Świadczenie usług transportowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1951 r.
w sprawie świadczenia usług transportowych. 1

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek świadczenia usług transportowych na cele ogólno-gospodarcze obejmuje transport:
1)
ziemiopłodów z punktów skupu do stacji kolejowych lub do miejsc ich składowania,
2)
ziemiopłodów i środków opałowych ze stacji kolejowych i miejsc ich składowania do sieci punktów detalicznej sprzedaży lub bezpośrednio do dużych odbiorców,
3)
innych masowych artykułów ze stacji kolejowych, uzasadniony koniecznością rozładowania zatoru wagonów,
4) 2
drużyn, narzędzi i materiałów koniecznych do zwalczenia ognisk szkodników i chorób roślinnych oraz zaraźliwych chorób zwierzęcych,
5)
drużyn i narzędzi do odśnieżania dróg publicznych.
2.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i za zgodą Prezesa Rady Ministrów może w drodze zarządzenia na ograniczony czas rozszerzyć obowiązek świadczenia usług transportowych również na inne cele ogólno-gospodarcze niż wymienione w ust. 1.
3. 3
Prezes Rady Ministrów może w drodze zarządzenia wprowadzić obowiązek świadczenia usług transportowych dla celów akcji społecznych o znaczeniu ogólno-państwowym.
4. 4
Usługi transportowe świadczy się na rzecz administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  2.
1.
Obowiązkowi świadczenia usług transportowych podlegają posiadacze zarejestrowanych w kraju pojazdów samochodowych z wyjątkiem pojazdów, które posiadają nadwozia o specjalnym przeznaczeniu i nie nadają się do transportu objętego świadczeniem.
2.
Nie pociąga się do świadczenia usług transportowych:
1)
samochodów osobowych służbowych administracji państwowej i podmiotów gospodarki uspołecznionej, które określi Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego,
2)
samochodów osobowych partii politycznych, osób korzystających z prawa zakrajowości oraz służby zdrowia i stowarzyszenia "Polski Czerwony Krzyż",
3)
pojazdów samochodowych służących do wykonywania transportu zarobkowego, chyba że chodzi o świadczenie na rzecz odśnieżania dróg, oraz pojazdów przeznaczonych do przewozu przesyłek pocztowych,
4)
pojazdów samochodowych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, które prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) uzna za pojazdy pogotowia publicznego,
5)
ciężarowych pojazdów samochodowych (§ 3 ust. 2) służby drogowej.
3.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego może na wniosek właściwego ministra wyłączyć spod działania rozporządzenia pod określonymi warunkami pojazdy samochodowe używane dla celów poszukiwawczych i odkrywczych w zakresie eksploatacji bogactw naturalnych kraju.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może ponadto w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego zwolnić od obowiązku świadczeń usług transportowych na ograniczony czas niektóre kategorie posiadaczy pojazdów samochodowych spośród podmiotów gospodarki uspołecznionej na obszarze całego kraju, a prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - na obszarze województwa, jeżeli tego wymaga wykonanie ich planów transportowych.
§  3.
1.
Usługi transportowe wykonuje się na obszarze województwa, na którym znajduje się stałe miejsce postoju pojazdu.
2. 5
Usługi transportowe (§ 1 ust. 1) świadczy się przy pomocy samochodów ciężarowych, ciągników oraz przyczep i naczep samochodowych, zwanych dalej łącznie ciężarowymi pojazdami samochodowymi, a jeżeli chodzi o transport określony w § 1 ust. 1 pkt 4 i ust. 3 - również przy pomocy autobusów, samochodów osobowych i motocykli, zwanych dalej łącznie osobowymi pojazdami samochodowymi.
3.
Usługi transportowe świadczy się przez dostarczenie wraz z kierowcą pojazdu, przygotowanego technicznie do danego transportu i zaopatrzonego w materiały pędne.
4.
Pojazd dostarcza się na określony czas dla dokonania transportu określonej ilości ton ładunku lub dla przejechania nim określonej ilości kilometrów; w przypadku przewiezienia wyznaczonej ilości ton ładunku lub przejechania wyznaczonej ilości kilometrów w czasie krótszym niż przewidziany świadczenie uważa się za wykonane.
5.
Za usługi transportowe, wykonane na podstawie niniejszego rozporządzenia, jednostki administracji państwowej oraz gospodarki uspołecznionej korzystające z tych usług wypłacać będą wynagrodzenie według taryfy przewidzianej w przepisach o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju.
§  4.
1.
Obowiązek świadczenia usług transportowych wprowadza się zarządzeniem prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi).
2.
Zarządzenie powinno określać:
1)
cel świadczenia (§ 1),
2)
obszar, na którym wprowadza się obowiązek świadczenia,
3)
okres trwania obowiązku świadczenia,
4)
rodzaj pojazdów, którymi świadczenia mają być wykonywane (§ 3 ust. 2), oraz wyposażenie pomocnicze, konieczne do danego transportu,
5)
maksymalny rozmiar świadczenia poszczególnym pojazdom określonego rodzaju (§ 3 ust. 4),
6)
kategorie posiadaczy pojazdów, zwolnione od świadczenia.
§  5.
1.
Do świadczenia usług transportowych powołują posiadaczy pojazdów samochodowych prezydia właściwych powiatowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
2.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego określi w drodze zarządzenia:
1)
sposób zgłoszenia zapotrzebowania na usługi transportowe,
2)
sposób powoływania do świadczenia usług transportowych.
§  6.
1.
W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty dostarczonego pojazdu samochodowego, które nastąpiło bez winy posiadacza lub kierowcy pojazdu w związku z wykonywaniem nim usług transportowych w ramach nakazanego świadczenia, należy się odszkodowanie.
2.
Przyznanie odszkodowania i ustalenie jego wysokości następuje w drodze orzeczenia prezydium rady narodowej, które powołało do świadczenia, wydanego w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym na wniosek poszkodowanego, złożony w ciągu miesiąca od dnia zwolnienia pojazdu ze świadczeń.
3.
Od orzeczenia, wymienionego w ust. 2, nie służy odwołanie w trybie postępowania administracyjnego, natomiast strony mogą w ciągu miesiąca od dnia doręczenia tego orzeczenia skierować sprawę na drogę sądową względnie na drogę postępowania arbitrażowego, jeżeli należą do jednostek, których spory rozstrzygają państwowe komisje arbitrażowe.
4.
Odszkodowanie wypłaca korzystający z dostarczonego pojazdu.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 września 1953 r. (Dz.U.53.43.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 września 1953 r. (Dz.U.53.43.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.
3 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 września 1953 r. (Dz.U.53.43.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.
4 § 1 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 września 1953 r. (Dz.U.53.43.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.
5 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 września 1953 r. (Dz.U.53.43.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024