Wypiek i obrót pieczywem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ ZDROWIA
z dnia 2 maja 1951 r.
w sprawie wypieku i obrotu pieczywem.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) i art. 8 pkt a), b), d), e) i g) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 36, poz. 343, z 1946 r. Nr 5, poz. 44 i z 1949 r. Nr 42, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pieczywem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są wyroby piekarnicze (chleb i bułki) żytnie, pszenne i żytnio-pszenne.
§  2.
Pieczywo może być wypiekane tylko z mąki dopuszczonej do obrotu, a w przypadkach przewidzianych w §§ 9-11 także z mąki pochodzącej z przemiału gospodarczego.
§  3.
1.
Dozwolony jest wypiek pieczywa tylko takich rodzajów i gatunków, które ustali Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Zdrowia w drodze zarządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim.
2.
W trybie określonym w ust. 1 Minister Handlu Wewnętrznego może ustalić normy zużycia surowców do wypieku pieczywa (receptury) i normy wydajności wypieku.
§  4.
Pieczywo może być wypiekane tylko w jednostkach o wadze 1 kg, 2 kg i 3 kg oraz w jednostkach o wadze 50 g, 100 g, 200 g i 500 g (drobne pieczywo).
§  5.
Mąka przed użyciem jej do wypieku powinna być dokładnie przesiana w piekarni.
§  6.
Zabrania się przygotowywania ciasta żytniego w dzieżach drewnianych, przeznaczonych do fermentacji ciasta pszennego.
§  7.
1.
Zabrania się dodawania do ciasta lub do zaczynu moczonego czerstwego pieczywa.
2.
Pieczywo czerstwe, które nie zostało wyniesione z piekarni, może być - po zmieleniu - dodawane do ciasta żytniego z mąki 82% lub 97% przemiału, w ilości nie przekraczającej 3%.
§  8.
1.
W przypadku stwierdzenia w piekarni choroby ziemniaczanej (baccillus mesentericus) należy:
1)
przeprowadzić dezynfekcję w piekarni przez:
a)
obmycie wszystkich naczyń drewnianych 5% kwasem octowym,
b)
wybielenie ścian wapnem niegaszonym,
c)
wymycie podłogi 5% kwasem octowym,
d)
wypranie ubrania roboczego i poddanie go dezynfekcji 5% kwasem octowym,
e)
spalenie lub zakopanie w ziemi i zasypanie wapnem niegaszonym chleba zakażonego chorobą ziemniaczaną;
2)
zwiększyć kwasowość pieczywa do maksymalnej dopuszczalnej wysokości.
2.
Zabrania się przyjmowania do piekarni pieczywa zakażonego chorobą ziemniaczaną.
§  9.
Wypiek pieczywa z mąki dostarczonej w tym celu przez zamawiającego (wypiek na zamówienie) i dla jego potrzeb dozwolony jest tylko na zamówienie władz i urzędów oraz na zamówienie prowadzących zakłady żywienia zbiorowego instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych, jak również w przypadku, o którym mowa w § 10.
§  10.
1.
Dozwolony jest wypiek pieczywa z mąki dostarczonej w tym celu przez producentów rolnych oraz przez osoby, które otrzymały zboże lub mąkę z tytułu wynagrodzenia za pracę.
2.
Wypiek, o którym mowa w ust. 1, może odbywać się tylko w piekarniach, położonych w gminach oraz w tych miastach, których listę ustalą właściwe prezydia wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Dozwolony jest wypiek pieczywa z ciasta przygotowanego w gospodarstwie domowym zamawiającego.
§  12.
W przypadkach, określonych w §§ 9-11, wynagrodzenie za wypiek pieczywa może być pobierane tylko w gotówce.
§  13.
Pieczywo o wadze powyżej 500 g powinno być znakowane papierowymi etykietami ze wskazaniem na nich nazwy i adresu piekarni. Etykiety należy umieszczać na pieczywie przed wypiekiem.
§  14.
1.
Pieczywo może być przewożone tylko w wozach krytych, wyłącznie do tego przeznaczonych, posiadających wewnątrz półki lub kosze, jak również w specjalnych skrzynkach odpowiednio zabezpieczonych przed kurzem i wilgocią.
2.
Przy transportowaniu chleb powinien być ułożony pionowo.
§  15.
Pieczywo przeznaczone do obrotu może być wypiekane tylko w piekarniach.
§  16.
1.
Zabrania się sprzedaży pieczywa w lokalu piekarni.
2.
Pieczywo może być sprzedawane przez osoby prowadzące piekarnię we własnych sklepach lub dostarczone do sprzedaży w sklepach obcych branży spożywczej. W sklepach tych powinny być zorganizowane specjalne działy sprzedaży pieczywa. W miejscowościach, w których jest tylko jeden sklep, pieczywo może być sprzedawane w wyodrębnionym dziale tego sklepu.
§  17.
Pieczywo można sprzedawać na wagę lub na sztuki. Przy sprzedaży na sztuki odchylenie od oznaczonej wagi pieczywa, niezależnie od czasu jego przechowywania, dopuszcza się w odniesieniu do chleba do 4%, w odniesieniu zaś do drobnego pieczywa do 5%.
§  18.
W piekarniach prywatnych należy prowadzić księgi wypieku według wzoru ustalonego przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  19.
W przypadku wypieku na zlecenie władz i urzędów oraz prowadzących zakłady żywienia zbiorowego instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych Minister Handlu Wewnętrznego może ustalić, w porozumieniu z zainteresowanym ministrem, rodzaj, gatunek i recepturę wypieku (§ 3), wagę jednostek pieczywa oraz sposób jego znakowania odmiennie od zasad określonych na podstawie § 3.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy wypieku pieczywa w piekarniach wojskowych i organów bezpieczeństwa publicznego.
§  21.
Tracą moc obowiązującą:
a)
§ 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 lutego 1937 r. o dozorze nad wyrobem i obiegiem mąki i wyrobów mącznych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 171), zmienionego rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 255),
b)
rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 26 października 1949 r. w sprawie zakazu wypieku pieczywa z mąki pszennej 50% przemiału (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 445) oraz
c)
rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 4 stycznia 1950 r. w sprawie normalizacji wypieku pieczywa (Dz. U. R. P. Nr 2, poz. 14).
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024