Korzystanie przez pracowników państwowych i samorządowych, przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich, żołnierzy oraz funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego z komunikacji powietrznej i morskiej przy podróżach służbowych, delegacjach i przeniesieniach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie korzystania przez pracowników państwowych i samorządowych, przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich, żołnierzy oraz funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego z komunikacji powietrznej i morskiej przy podróżach służbowych, delegacjach i przeniesieniach. *

Na podstawie art. 13 i 37 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39), art. 27 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 40), oraz art. 9 dekretu z dnia 4 sierpnia 1945 r. o tymczasowym uregulowaniu uposażeń funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 31, poz. 186 i z 1946 r. Nr 13, poz. 90 oraz Nr 53, poz. 299) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa zarządza, co następuje:
§  1.
1.
Prawo przejazdu samolotem przy podróżach służbowych, delegacjach i przeniesieniach służy Prezesowi Rady Ministrów, ministrom, podsekretarzom stanu, dyrektorom departamentów, wojewodom, Prezydentom m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz innym pracownikom państwowym objętym ustawą z dnia 4 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39), a zajmującym stanowiska równorzędne do stanowisk osób wyżej wymienionych, sędziom Sądu Najwyższego i równorzędnym, profesorom państwowych szkół akademickich, profesorom zwyczajnym państwowych szkół wyższych zawodowych, marszałkom, generałom (admirałom) oraz wojskowym zawodowym i funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa publicznego, zajmującym stanowiska służbowe analogiczne do stanowisk wyżej wymienionych.
2.
Pozostałym pracownikom państwowym objętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1948 r. o należnościach w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 279) oraz pracownikom samorządowym zwraca się koszty przejazdu samolotem w przypadku, gdy władza nakazująca podróż służbową zezwoli na użycie tego środka lokomocji. Zezwolenia na prawo przejazdu samolotem udziela się wówczas, gdy szczególnie pilne i ważne sprawy służbowe uzasadniają prawo użycia droższego środka lokomocji.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie do nie wymienionych w ust. 1 przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich.
§  2.
Przy wyjazdach za granicę oraz podróżach służbowych poza granicami Państwa osoby wymienione w § 1 posiadają prawo korzystania z komunikacji polskich przedsiębiorstw komunikacji morskiej i powietrznej nawet w tych przypadkach, jeżeli tylko część podróży można odbyć samolotami lub statkami morskimi.
§  3.
Przy podróżach służbowych, trwających dłużej niż 14 dni, zwraca się koszty przewozu samolotem bagażu o wadze do 10 kg.
§  4.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiotach unormowanych tym rozporządzeniem.
§  5.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrom: Skarbu i Administracji Publicznej oraz innym ministrom.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 lipca 1958 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną w związku z uchyleniem ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz.U.49.7.40) przez art. 47 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz.U.58.36.165).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.64.511

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Korzystanie przez pracowników państwowych i samorządowych, przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich, żołnierzy oraz funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego z komunikacji powietrznej i morskiej przy podróżach służbowych, delegacjach i przeniesieniach.
Data aktu: 30/11/1949
Data ogłoszenia: 30/12/1949
Data wejścia w życie: 30/12/1949