady wydziału może skreślić z listy studentów od I do IV roku studiów tych, którzy po ukończeniu sesji wiosennej nie złożyli więcej niż dwu egzaminów danego roku, bądź też zezwolić im na powtarzanie roku, jeżeli przemawiają za tym dotychczasowe ich postępy w nauce. Dziekan za zgodą rady wydziału może również zezwolić na powtarzanie roku studentom I do IV roku studiów, którzy otrzymali ocenę niedostateczną na egzaminie poprawczym.
§  17.
1.
Powtarzać rok studiów można tylko jeden raz. Niezaliczenie powtarzanego roku studiów powoduje utratę prawa do dalszych studiów.
2.
Pierwszy rok studiów może być powtarzany tylko w przypadkach wyjątkowych za zgodą Ministra Zdrowia.
§  18.
Studenci powtarzający rok studiów zwolnieni są od składania egzaminów z przedmiotów, z których uprzednio otrzymali ocenę bardzo dobrą lub dobrą.
§  19.
1.
Studenci, którzy po odbyciu studiów na V roku do końca danego roku kalendarzowego nie złożyli bez uzasadnionych przyczyn przepisanych egzaminów, tracą prawo do otrzymania dyplomu.
2.
Minister Zdrowia może w przypadkach wyjątkowych termin określony w ust. 1 przedłużyć.
§  20.
1.
Osoby, które odbyły studia lekarskie i złożyły wszystkie przepisane egzaminy, otrzymują dyplom i stopień lekarza. Osoby, które odbyły studia na oddziale pediatrycznym bądź sanitarno-higienicznym, otrzymują oprócz dyplomu i stopnia lekarza również odpowiednie zaświadczenie.
2.
Wzór dyplomu lekarza ustali zarządzenie Ministra Zdrowia.
§  21.
W dyplomach wydawanych osobom, które w wyniku złożonych egzaminów otrzymały co najmniej dwie trzecie ocen bardzo dobrych a jedną trzecią dobrych - umieszcza się wzmiankę o ukończeniu studiów z odznaczeniem.
§  22.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministrów Oświaty i Zdrowia z dnia 9 grudnia 1948 r. w sprawie organizacji studiów lekarskich w szkołach akademickich (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 3, poz. 13),
2)
§ 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 1950 r. w sprawie terminów składania egzaminów przez absolwentów wydziałów lekarskich akademii medycznych (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 147) oraz
3)
§ 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 maja 1950 r. w sprawie odbywania praktyk wakacyjnych przez studentów akademii medycznych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 220).
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1951 r.

ZAŁĄCZNIK

I rok studiów - Wydział Lekarski
Przedmiot Semestr Ogólna ilość godzin Tygodniowa ilość godzin wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym składa się kolokwia Semestr, po którym składa się egzamin
Semestr I Semestr II
Podstawy marksizmu-leninizmu I

II

90 3/0 3/0 II
Nauka praktyczna jęz. obcych: I

II

120
a) język rosyjski a) 0/2 a) 0/2
b) język angielski, francuski lub

niemiecki

b) 0/2 b) 0/2
Wychowanie fizyczne I

II

60 0/2 0/2
Fizyka lekarska I

II

105 3/2 1/1 II
Anatomia prawidłowa I

II

300 4/6 4/6 I

II

Biologia z parazytologią I

II

165 4/3 2/2 II
Chemia ogólna I

II

210 6/0 4/4 I II
Histologia z embriologią II 75 3/2 II
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej I

II

105 2/1 2/2
Razem 22/18 19/23
Ogółem 40 42

II rok studiów - Wydział Lekarski

Przedmiot Semestr Ogólna ilość godzin Tygodniowa ilość godzin wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym składa się kolokwia Semestr, po którym składa się egzamin
Semestr III Semestr IV
Podstawy marksizmu-leninizmu III

IV

60 2/0 2/0 IV
Nauka praktyczna jęz. obcych: III

IV

120
a) język rosyjski a) 0/2 a) 0/2 IV
b) język angielski, francuski lub

niemiecki

b) 0/2 b) 0/2 IV
Wychowanie fizyczne III

IV

60 0/2 02
Anatomia prawidłowa III 90 0/6 III
Histologia z embriologią III 75 2/3 III
Chemia fizjologiczna III

