Fundusz Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce.

USTAWA
z dnia 4 lutego 1949 r.
o Funduszu Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce.

PRZEPISY OGÓLNE.

Art.  1.

Tworzy się Fundusz Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych, zwany w dalszych artykułach "Funduszem".

Art.  2.

Fundusz jest osobą prawną prawa publicznego. Siedzibą Funduszu jest m. st. Warszawa.

Art.  3.

Do zakresu działania Funduszu należy:

a)
organizowanie wypoczynków dla pracowników w okresie urlopów wypoczynkowych oraz w czasie wolnym od pracy,
b)
organizowanie i prowadzenie domów wypoczynkowych, obozów wędrownych, sportowo-wycieczkowych i wycieczek,
c)
prowadzenie i popieranie badań naukowych w zakresie organizacji wczasów,
d)
tworzenie instytucji pomocniczych, związanych z organizowaniem wczasów,
e)
prowadzenie akcyj kulturalno-oświatowych w ramach organizacyjnych wczasów,
f)
współpraca z urzędami i instytucjami krajowymi, współdziałającymi w organizowaniu wczasów,
g)
współpraca z instytucjami zagranicznymi o pokrewnym zakresie działania, łącznie z przeprowadzaniem wymiany osób, korzystających z wczasów.

WŁADZE FUNDUSZU.

Art.  4.

Władzami Funduszu są:

1)
Rada Funduszu,
2)
Naczelna Dyrekcja Funduszu,
3)
terenowe organy Funduszu.
Art.  5.
1.
Rada Funduszu jest organem uchwalającym, nadzorującym i kontrolującym.
2.
Rada Funduszu składa się z przewodniczącego oraz członków.
3.
Przewodniczącym Rady Funduszu jest jeden spośród delegatów (ust. 4 lit. a), wyznaczony przez Komisję Centralną Związków Zawodowych.
4.
Członkami Rady Funduszu są:
a)
dwaj delegaci Komisji Centralnej Związków Zawodowych,
b)
po jednym delegacie Ministrów: Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu i Handlu, Skarbu, Administracji Publicznej oraz Rady Państwa,
c)
po jednym delegacie zarządów głównych spośród siedmiu związków zawodowych, wskazanych uchwałą Komisji Centralnej Związków Zawodowych,
d)
delegat zarządu głównego Związku Młodzieży Polskiej.
Art.  6.
1.
Naczelna Dyrekcja Funduszu jest powoływana i zwalniana przez Komisję Centralną Związków Zawodowych na wniosek Rady Funduszu.
2.
Plany działalności Naczelnej Dyrekcji Funduszu, a w szczególności plany finansowo-gospodarcze Funduszu, zatwierdza Komisja Centralna Związków Zawodowych na wniosek Rady Funduszu.
Art.  7.

Terenowe organy Funduszu mogą być tworzone na podstawie uchwał Rady Funduszu, zatwierdzonych przez Komisję Centralną Związków Zawodowych.

STATUT FUNDUSZU.

Art.  8.
1.
Statut Funduszu określi szczegółowo zakres działania, sposób powoływania i organizację wszystkich władz Funduszu oraz sposób prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości.
2.
Statut Funduszu uchwala Komisja Centralna Związków Zawodowych. Statut nabiera mocy obowiązującej po zatwierdzeniu przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

MAJĄTEK, śRODKI FINANSOWE I PRZYWILEJE FUNDUSZU.

Art.  9.
1.
Majątek, stanowiący własność Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych, może być Funduszowi przekazany na jego potrzeby w zarząd i użytkowanie w trybie, przewidzianym w obowiązujących przepisach, a w ich braku - w drodze uchwały Rady ministrów.
2.
Majątek nieruchomy, stanowiący własność Skarbu Państwa, a będący w zarządzie i użytkowaniu Funduszu, wykazywany jest w aktywach Funduszu, jak gdyby stanowił jego własność.
3.
Zbycie i obciążenie majątku nieruchomego, stanowiącego własność Funduszu, wymaga zgody Komisji Centralnej Związków Zawodowych, powziętej na wniosek Rady Funduszu.
Art.  10.

Środki finansowe Funduszu składają się z:

a)
własnych dochodów Funduszu,
b)
dochodów z mienia przekazanego Funduszowi w zarząd i użytkowanie,
c)
dotacji i subwencji,
d)
opłat pracodawców,
e)
opłat pracowników za korzystanie z usług i urządzeń Funduszu,
f)
dopłat Skarbu Państwa.
Art.  11.
1.
Wysokość opłat pracowników oraz tryb i warunki zwalniania od tych opłat określa uchwała Komisji Centralnej Związków Zawodowych, zatwierdzona przez Radę Ministrów.
2.
Wysokość opłat pracodawców ustala na wniosek Komisji Centralnej Związków Zawodowych Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
3.
Dopłaty Skarbu Państwa ustalane są corocznie w budżecie państwowym.
Art.  12.

Fundusz posiada wyłączność prowadzenia dotowanych ze środków publicznych wczasów urlopowych dla członków Związków Zawodowych na obszarze całego Państwa.

Art.  13.
1.
Fundusz jest wolny od podatku dochodowego i obrotowego.
2.
Domy wypoczynkowe, znajdujące się we władaniu Funduszu, nie podlegają postanowieniom dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 259) z późniejszymi zmianami.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE.

Art.  14.
1.
Wszelkie władze, urzędy, instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, jak również spółdzielnie, instytucje społeczne, organizacje gospodarcze i związki zawodowe, mające w swojej administracji domy wypoczynkowe i wszelkie urządzenia wczasowe, objęte ogólną akcją wczasów pracowniczych i korzystające z dotacji Funduszu Wczasów Pracowniczych lub innych dotacji ze środków publicznych, przekażą Funduszowi nieodpłatnie w zarząd i użytkowanie administrowane przez siebie domy i inne urządzenia wczasowe wraz z ich całym inwentarzem.
2.
Przekazywanie wymienionych w ust. 1 domów i urządzeń wczasowych odbywać się będzie według kolejności, ustalonej przez Fundusz.
3.
Przekazywanie majątku państwowego odbywać się będzie w trybie art. 9.
4.
Szczegółowe przepisy o przekazaniu majątku, o którym mowa w niniejszym artykule, określi rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  15.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej oraz właściwym ministrom.

Art.  16.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024