Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 14 grudnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych i pilnych studentów szkół wyższych z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Komunikacji.
2.
Ilość stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta dla każdego kierunku i roku określa na każdy rok budżetowy Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  2.
1.
Stypendium może być przyznane studentom pierwszego i wyższych lat studiów, zasadniczo na okres odpowiadający normalnemu czasowi nauki aż do otrzymania dyplomu w danej dziedzinie i rodzaju uczelni.
2.
Nowe stypendium może być przyznane od 1 stycznia danego roku. Stypendium nie wypłaca się za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień. Stypendium wypłaca się w ratach miesięcznych z góry.
§  3.
1.
Pierwszeństwo do uzyskania stypendium przysługuje:
1)
dzieciom pracowników (emerytów) resortu komunikacji oraz sierotom po nich;
2)
uczestnikom walki z okupantem w okresie 1939-1945 r.;
3)
osobom zasłużonym w pracy społecznej i w odbudowie gospodarczej kraju;
4)
osobom pochodzącym ze środowiska, które miało utrudniony dostęp do kultury, wykazującym ofiarność w zdobywaniu wiedzy.
2.
Okoliczności wskazane w ust. 1 pkt 2), 3) i 4) winny być stwierdzone zaświadczeniem odpowiednich władz państwowych bądź zaświadczeniem organizacyj, wydanym przez organa lokalne, a poświadczonym przez właściwe nadrzędne władze danej organizacji.
§  4.
W okresie pobierania stypendium na podstawie niniejszego rozporządzenia stypendysta nie może pobierać innego stypendium, przyjmować stałej pracy zarobkowej przeszkadzającej w studiach ani zobowiązywać się do przyjęcia służby po ukończeniu studiów w innym dziale pracy.
§  5.
1.
Podanie o stypendium należy wnosić na początku roku szkolnego do Ministerstwa Komunikacji za pośrednictwem delegatów do spraw młodzieży szkół wyższych.
2.
Podanie winno zawierać szczegółowe określenie obranego kierunku studiów, którym kandydat zamierza się poświęcić, oraz dział komunikacji, w którym zamierza pracować po ukończeniu studiów.
3.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys;
2)
dokumenty, z których wynika data urodzenia i posiadanie obywatelstwa polskiego;
3)
zaświadczenia władz administracji ogólnej o stanie majątkowym kandydata i o zachowaniu się jego podczas okupacji;
4)
zaświadczenie zakładu naukowego stwierdzające odbyte studia i dotychczasowe postępy w nauce, a do podania nowowstępującego do uczelni – świadectwo ukończenia poprzedniej szkoły (odpis) oraz zaświadczenie o przyjęciu do uczelni, w której kandydat zamierza studiować;
5)
oświadczenie, że nie korzysta z innego stypendium;
6)
zobowiązanie do przepracowania na stanowiska wyznaczonym przez Ministerstwo Komunikacji okresu czasu 12 miesięcy za każdy rok szkolny pobierania stypendium;
7)
w razie niepełnoletności kandydata (poniżej 18 lat życia) – zobowiązanie rodziców lub opiekuna do zwrotu wypłaconych kwot stypendium, w przypadku uchylenia się stypendysty po dojściu do pełnoletności od zobowiązania się do odsługi pobranego przezeń stypendium oraz w przypadku, przewidzianym w § 15 ust. 3.
4.
Podpisy na zobowiązaniach wymienionych w ust. 3 pkt 6) i 7) winny być należycie uwierzytelnione.
§  6.
Delegat do spraw młodzieży szkół wyższych po zasięgnięciu opinii dziekana i komisji kwalifikacyjnej stowarzyszenia Bratniej Pomocy właściwej wyższej uczelni przesyła podanie wraz ze swoim wnioskiem do Ministerstwa Komunikacji.
§  7.
Przed przyznaniem stypendium kandydat będzie poddany badaniu zdrowia przez lekarza w celu stwierdzenia fizycznej zdolności do służby.