IV

270 5/4 5/4 III IV
Fizjologia III

IV

210 6/2 2/4 III IV
Mikrobiologia IV 75 2/3 IV
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej III

IV

150 1/2 2/5
Razem 16/23 13/22
Ogółem 39 35

III rok studiów - Wydział Lekarski

Przedmiot Semestr Ogólna ilość godzin Tygodniowa ilość godzin wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym składa się kolokwia Semestr, po którym składa się egzamin
Semestr V Semestr VI
Mikrobiologia V 135 3/6 V
Patologia ogólna V

VI

150 3/2 3/2 VI
Farmakologia V

VI

150 3/2 3/2 V VI
Anatomia patologiczna V

VI

240 3/5 3/5 V VI
Choroby wewnętrzne I (klinika propedeutyczna) V

VI

240 4/4 4/4 V
Chirurgia I (ogólna) V

VI

135 2/2 2/3 V
Chirurgia operacyjna i anatomia topograficzna V

VI

75 2/3 VI
Organizacja ochrony zdrowia VI 15 1/0 VI
Ekonomia polityczna V

VI

60 2/0 2/0 VI
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej V

VI

60 1/1 1/1
Razem 21/22 21/20
Ogółem 43 41

IV rok studiów - Wydział Lekarski

(z wyjątkiem Oddziałów Pediatrycznego i Sanitarno-Higienicznego)

Przedmiot Semestr Ogólna ilość godzin Tygodniowa ilość godzin wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym składa się kolokwia Semestr, po którym składa się egzamin
Semestr VII Semestr VIII
Higiena VII

VIII

135 2/2 4/1 VIII
Organizacja ochrony zdrowia VII 15 1/0 VII
Choroby wewnętrzne II (z gruźlicą 30 godz.) VII

VIII

240 3/4 5/4 VII
Chirurgia II (z urologią 30 godz.) VII

VIII

225 3/3 5/4 VII
Choroby dziecięce VII

VIII

120 2/2 2/2 VIII
Choroby skórne i weneryczne VII

VIII

105 2/1 2/2 VIII
Choroby nerwowe VII

VIII

105 3/1 2/1 VIII
Radiologia VII 60 2/2 VII
Położnictwo i ginekologia VII

VIII

180 3/3 3/3 VIII
Choroby uszu, nosa, gardła i krtani VII

VIII

90 4/2 VII
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej VII

VIII

90 1/1 3/1
Razem 26/21 26/18
Ogółem 47 44

V rok studiów - Wydział Lekarski

(z wyjątkiem Oddziału Pediatrycznego i Sanitarno-Higienicznego)

Przedmiot Semestr Ogólna Tygodniowa ilość godz. wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym Semestr, po którym
ilość godzin Semestr IX Semestr X składa się kolokwia składa, się egzamin.
Położnictwo i ginekologia IX 75 3/2 IX
Choroby wewnętrzne III IX

X

240 2/6 2/6 X
Chirurgia III IX

X

240 2/6 2/6 X
Choroby dziecięce IX

X

120 2/2 2/2 X
Choroby zakaźne z epidemiologią IX

X

120 3/2 1/2 X
Psychiatria IX

X

90 3/1 1/1 X
Medycyna sądowa X 90 4/2 X
Choroby oczu IX

X

90 2/i 1/2 X
Sekcja anatomo-patologiczna X 30 0/2
Stomatologia X 30 1/1
Zagadnienia ustrojowe Polski Współczesnej IX

X

60 2/0 2/0 X
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej IX

X

105 3/1 2/1
Razem

Ogółem

23/22

45

17/24

41

IV rok studiów - Oddział Pediatryczny

Przedmiot Semestr Ogólna Tygodniowa ilość godz. wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym Semestr, po którym
ilość godzin Semestr VII Semestr VIII składa się

kolokwia

składa się egzamin
Higiena VII

VIII

135 4/2 2/1 VIII
Organizacja ochrony zdrowia matki i dziecka VII 15 1/0 VII
Choroby wewnętrzne II z gruźlicą VII

VIII

16S 3/0 4/4 VIII

z gruźlicy

Chirurgia II z urologią VII

VIII

120 4/0 0/4 VIII
Choroby skórne i weneryczne VII

VIII

90 2/1 2/1 VIII
Choroby nerwowe VII

VIII

90 3/1 2/0 VIII
Radiologia VII 60 2/2 VII
Położnictwo i ginekologia VII

VIII

165 3/2 3/3 VIII
Choroby nosa, gardła, uszu i krtani VII 90 4/2 VII
Propedeutyka pediatrii VII

