Wymagania do zajmowania stanowisk referendarskich w organach zastępstwa prawnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1951 r.
w sprawie wymagań do zajmowania stanowisk referendarskich w organach zastępstwa prawnego.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o organach zastępstwa prawnego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zajmowania stanowisk referendarskich, związanych z udzielaniem pomocy prawnej w organach zastępstwa prawnego, mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
odpowiadają ogólnym warunkom, przepisanym dla pracowników państwowych,
2)
dają rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków zgodnie z zasadami praworządności ludowej,
3)
ukończyły wyższe studia prawnicze z przepisanymi egzaminami,
4)
odbyły dwuletnią aplikację w organach zastępstwa prawnego, zakończoną złożeniem egzaminu referendarskiego.
§  2.
Wymagania odbycia aplikacji i złożenia egzaminu referendarskiego nie stosują się do:
1)
osób, które złożyły egzamin referendarski w b. Prokuratorii Generalnej R. P. lub zostały od tego egzaminu zwolnione,
2)
osób, które w myśl ustawy o ustroju adwokatury posiadają kwalifikacje, uprawniające do wpisu na listę adwokatów.
§  3.
Prezes Rady Ministrów może zwolnić osoby, ubiegające się o przyjęcie na stanowiska referendarskie, związane z udzielaniem pomocy prawnej, od odbycia całości lub części aplikacji w organach zastępstwa prawnego jak również od złożenia egzaminu referendarskiego.
§  4.
1.
Na stanowisko aplikanta w organach zastępstwa prawnego mogą być powołane osoby, które odpowiadają wymaganiom, określonym w § 1 pkt 1-3.
2.
Aplikacja polega na zaznajomieniu się ze wszystkimi działami pomocy prawnej.
3.
Ogólne kierownictwo kształcenia aplikantów należy do dyrektora Urzędu Zastępstwa Prawnego.
§  5.
1.
Po zakończeniu okresu aplikacji powinien aplikant poddać się egzaminowi referendarskiemu.
2.
Dyrektor Urzędu Zastępstwa Prawnego może odroczyć termin egzaminu o jeden rok.
3.
W razie nieprzystąpienia bez usprawiedliwionej przyczyny do egzaminu w wyznaczonym terminie lub do ponownego egzaminu (§ 12) aplikant zostaje zwolniony ze służby.
§  6.
Aplikanci składają egzamin referendarski przed komisją egzaminacyjną, ustanowioną przy Urzędzie Zastępstwa Prawnego.
§  7.
1.
Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej jest dyrektor lub wicedyrektor Urzędu Zastępstwa Prawnego albo wyznaczony przez dyrektora jeden z naczelników wydziału tego Urzędu.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą ponadto:
a)
dwaj egzaminatorzy, wyznaczeni przez dyrektora Urzędu Zastępstwa Prawnego do pełnienia powyższej funkcji spośród pracowników tego Urzędu, zajmujących stanowiska referendarskie, związane z udzielaniem pomocy prawnej,
b)
sędzia delegowany przez Prezesa Sądu Najwyższego,
c)
adwokat delegowany przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej,
d)
przedstawiciel związków zawodowych delegowany przez Centralną Radę Związków Zawodowych.
3.
Za udział w posiedzeniach komisji przewodniczący i inni jej członkowie otrzymują wynagrodzenie w wysokości, ustalonej przez Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
Przedmiotem egzaminu jest ogół przepisów z zakresu prawa obowiązującego ze specjalnym uwzględnieniem tych jego działów, których znajomość jest niezbędna dla należytego wykonywania czynności zastępstwa sądowego. Ponadto kandydat powinien wykazać się znajomością podstaw marksizmu-leninizmu oraz wiedzy o Polsce Ludowej i świecie współczesnym.
§  9.
Przed przystąpieniem do egzaminu ustnego kandydat składa egzamin pisemny, polegający na opracowaniu dwóch tematów, z których jeden obejmuje opracowanie opinii prawnej, a drugi - pisma procesowego.
§  10.
Przy ocenie wyniku egzaminu należy przede wszystkim uwzględnić wykazany przez kandydata stopień ogólnego wykształcenia prawniczego oraz zdolność do zwięzłego i wyczerpującego ujmowania kwestii prawnych, a także umiejętność stosowania właściwych przepisów.
§  11.
Wynik egzaminu ocenia komisja egzaminacyjna jako: bardzo dobry, dobry, zadawalający lub niezadowalający.
§  12.
W razie niezadawalającego wyniku egzamin może być powtórzony tylko jeden raz po upływie czasu, który ustali komisja egzaminacyjna.
§  13.
Aplikanci b. Prokuratorii Generalnej R. P., zatrudnieni w powyższym urzędzie w dniu przejęcia jego funkcji przez organy zastępstwa prawnego, odbywają dalszą aplikację według przepisów niniejszego rozporządzenia z zaliczeniem im czasu dotychczas odbytej aplikacji. Mogą być oni dopuszczeni do egzaminu referendarskiego w razie odbycia jednorocznej aplikacji w b. Prokuratorii bądź po odbyciu tej aplikacji łącznie w b. Prokuratorii i organach zastępstwa prawnego.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024