Patenty retmańskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 sierpnia 1950 r.
w sprawie patentów retmańskich.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Władzami żeglugowymi, powołanymi do wydawania, zawieszania i unieważniania patentów retmańskich, są władze żeglugowe pierwszej instancji (państwowe zarządy wodne).
§  2.
1.
Patent retmański może uzyskać osoba, która:
1)
ukończyła 21 lat życia,
2)
posiada znajomość języka polskiego w słowie i piśmie,
3)
wykaże się odpowiednim stanem zdrowia, a w szczególności zdolnością rozpoznawania barw i dobrym słuchem,
4)
posiada znajomość przepisów o uprawianiu żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych, a w szczególności przepisów odnoszących się do spławu tratew,
5)
po ukończeniu 16 lat życia była zatrudniona w zawodzie flisackim w charakterze członka załogi co najmniej przez 36 miesięcy; do tego okresu nie wlicza się czasu pracy na tratwach zimujących lub będących na postoju ponad 30 dni.
2.
Cudzoziemcy mogą ubiegać się o patent retmański zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych, a w braku takich umów na zasadach wzajemności.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o patent retmański powinna wnieść podanie do władz, wymienionych w § 1.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
w oryginałach lub uwierzytelnionych odpisach:
a)
dowód ukończenia 21 roku życia,
b)
świadectwo szkolne z ukończenia szkoły podstawowej lub zaświadczenie władz szkolnych stwierdzające, że ubiegający się posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie,
c)
świadectwo lekarskie, wydane przez zakład społeczny służby zdrowia stwierdzające kwalifikacje wymienione w § 2 ust. 1 pkt 3,
d)
książeczkę żeglarską stwierdzającą zatrudnienie w zawodzie flisackim i jego okres (§ 2 ust. 1 pkt 5) oraz
2)
dwie fotografie wymiaru 4 x 6 cm, przy czym na jednej z tych fotografii powinna być stwierdzona tożsamość przez powołaną do tego władzę.
§  4.
1.
Władza żeglugowa wyda patent retmański, jeżeli ubiegający się odpowiada warunkom określonym w § 2.
2.
W razie utraty patentu retmańskiego posiadacz jego obowiązany jest niezwłocznie zgłosić o tym tej władzy żeglugowej, która patent wydała.
3.
Właściwa władza żeglugowa po stwierdzeniu utraty wyda wtórnik patentu retmańskiego.
4.
Wzór patentu ustali Minister Komunikacji i ogłosi w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
§  5.
1.
Jeżeli posiadacz patentu retmańskiego dopuścił się naruszenia przepisów o ruchu i postoju tratew, które nie spowodowało nieszczęśliwego wypadku, właściwa terytorialnie władza żeglugowa ostrzeże posiadacza patentu o grożącym mu zawieszeniu ważności patentu, wpisze ostrzeżenie w patencie i zawiadomi o tym władzę żeglugową, która wydała patent.
2.
Jeżeli posiadacz patentu retmańskiego mimo ostrzeżenia ponownie naruszy w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania ostrzeżenia - przepisy wymienione w ust. 1 właściwa terytorialnie władza żeglugowa zawiesi ważność patentu na okres 1 - 3 miesięcy, w zależności od rodzaju popełnionego czynu i dotychczasowego zachowania się posiadacza patentu; fakt zawieszenia ważności patentu retmańskiego wpisze w tym patencie i zawiadomi władzę żeglugową, która patent wydała.
§  6.
1.
Władza żeglugowa unieważni patent retmański:
1)
w razie stwierdzenia, że z winy posiadacza patentu retmańskiego nastąpiło rozbicie tratwy lub statku albo zatonięcie statku, pozbawienie życia osób, zatonięcie ładunku, albo poważne uszkodzenie mostów lub innych budowli wodnych,
2)
w razie stwierdzenia przez lekarza urzędowego u posiadacza patentu retmańskiego nieodpowiedniego stanu zdrowia w stopniu utrudniającym dalsze kierowanie tratwami,
3)
w razie stwierdzenia, że posiadacz patentu retmańskiego nie daje gwarancji prowadzenia tratwy bez narażenia na szkodę bezpieczeństwa publicznego.
2.
Władza żeglugowa, która unieważniła patent retmański odbierze go i zawiadomi władzę żeglugową, która wydała ten petent, a także inne władze żeglugowe.
§  7.
1.
Władza żeglugowa, która unieważniła patent retmański z powodów, wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 3, może po upływie roku od daty unieważnienia wydać ponownie patent retmański, kierując się przy ocenie dotychczasowym zachowaniem się ubiegającego się oraz okolicznościami towarzyszącymi wypadkowi, który spowodował unieważnienie posiadanego już patentu retmańskiego.
2.
W przypadku, wymienionym w § 6 ust. 1 pkt 2, ponowne wydanie patentu retmańskiego może nastąpić po stwierdzeniu przez zakład społeczny służby zdrowia, iż stan zdrowia ubiegającego się zezwala mu na wykonywanie zawodu żeglarskiego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024