VIII

135 3/0 3/3 VIII
Diagnostyka chorób dzieci VII

VIII

210 3/4 3/4 VIII
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej VII

VIII

90 1/1 3/1
Razem

Ogółem

33/15

48

22/21

43

V rok studiów - Oddział Pediatryczny

Przedmiot Semestr Ogólna ilość Tygodniowa wykładów ilość godz. /ćwiczeń Semestr, po którym Semestr, po którym
godzin semestr IX semestr X składa się kolokwia składa się egzamin
Położnictwo i ginekologia IX 60 3/1 IX
Choroby wewnętrzne (reumatologia, fizykoterapia) IX

X

150 2/0 2/6 X
Chirurgia z ortopedią IX

X

150 2/6 2/0 X
Psychiatria IX

X

60 3/0 0/1 X
Medycyna sądowa X 90 4/2 X
Choroby oczy IX

X

60 2/0 1/1 X
Sekcja anatomo-patologiczna X 30 0/2
Stomatologia X 30 1/1
Zagadnienia ustrojowe Polski Współczesne] IX

X

60 2/0 2/0 X
Choroby dzieci (terapia) IX

X

210 4/4 3/3 X
Choroby zakaźne dziecięce i epidemiologia IX

X

120 3/2 1/2 X
Chirurgia dziecięca IX

X

120 3/2 1/2 X
Higiena szkolna IX 30 2/0 IX
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej IX

X

105 3/1 2/1
Razem

Ogółem

29/16

45

19/21

40

IV rok studiów - Oddział Sanitarno-Higieniczny

Przedmiot Semestr Ogólna Tygodniowa

ilość godz. wykładów /ćwiczeń

Semestr, po którym Semestr, po którym
ilość godzin semestr VII semestr VIII składa się kolokwia składa się egzamin
Higiena VII

VIII

60 4/0 VIII
Organizacja ochrony zdrowia VII 30 1/1 VII
Choroby wewnętrzne II VII

VIII

195 3/2 4/4 VIII
Chirurgia II VII

VIII

120 4/0 0/4 VIII
Choroby dzieci VII

VIII

90 2/0 2/2 VIII
Choroby skórne i weneryczne VII

VIII

90 2/1 2/1 VIII
Choroby nerwowe VII

VIII

90 3/1 2/0 VIII
Radiologia VII 60 2/2 VII
Położnictwo i ginekologia VII

VIII

120 3/2 3/0 VIII
Choroby nosa, uszu, gardła i krtani VII 90 4/2 VII
Higiena szkolna VIII 60 2/2 VIII
Higiena osiedli VII

VIII

135 2/2 2/3 VIII
Higiena żywienia VII

VIII

135 1/2 2/4 VIII
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej VII

VIII

90 1/1 3/1
Razem 32/16 22/21
Ogółem 48 43

V rok studiów - Oddział Sanitarno-Higieniczny

Przedmiot Semestr Ogólna ilość godzin Tygodniowa ilość godzin wykładów/ćwiczeń Semestr, po którym składa się kolokwia Semestr, po którym składa się egzamin
Semestr IX Semestr X
Położnictwo i ginekologia IX 60 3/1 IX
Choroby wewnętrzne III IX

X

120 2/0 2/4 X
Chirurgia III IX

X

120 2/4 2/0 X
Choroby dziecięce IX

X

60 2/2 X
Choroby zakaźne IX

X

180 2/4 2/4 X
Psychiatria IX

X

60 3/0 0/1 X
Medycyna sądowa X 90 4/2 X
Choroby oczu IX

X

60 2/0 1/1 X
Sekcja anatomo-patologiczna X 30 0/2
Zagadnienia ustrojowe Polski Współczesnej IX

X

60 2/0 2/0 X
Higiena szkolna IX 30 1/1 IX
Higiena osiedli IX 45 1/2 IX
Epidemiologia IX

X

150 1/3 2/4 X
Higiena pracy IX

X

120 1/2 2/3 X
Wyszkolenie z zakresu medycyny wojskowej IX

X

105 3/1 2/1
Razem 25/20 19/22
Ogółem 45 41

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024