Zm.: rozporządzenie o określeniu niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów o określeniu niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 71, poz. 389 i z 1947 r. Nr 66, poz. 410) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1947 r. w sprawie określenia niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 2, poz. 2) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Przy ustaleniu ceny sprzedażnej lub czynszu za mienie przekazywane w trybie powołanego dekretu komisje osadnictwa nierolniczego zastosują zniżkę ceny nabycia lub czynszu w przypadkach, gdy nabywcami lub dzierżawcami są:

a) osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska,

b) osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na innym obszarze, a stale zamieszkałe na terenach określonych w pkt a),

c) marynarze marynarki handlowej i wojennej,

d) członkowie wskazanych przez Centralny Związek Spółdzielczy spółdzielni pracy stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a),

e) emeryci, inwalidzi pracy, renciści, jeżeli przyznanie zaopatrzenia nastąpiło przez władze Polski Ludowej oraz jeżeli osoby te pracowały na terenach określonych w pkt a) po ostatniej wojnie światowej i stale tam zamieszkują,

f) inwalidzi wojenni i wojskowi stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a), którym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego zostało przyznane przez władze Polski Ludowej,

g) osoby zwolnione od podatku obrotowego na podstawie art. 4 pkt 39 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), jeżeli stale zamieszkują na terenach określonych w pkt a),

h) osoby, którym Minister Administracji Publicznej przyzna indywidualnie prawo do nabycia mienia nierolniczego na warunkach ulgowych,

i) spółdzielnie mieszkaniowe i spółki osób wymienionych w pkt a)-g), jeżeli przekazywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni lub spółek, przy czym ulgi oblicza się w stosunku do wkładów osób, uprawnionych do tych ulg,

j) spółdzielnie, centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo-państwowe zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczym,

k) osoby prawne prawa publicznego, organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe, instytucje naukowe, oświatowe i opiekuńcze, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć ich celom.

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt a)-g) mają prawo do zniżki jedynie w przypadku nabycia domu jedno- lub dwurodzinnego lub części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania, jeżeli otrzymywane przez kupującego uposażenie lub wynagrodzenie za pracę jest głównym źródłem utrzymania jego oraz rodziny.

3. Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości może ustalić w drodze zarządzenia kategorie rzemieślników, którym będzie przysługiwało prawo nabycia mienia na warunkach ulgowych.".

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Osoby, które przed dniem 9 maja 1947 r. pełniły służbę publiczną lub były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska, w przypadku kupna domu jedno- lub dwurodzinnego albo części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania - mają ponadto prawo do ulgi w postaci odliczenia 1 % ceny nabycia za każdy miesiąc nieprzerwanej pracy lub służby przed tym terminem, nie więcej jednak niż 15 %.".

3)
W § 4 ust. 2 dodaje się na końcu zdanie: "Opuszczenie miejsca pracy na skutek przeniesienia służbowego lub z powodu stwierdzonego przez właściwy urząd zatrudnienia braku pracy w zawodzie kupującego nie powoduje utraty uprawnień do zniżki".
§  2.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.17.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie o określeniu niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 24/04/1950
Data wejścia w życie: 24/04/1950