Utworzenie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz polskie normy i standarty.

USTAWA
z dnia 20 grudnia 1949 r.
o utworzeniu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz o polskich normach i standartach.

Art.  1.

Tworzy się Polski Komitet Normalizacyjny.

Art.  2.

Celem Komitetu jest:

1)
prowadzenie na zasadach naukowych prac normalizacyjnych w dziedzinie techniki, wytwórczości, zdrowotności publicznej, handlu, potrzeb administracji oraz dla organizacji życia gospodarczego,
2)
koordynowanie prac normalizacyjnych, wykonywanych przez inne instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa,
3)
ustalanie i rozpowszechnianie norm i standartów.
Art.  3.

Komitet posiada osobowość prawną.

Art.  4.

Siedzibą Komitetu jest m. st. Warszawa.

Art.  5.

Komitet używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem "Polski Komitet Normalizacyjny" w otoku.

Art.  6.

Nadzór nad Komitetem sprawuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  7.
1.
Komitet ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego, oddanego mu protokolarnie przez Skarb Państwa.
2.
Majątek ruchomy Komitetu wyodrębnia się protokolarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje Komitetowi na własność.
3.
Komitet może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
4.
Za zobowiązania, zaciągnięte przez Komitet, niezależnie od odpowiedzialności Komitetu odpowiada Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Komitet.
5.
Rozporządzenie Rady Ministrów określi szczegółowo zasady postępowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Art.  8.
1.
Budżet Komitetu zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
2.
Wpływy Komitetu składają się z:
a)
wpływów z umów o dzieło,
b)
dochodów z posiadanego majątku oraz ze sprzedaży własnych wydawnictw,
c)
dopłat ze Skarbu Państwa,
d)
dochodów z innych źródeł.
Art.  9.
1.
Władzami Komitetu są dyrekcja i Rada Naukowa.
2.
Członków dyrekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Komitetu i reprezentuje go na zewnątrz.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, zlecić Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej zastępstwo sądowe Komitetu w odniesieniu do wszystkich albo niektórych spraw.
5.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością dyrekcji oraz inne czynności, określone w statucie.
Art.  10.
1.
Szczegółową organizację i zakres działania Komitetu oraz skład Rady Naukowej i sposób powoływania jej członków określi statut, nadany przez Radę Ministrów i ogłoszony w Monitorze Polskim.
2.
Statut uwzględni w składzie Rady Naukowej przedstawicielstwo związków zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej.
Art.  11.
1.
Stosunek służbowy pracowników Komitetu, z wyjątkiem zatrudnionych na mocy umowy o pracę, jest publiczno-prawny. Do tego stosunku stosuje się odpowiednio przepisy o państwowej służbie cywilnej.
2.
Pracownicy Komitetu podlegają przepisom uposażeniowym, obowiązującym dla pracowników państwowych. Do pracowników naukowych Komitetu stosują się w tym względzie przepisy, dotyczące państwowych pracowników nauki.
Art.  12.

Komitet jest wolny od podatków i opłat państwowych i samorządowych oraz innych danin publicznych.

Art.  13.

Komitet oznacza normy i standarty znakiem "PN" (Polska Norma) na prawach wyłączności.

Art.  14.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po porozumieniu się z zainteresowanymi ministrami może uznać w drodze rozporządzenia określone normy i standarty ustalone przez Komitet za obowiązujące na całym obszarze Państwa lub pewnej jego części lub dla pewnych gałęzi życia gospodarczego.
2.
Przewidziane w ust. 1 rozporządzenia, odnoszące się do norm i standartów budowlanych, wydaje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Budownictwa.
3.
Rozporządzenia, określone w ust. 1 i 2, będą wydane po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi sposób prowadzenia przez Komitet rejestru ustalonych norm i standartów oraz wyda przepisy, dotyczące obwieszczeń Komitetu o ustaleniu norm i standartów.
Art.  15.
1.
Kto nie przestrzega norm i standartów, uznanych za obowiązujące, albo nieprawnie używa znaku PN - podlega karze aresztu do dwóch lat lub grzywny albo obu tym karom łącznie.
2.
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze aresztu do sześciu miesięcy lub grzywny.
Art.  16.
1.
W sprawach, nie unormowanych niniejszą ustawą, pozostają w mocy przepisy ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o normach i standartach budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 269).
2.
Dotychczas wydane zarządzenia na podstawie ustawy, powołanej w ust. 1, w sprawie ustalenia norm obowiązujących i zaleconych pozostają w mocy.
Art.  17.

Ustawa niniejsza nie narusza przepisów art. 19 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).

Art.  18.

Wykonanie ustawy porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  19.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024