§  8.
1.
Stypendium przyznaje Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
2.
Wykaz przyznanych na dany rok stypendiów przesyła się Ministerstwu Oświaty, dziekanowi właściwego wydziału i kwesturze uniwersytetu.
§  9.
Stypendyści obowiązani są aż do czasu ukończenia studiów i otrzymania dyplomu przedkładać w terminie najpóźniej do 30 listopada każdego roku Ministerstwu Komunikacji zaświadczenia o dopełnieniu przez nich wszystkich obowiązków wymaganych programem nauki i o promowaniu ich na następny rok studiów.
§  10.
Stypendysta winien sprawować się nienagannie, pilnie się uczyć i wykazywać przynajmniej dostateczne postępy w nauce.
§  11.
1.
Stypendystom, którzy w myśl obowiązującego ich programu nauki winni przejść szkolenie praktyczne, przydziela się w okresie wakacji odpowiednie, płatne praktyki.
2.
Stypendyści, od których program nauki nie wymaga szkolenia praktycznego, mogą ubiegać się o płatną praktykę wakacyjną na własną prośbę skierowaną pisemnie do Ministerstwa Komunikacji za pośrednictwem uczelni. Czas trwania takiej praktyki określa Minister Komunikacji.
3.
Ilość praktyk wakacyjnych i wysokość wynagrodzenia określa corocznie Minister Komunikacji.
§  12.
Niezwłocznie po ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu winien stypendysta zgłosić pisemnie Ministerstwu Komunikacji gotowość objęcia pracy, zgodnie z zobowiązaniem (§ 5 ust. 3 pkt 6).
§  13.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Komunikacji może odroczyć lub nawet zwolnić stypendystę całkowicie lub w części od zobowiązania (§ 5 ust. 3 pkt 6) pod warunkiem zwrotu pobranego stypendium.
§  14.
1.
Stypendysta traci prawo do dalszego pobierania stypendium w przypadkach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych, a także w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego;
2)
utraty zdolności do pracy w resorcie komunikacji;
3)
uchylenia się od obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej lub niedostatecznej oceny wyników praktyki;
4)
stwierdzenia, że korzysta z innego stypendium lub innej pomocy państwowej lub społecznej.
2.
We wszystkich przypadkach wymienionych w ust. 1, stypendysta obowiązany jest zwrócić Ministerstwu Komunikacji całe pobrane stypendium wraz z ustawowymi odsetkami, najpóźniej w terminie rocznym od daty utracenia prawa do pobierania stypendium.
3.
Zwrot stypendium za niepełnoletniego stypendystę obciąża jego prawnych opiekunów.
§  15.
1.
Stypendysta obowiązany jest zwrócić całe pobrane stypendium w terminie rocznym w przypadkach:
1)
nieprzedstawienia w terminie, przewidzianym w § 9, zaświadczenia uczelni o wypełnieniu przez stypendystę wszystkich ciążących na nim obowiązków szkolnych i o otrzymaniu promocji na rok następny;
2)
utraty prawa do zajmowania stanowiska w służbie państwowej lub wydalenia go ze służby w drodze dyscyplinarnej przed upływem objętego zobowiązaniem okresu służby;
3)
zwolnienia na własną prośbę ze służby przed upływem objętego zobowiązaniem okresu służby.
2.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1 pkt 1) w razie niepełnoletności stypendysty obowiązek zwrotu pobranego stypendium obciąża rodziców bądź opiekunów stypendysty.
§  16.
W razie przerwy w nauce, wypłata stypendium może ulec zawieszeniu na czas przerwy.
§  17.
Uczelnie powinny zawiadomić niezwłocznie Ministerstwo Komunikacji o wszelkich okolicznościach przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, a powodujących utratę uprawnień do dalszego pobierania stypendium oraz o przerwach w nauce.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024